Igrzyska Olimpijskie Młodzieży: Iga Świątek zdobyła złoty medal w deblu

Reprezentantka Polski zdobyła złoty medal młodzieżowych igrzysk olimpijskich (YOG). Iga Świątek, w duecie ze Słowenką Kają Juvan, pokonały w finale reprezentantki Japonii Yuki Naito i Naho Sato 6:7 (5-7), 7:5, 10-4.
Tenis, Igrzyska Olimpijskie Młodzieży (Argentyna) – finał
Iga Świątek (fot. Getty Images)

Dzień na YOG zwieńczony medalem. Pływacy nie zawiedli

Pierwszy set rozpoczął się nieudanie dla Świątek i Juvan. Obie popełniały dużo prostych błędów, co ułatwiło grę rywalkom. Naito i Sato szybko zdołały przełamać. Choć Polka i Słowenka odrobiły stratę i doprowadziły do remisu, nie potrafiły przełamać po raz kolejny. Marazm i spora ilość niewymuszonych błędów powróciły w tie-breaku. Świątek i Juvan wypuściły z rąk prowadzenie 5-1 i ostatecznie przegrały 5-7.

W drugiej partii Polka i Słowenka wypadły nieco lepiej. Przy stanie 2:2 po raz pierwszy przełamały. Chwilę później zrobiły to ponownie. Japonki za każdym razem natychmiast odwdzięczały się jednak tym samym. Do tie-breaku jednak nie doszło. W kluczowym momencie, przy wyniku 5:5, Świątek i Juvan ponownie punktowały przy zagrywce rywalek. Mimo problemów związanych z urazem Słowenki zdołały wygrać seta 7:5.

O zwycięstwie w turnieju zadecydował super tie-break. W nim Świątek miała utrudnione zadanie. Jej partnerka z powodu kontuzji była mniej aktywna. Polka i Słowenka wykorzystały jednak błędy rywalek i wygrały 10-4, zwyciężając tym razem całą rywalizację deblową.

Świątek jest pierwszą reprezentantką Polski, która zdobyła złoty medal na tegorocznych Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich. Nie zostanie od jednak zapisany biało-czerwonym w klasyfikacji medalowej. Jako że grała w parze z reprezentantką Słowenii, medal trafi na konto reprezentacji olimpijskiej.