tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Euro w Polsce, Liga Mistrzów, sekcja w Legii... Ambitne plany w amp futbolu

Piłka nożna osób po amputacjach w Polsce ma przed sobą świetlaną przyszłość. W przyszłym roku startuje m.in. pierwsza edycja Ligi Mistrzów z udziałem polskiego klubu, a docelową imprezą są mistrzostwa Europy 2020. – Ubiegamy się o ich organizację – przyznał prezes Amp Futbol Polska, Mateusz Widłak.
Reprezentanci Polski w amp futbolu (fot. Getty)

Robert Lewandowski dziękuje amp futbolistom. "Zdobyliście tysiące serc" [WIDEO]

Dotychczas imprezą o największej renomie w Polsce był Amp Futbol Cup. Turniej, choć prestiżowy, to jednak nie rangi mistrzowskiej. – Ubiegamy się o mistrzostwa Europy 2020. Są na to szanse, wszystko okaże się w lutym lub marcu przyszłego roku. Wstępnie zgłosiliśmy też zainteresowanie organizacją kolejnych mistrzostw świata – zdradził nam prezes Widłak po konferencji podsumowującej start Polaków na mundialu w Meksyku.

Wiemy jak się te imprezy robi, mamy duży potencjał, a jest też dużo do zrobienia, bo mistrzostwa w Meksyku pod względem organizacyjnym nie były idealne. Chcielibyśmy zrobić to lepiej – przyznał.

Mateusz Widłak (fot. Amp Futbol Polska) Legia w Lidze Mistrzów?

Polska to jeden z niewielu krajów, gdzie funkcjonuje liga amp futbolu. Teraz czas na pierwsze międzynarodowe rozgrywki klubowe. – W maju będzie miał miejsce premierowy turniej Ligi Mistrzów. Gospodarza jeszcze nie znamy. Mistrz Polski, Gloria Varsovia, zagra tam m.in. z Cork City (Irlandia), z Evertonem (Anglia), z Osmanlisporem (Turcja). W większości są to sekcje dużych klubów. U nas jeszcze takowych nie ma, ale zdradzę, że rozmawiamy o bliskiej współpracy z Legią Warszawa – powiedział Widłak. Być może w LM zagra więc już nie Gloria, a Legia. Otworzyłoby to dużo większe możliwości organizacyjne i promocyjne.

Reprezentacja Polski przyszły rok ma wykorzystać na przygotowania do mistrzostw Europy 2020. – Rozpoczęły się one wraz z ostatnim gwizdkiem meczu z Hiszpanią. W listopadzie zrobimy zgrupowanie dla nowych zawodników. Chcemy cały czas zwiększać liczbę piłkarzy, a dzięki mistrzostwom świata mamy dużo zgłoszeń. – przyznał prezes Amp Futbol Polska. – W styczniu ruszamy z normalnym trybem treningowym – zgrupowania plus turnieje. Na razie wiemy, że na pewno zrobimy ósmą edycję Amp Futbol Cup, mamy też zaproszenie na turniej do Włoch w maju. Na pewno pojedziemy jeszcze na jakiś inny, zagraniczny turniej. W grudniu usiądę z trenerem Markiem Dragoszem i dokładnie rozpiszemy plan przygotowań na następne dwa lata.

Marek Dragosz (L) (fot. Amp Futbol Polska) Trener zostaje

Jedno jest pewne – mimo wielu innych obowiązków, Marek Dragosz nadal będzie selekcjonerem reprezentacji. – Życzymy jak najlepiej trenerowi Brzęczkowi, ale o ile nie zgłosi się PZPN, to Marek zostaje z nami. Zresztą i tak byśmy go nie puścili. Praca sztabu była bardzo dobra. Na mundialu zabrakło kilku minut. Głupio tak mówić, skoro nie weszliśmy do półfinału, ale jestem pewien, że zdobylibyśmy medal. W meczu z Angolą nie byliśmy gorsi, byliśmy co najmniej równi, a koniec końców Angola zdobyła tytuł mistrza świata – przypomina Widłak.

Dragosz też jest pewien, że kadra pod jego wodzą zmierza w dobrą stronę. – Każdy trener ma swoje chwile zwątpienia. Ja miałem takie po mistrzostwach Europy. Zastanawiałem się, czy trzecie miejsce to przypadkiem nie jest maksimum tego, co mogłem osiągnąć z tym zespołem – wyznał nam w środę. – Ale przemodelowaliśmy nieco skład, odmłodziliśmy go i daje on ogromny potencjał i nadzieję na przyszłość. Ci chłopcy są bardzo utalentowani, pełni pasji do tego, co robią, są pracusiami i wojownikami. Uważam, że jestem w stanie, mówiąc brzydko, "wydoić" z tego zespołu ogromne umiejętności. Przy tym robią postępy jako zespół. To zabrzmi buńczucznie, ale myślę, że jeśli będzie mi dane pracować z tą kapelą do mistrzostw Europy, to przywieziemy z nich kolejny medal – obiecał.

Jak poważnie w Polsce traktowany jest sport, którego nie ma przecież nawet w programie igrzysk paraolimpijskich, pokazuje zainteresowanie sportowców, ale też wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dzięki jego staraniom, powołano Polski Związek Amp Futbolu. Daje to dużo większe możliwości rozwoju i wspierania osób po amputacjach.

podobne informacje

Mistrz Polski w Lidze Mistrzów! Na razie ampfutbolowej...

Robert Lewandowski dziękuje amp futbolistom. "Zdobyliście tysiące serc" [WIDEO]

Mistrzostwa świata w amp futbolu: Anglicy za mocni dla Polski

Mistrzostwa świata się nie kończą. Polska – Anglia w amp futbolu w SPORT.TVP.PL [transmisja]