Po 15 latach na Stadionie Śląskim znów zawarczą motocykle. W 2003 roku po raz ostatni rozegrano na tym obiekcie rundę Grand Prix. Zawody żużlowe w nowym Kotle Czarownic zainauguruje starcie pomiędzy Polską a Resztą Świata. Smaczku imprezie dodaje fakt, że ponownie pod taśmą po przeciwnych stronach barykady staną Maciej Janowski i Nicki Pedersen. Transmisja od godz. 15:30 w TVP2, TVP Sport, aplikacji mobilnej i SPORT.TVP.PL.
Żużel na Stadionie Śląskim ma bardzo bogatą historię. To na tym torze w 1973 roku Jerzy Szczakiel wywalczył pierwszy dla Polski złoty medal indywidualnych mistrzostw świata. Opolanin zaskoczył w finale jednodniowym. W biegu dodatkowym po dobrym starcie odparł atak legendarnego Ivana Maugera. Nowozelandczyk nie wytrzymał presji i upadł.
Na powtórkę tego wyczynu musieliśmy czekać 37 lat, kiedy we włoskim Terenzano Tomasz Gollob przypieczętował zwycięstwo w cyklu Grand Prix. Pretendentów do tytułu będzie można zobaczyć w sobotę. Dwóch z nich – Bartosz Zmarzlik i Maciej Janowski – znajduje się aktualnie na podium indywidualnych mistrzostw świata.
Emocje do końca
W sobotę kibice powinni obejrzeć bardzo ciekawe zawody. W stawce roi się od utytułowanych żużlowców, a w przeszłości starcia między reprezentacją Polski a Resztą Świata obfitowały w wiele emocji. W ostatnich dwóch edycjach o zwycięstwie jednej lub drugiej strony decydował ostatni wyścig.
Na długo w pamięci mógł zapaść mecz z 2016 roku. Wtedy spotkanie rozegrano na Stadionie Narodowym w Warszawie. Impreza miała miejsce dzień po Grand Prix Polski. Ścigania i ciekawych akcji było jednak więcej. Ozdobą dnia były wówczas pojedynki Grigorija Łaguty z Janowskim. Ostatecznie triumfowała Reszta Świata 46:44. Rok później w Zielonej Górze biało-czerwoni wzięli rewanż na rywalach dokładnie w takim samym stosunku.
Pedersen – Janowski II
W sobotę uwaga kibiców będzie skierowana właśnie na Janowskiego. Wrocławianin starł się z Nickim Pedersenem podczas ubiegłotygodniowego Grand Prix w Gorzowie Wielkopolskim. "Magicowi" nie spodobał się atak Duńczyka. Dał temu wyraz pokazując środkowy palec trzykrotnemu mistrzowi świata. Cała akcja miała kontynuację w parku maszyn, gdzie doszło do przepychanek.
Obok sytuacji nie przeszła obojętnie Międzynarodowa Federacja Motocyklowa. Janowskiemu wlepiono dwa tysiące euro kary, z kolei Skandynaw musiał zapłacić 300 euro.
Pedersen pokutuje za grzechy sprzed lat. W Gorzowie Wielkopolskim nie zrobił nic złego Polakowi. Próbował zablokować atak rywala, ale zostawił mu wystarczająco miejsca, żeby ten przejechał obok niego.
U 41-latka widać od pewnego czasu większą asekurację. Żużlowca z Odense utemperowały kontuzje. Po ubiegłorocznym urazie miał już nie wrócić do sportu. Podjął jednak ryzyko i nadal się ściga. W przypadku kolejnego uszkodzenia kręgów szyjnych może czekać go nawet kalectwo.
Zagar wybaczył Nickiemu
Pedersen w przeszłości nie był jednak aniołkiem. Słusznie w parku maszyn był nazywany "czarną owcą". Lista rywali, których potraktował brutalnie jest długa. Grzegorz Walasek, Greg Hancock, Matej Zagar – to tylko kilku z nich. Z pozoru spokojny Amerykanin zszedł z motocykla i rzucił się na Duńczyka. W efekcie został zawieszony na 10 dni przez Szwedzką Federację Motocyklową, bo cała sytuacja miała miejsce w Elitserien.
O brudnych pojedynkach z Zagarem można napisać cały artykuł. Najsłynniejsze zdarzenie miało miejsce w Malilli. Duńczyk sfaulował Słoweńca, a ten miał do niego ogromne pretensje. Skandynaw – jeszcze na torze – kopnął rywala w kroczę i… uciekł z miejsca zdarzenia.
– Gdybym miał gwarancję, że nie wyrzucą mnie z Grand Prix, położyłbym go, bo mam dosyć tego… – krzyczał do kamer Zagar. Czas leczy rany, bo obaj po latach nie unikają się w parku maszyn. W sobotę stworzą nawet parę w drużynie Reszty Świata.
Mecz w Chorzowie będzie ostatecznym sprawdzianem przed czwartym finałem indywidualnych mistrzostw Europy (15 września). Tor na Stadionie Śląskim liczy 370 metrów i ma przypominać geometrią toruńską Motoarenę. To zapowiada świetne ściganie, bo na domowym obiekcie Get Well trudno o nudne spotkania.
– Tor jest zupełnie inny od tego przygotowywanego w Warszawie na Grand Prix Polski. Znacznie dłuższy i szerszy. Zapowiada się na nim znakomite ściganie. Mogę tylko pozazdrościć reprezentantom Polski, że w sobotę będą mieli okazję się na nim ścigać – stwierdził Robert Chmiel, który testował tor wraz z Kacprem Woryną i Januszem Kołodziejem.
Składy:
Reszta Świata
1. Chris Holder
2. Jack Holder
3. Nicki Pedersen
4. Matej Zagar
5. Artiom Łaguta
6. Martin Vaculik
Polska
9. Maciej Janowski
10. Przemysław Pawlicki
11. Patryk Dudek
12. Janusz Kołodziej
13. Bartosz Zmarzlik
14. Kacper Woryna
Następne
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1019 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.