tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MŚ w judo: Damian Szwarnowiecki o krok od medalu

Damian Szwarnowiecki był o krok od wywalczenia brązowego medalu mistrzostw świata w judo rozgrywanych w Baku. Polak, rywalizujący w kategorii do 81 kilogramów, przegrał decydującą walkę z Turkiem Vedatem Albayrakiem i został ostatecznie sklasyfikowany na piątym miejscu.
MŚ w judo: Damian Szwarnowiecki walczył o brąz z Vedatem Albayrakiem
Damian Szwarnowiecki (w białym) podczas walki (fot. PAP)

Misja Phelpsa. Zachęca do nauki pływania

Od początku zawodów Szwarnowiecki prezentował się bardzo dobrze. Zwycięstwo z Josherem Andrewem (Guam) było formalnością. Polak walkę zakończył już po 48 sekundach. Niewiele dłużej rywalizował w kolejnej rundzie z Alfonso Solaną (Hiszpania).

Nieco trudniej było w walce z Estończykiem Kristjanem Toniste. Tej Szwarnowiecki nie zdołał zakończyć poprzez ippon. Pewność w walce zapewniły mu dwie kary shido, którymi już w pierwszych minutach rywalizacji został ukarany rywal. Ostatecznie reprezentant Polski wygrał poprzez waza-ari.

O półfinał walczył z wicemistrzem świata z 2015 roku – doświadczonym Japończykiem Sotaro Fujiwarą. Walka długo się rozkręcała – obaj zawodnicy byli karani shido. W końcówce to Japończyk wykonał rzut na ippon i zakończył pojedynek.

Polak zakwalifikował się jednak do repasaży. Te rozpoczął niezwykle udanie, fenomenalnie walką z Rosjaninem Hasanem Kalmurajewem. Wygrał ją po niespełna dwóch minutach, efektownym rzutem na ippon.

Bardzo dobra dyspozycja dawała nadzieję przed decydującym pojedynkiem Szwarnowieckiego o brąz. Ten również zakończył się szybko – tym razem jednak na niekorzyść reprezentanta Polski. Lepszy okazał się Turek Albayrak. W finale kategorii do 81kg Saeid Mollaei z Iranu pokonał Fujiwarę.

Równolegle toczyła się rywalizacja kobiet w kategorii do 63 kilogramów. Tam triumfowała Francuzka Clarisse Agbegnenou, która w finale pokonała Miko Tashiro z Japonii. Brązowe medale trafiły do Tiny Trstenjak (Słowenia) i Juul Franssen (Holandia).

Judo, mistrzostwa świata w Baku (dzień 4.)

podobne informacje

Były mistrz świata w judo, Tsagaanbaatar Khashbaata, wznowił karierę na... jeden dzień

Saori Yoshida, trzykrotna mistrzyni olimpijska w judo, zakończyła karierę

Tokio 2020. Wawrzyczek: widać, że igrzyska zbliżają się wielkimi krokami

World Masters w judo: przegrane Pacut i Sarnackiego