tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Oficjalnie. Obowiązek wystawiania młodzieżowców w Ekstraklasie od sezonu 2019/20

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził doniesienia z poprzednich kilku dni. Od sezonu 2019/20 w Ekstraklasie zostanie wprowadzony obowiązek gry młodzieżowca w czasie trwania całego meczu. O reformie poinformował na Twitterze sekretarz generalny związku, Maciej Sawicki.
Sebastian Szymański (fot. 400mm.pl)

Lotto Ekstraklasa: limit obcokrajowców zostanie zniesiony

Jest to druga ważna zmiana, do której dojdzie od przyszłego sezonu. PZPN zniósł także limit obcokrajowców spoza Unii Europejskiej, których może zakontraktować klub. Na niższych szczeblach każda drużyna będzie mogła posiadać w swoim składzie maksymalnie jednego piłkarza spoza UE.

W najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej przez cały mecz na boisku będzie musiał przebywać co najmniej jeden młodzieżowiec z każdej drużyny. Taki sam wymóg obowiązywał będzie w Pucharze Polski na szczeblu centralnym i w I lidze, jednak na tym poziomie przepis ten wprowadzono już wcześniej.

W II i III lidze każda drużyna zobowiązana jest natomiast do wystawienia w składzie na mecz co najmniej dwóch młodzieżowców. Zgodnie z ustaleniami PZPN, w przypadku wystawienia 11 zawodników, którzy nie spełniają tego wymogu, będzie to potraktowane jak wystawienie do składu nieuprawnionego gracza. W takim przypadku drużyna będzie mogła kontynuować spotkanie tylko jeśli boisko opuści jeden z jej piłkarzy.

Jedynym wyjątkiem będzie sytuacja, gdy zawodnikiem młodzieżowym w składzie będzie bramkarz, który w trakcie spotkania dozna kontuzji. W takim wypadku będzie go mógł zmienić bramkarz niebędący młodzieżowcem, a jego zespół nie będzie musiał grać w okrojonej liczbie graczy.

Związek precyzyjnie określił, którzy zawodnicy będą postrzegani jako młodzieżowcy. "Wedle uchwały, zawodnikiem o statusie młodzieżowca jest piłkarz posiadający obywatelstwo polskie lub szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończy 21 rok życia oraz zawodnik młodszy." – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na portalu Łączy nas piłka.

Młodzieżowiec musi być piłkarzem szkolonym w polskim klubie. "Zawodnik szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN oznacza zawodnika, który – bez względu na swoją narodowość lub wiek – był zarejestrowany w klubie lub klubach zrzeszonych w PZPN, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy." – napisano w dalszym fragmencie.

Czy przepis o wystawianiu młodzieżowców jest dobry?
Czy przepis o wystawianiu młodzieżowców jest dobry?
  • 86.7%Tak
  • 13.3%Nie
Prezes PZPN Zbigniew Boniek spotkał się z trenerami reprezentacji Polski

podobne informacje

Ekstraklasa: młody obowiązkowy? Cracovia. Probierz przydatności

Zagłębie Sosnowiec – Lech Poznań 0:6: kanonada Kolejorza

Śląsk Wrocław – Korona Kielce 1:1: bessa Śląska trwa

Legia zbliża się do Lechii. Ważna wygrana z Piastem Gliwice