tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Złoto bez orzełka i hymnu? Polka ofiarą zamieszania w kraju

Nagrodą za triumf w zawodach sportowych jest nie tylko złoty medal, ale także okazja do stanięcia na najwyższym stopniu podium i wysłuchania hymnu państwowego. Takiej możliwości nie będzie miała Dorota Banaszczyk, która w sobotę zawalczy o tytuł mistrzyni świata w karate. Wszystko przez zamieszanie na krajowym podwórku.
Dorota Banaszczyk w sobotę zawalczy o tytuł mistrzyni świata (fot. Xavier Servolle / Polska Unia Karate)

"Pokonałam nowotwór, nie mogę bać się rywalek"

Banaszczyk czempionat rozgrywany w Madrycie już teraz może zaliczyć do udanych. Polka sensacyjnie dotarła do finału, pokonując po drodze m.in. medalistkę ME i MŚ, Włoszkę Sarę Cardin oraz brązową medalistkę poprzednich mistrzostw globu, Sarę Yamadę. Z Japonką wygrała w półfinale po wskazaniu sędziów przy remisie 0:0.

W sobotę około godziny 13:00 rywalką Banaszczyk w pojedynku o złoty medal w kumite do 55 kilogramów będzie Niemka Jana Bitsch. Zwycięstwo zawodniczki Olimpu Łódź może jednak doprowadzić do kuriozalnej sytuacji. Polka w Madrycie formalnie nie startuje jako reprezentantka kraju. Tym samym na jej kimonie nie mogą znajdować się żadne symbole narodowe, jak np. godło. Podczas ceremonii dekoracji nie zobaczy też biało-czerwonej flagi, a w razie złotego medalu – nie usłyszy "Mazurka Dąbrowskiego".

Banaszczyk z trenerem, Maciejem Gawłowskim (fot. Facebook)

Taka sytuacja wynika z zamieszania na krajowym podwórku. Tuż przed startem zawodów Międzynarodowa Federacja Karate (WKF) wykluczyła ze swoich struktur funkcjonujący od 38 lat Polski Związek Karate (PZK), który do tej pory odpowiadał za tę dyscyplinę. W jej miejsce przyjął Polską Unię Karate (PUK), założoną kilka miesięcy wcześniej. W myśl przepisów Ministerstwa Sportu i Turystyki PUK wciąż nie jest związkiem sportowym, mimo uznania przez Polski Komitet Olimpijski.

PZK, który nie zgadza się z decyzją światowych władz i wciąż chce być najważniejszą organizacją w polskim karate, poszedł o krok dalej. W komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej zagroził konsekwencjami prawnymi za wykorzystanie przez zawodników PUK symboli narodowych podczas zawodów.

Brak orzełka na piersi nie przeszkodził Banaszczyk w odniesieniu historycznego sukcesu. Zdobywając co najmniej srebrny medal została pierwszą polską medalistką mistrzostw świata seniorów. Banaszczyk startuje w karate olimpijskim, które zadebiutuje podczas igrzysk w Tokio w 2020 roku.

Łochowska oszukana przez sędziów? "Te werdykty są skandaliczne"

podobne informacje

Banaszczyk: mój sukces to prawdziwe mistrzostwo świata

Dorota Banaszczyk wystąpi z polskim godłem na stroju w finale mistrzostw świata w karate olimpijskim

World Games: karate ostatni raz jako sport nieolimpijski

Nowe dyscypliny na IO w Tokio. "Chcemy przyciągnąć młodzież"