tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Rękawice bramkarza Islandii trafiły do muzeum FIFA

Rękawice, w których bramkarz piłkarskiej reprezentacji Islandii Hannes Halldorsson obronił rzut karny Lionela Messsiego podczas mistrzostw świata w Rosji, trafiły do muzeum FIFA jako szczególny rekwizyt.
Hannes Halldorsson i Lionel Messi (fot. Getty Images)

Debiutująca na mundialu Islandia spotkała się z Argentyną 16 czerwca w Moskwie w pierwszym meczu grupy D i zremisowała 1:1, wywołując sensację. Arbitrem spotkania był Szymon Marciniak.

Halldorsson broniąc w 64. minucie spotkania rzut karny stał się bohaterem narodowym i władze Reykjaviku planowały postawić mu pomnik. Dziennik "Visir" podał też wiadomość, że prawie wszyscy chłopcy urodzeni w dniach po meczu otrzymali na imię Hannes.

Ta nieprawdopodobna obrona strzału najlepszego piłkarza świata i gwiazdora Barcelony jest dla nas bezdyskusyjnie jednym z najważniejszych momentów w historii islandzkiego sportu. Doceniła to FIFA, umieszczając rękawice z sensacyjnego spotkania Dawida z Goliatem w swoim muzeum – podkreślił "Visir".

Gazeta przypomniała też, że mecz był wydarzeniem narodowym takiej rangi, że według danych telewizji publicznej RUV oglądalność wyniosła "nieprawdopodobne" 99,6 procent.

podobne informacje

Osiem odkryć Euro 2016. Wśród nich Michał Pazdan

"Nie widzieliście jeszcze najlepszej Islandii"

Mniej piłkarzy niż wulkanów. Poznaj sensację Euro

Euro 2016: Walijczycy w czołówce statystyk