tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Rewolucja u Małachowskiego. Zaskakująca zmiana

Po nieudanym sezonie, Piotr Małachowski zdecydował się na zmianę trenera. Po 21 latach miejsce Witolda Suskiego zajął niedawny rywal Polaka... Estończyk Gerd Kanter. Głównym celem duetu będzie zdobycie złotego medalu igrzysk olimpijskich w 2020 roku.
Piotr Małachowski (fot. Getty Images)

Estończyk w 2008 roku pokonał "Małacha" w finale igrzysk olimpijskich w Pekinie. Wywalczył również brąz w Londynie w 2012 roku.

Cieszył się z pięciu medali mistrzostw świata (złoto – Osaka 2007, dwa srebra – Helsinki 2005 oraz Taegu 2011, dwa brązowe medale – Berlin 2009, Moskwa 2013).

W mistrzostwach Europy zgarnął cztery laury (trzy srebra – Goeteborg 2006, Helsinki 2012, Zurych 2014, brąz – Amsterdam 2016).

Przez ostatnich 21 lat trenerem Małachowskiego był Suski. Zdobył dwa srebra igrzysk (Pekin 2008, Rio de Janeiro 2016). Był mistrzem świata w 2015 roku w Pekinie i dwukrotnie wicemistrzem (Berlin 2009, Moskwa 2013). Dwa razy był najlepszy w Europie (Barcelona 2010, Amsterdam 2016).

***
– Rezygnacja ze współpracy z trenerem Witoldem Suskim to zaskoczenie.
Piotr Małachowski: (wicemistrz olimpijski w rzucie dyskiem z 2008 i 2016 roku) – Chciałem coś zmienić. Do odważnych świat należy. Wiem, że przede mną ostatnie dwa lata rywalizacji. Kanter jest starszy. Mam 35 lat, on 39. Jest bardziej doświadczony. Doskonale orientuje się w tym, jak przygotować starszego zawodnika do zawodów. Wiadomo, to ryzyko. Nic pewnego.

– Najtrudniejsza decyzja w karierze?
– Mam nadzieję, że nikt się nie obrazi. Trener, kibice, rodzina… Odejście od Witolda Suskiego nie było łatwą decyzją. Znam go dłużej, niż znałem mojego ojca (zmarł, gdy Małachowski miał 15 lat). To facet, który w pewnym sensie mnie wychował. Nie było łatwo. Takie życie… W czerwcu 2019 roku minęłoby 21 lat naszej współpracy. Jak to będzie z nowym trenerem? Można ocenić za dwa lata. Po igrzyskach.

– Brakowało motywacji?
– Właśnie o to chodzi. Potrzebowałem nowego bodźca. Mam nowe spojrzenie na wiele kwestii. To kolejne wyzwanie. Sportowcy uprawiający indywidualne dyscypliny potrzebują takich zmian.

Cała rozmowa do przeczytania tutaj.

ME w Berlinie: dobitne reakcje Majewskiego. Poważna wpadka Małachowskiego
ME w Berlinie: Małachowski nie obroni tytułu! Bez awansu do finału

podobne informacje

Tomasz Majewski, wiceprezes PZLA: ważne występy dopiero w czerwcu

Piotr Małachowski: wstąpiła we mnie nowa wola walki. Zachciało mi się chcieć [WYWIAD]

Marek Plawgo: mało kto wystąpił poniżej możliwości

Paulina Guba druga podczas mityngu w Berlinie. Robert Harting zakończył karierę