tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Monika Michalik, medalistka igrzysk olimpijskich w Rio walczy z kontuzją kolana

Monika Michalik po operacji przechodzi zabiegi rehabilitacyjne w specjalistycznym ośrodku w Poznaniu. – Ćwiczę intensywnie, także na basenie, ogólnie na zdrowie nie narzekam, ale kolano jeszcze nie do końca mnie słucha – powiedziała czołowa polska zapaśniczka.
Monika Michalik (fot. Getty)

Brązowa medalistka igrzysk w Rio de Janeiro (kat. do 63 kg) 4 września ubiegłego roku poddała się zabiegowi rekonstrukcji więzadła krzyżowego prawego kolana. Jak przebiega rehabilitacja?

– Obecny stan wyklucza podjęcie treningów zapaśniczych, noga nie jest jeszcze w pełni sprawna. Kolano sprawia kłopot przy zginaniu nogi i klękaniu, ale jeśli wszystko pójdzie po myśli lekarzy, rehabilitantów i mojej, mam nadzieję wrócić na matę w połowie lutego – poinformowała.

Najbliższe miesiące obfitują w turnieje, a Michalik chciałaby możliwie jak najszybciej być w pełnej gotowości i sprawdzić swoją formę w rywalizacji z najlepszymi w gorącym okresie przedolimpijski

– Na kwietniowe mistrzostwa Europy w Rumunii nie zdążę, więc wstępnie przymierzam się do Igrzysk Europejskich w białoruskim Mińsku, które odbędą się w dniach 23–30 czerwca. Ale wiadomo, że wszystko zależeć będzie od stanu zoperowanego kolana. W obliczu igrzysk olimpijskich nie mogę ryzykować – zaznaczyła.

Według trenera kadry Piotra Krajewskiego, Michalik jest bardzo doświadczoną zawodniczką i na pewno nie podejmie pochopnej decyzji. – Wróci, gdy będzie w pełni zdrowa i pewna optymalnej dyspozycji. Mam nadzieję, że wszystko skończy się pomyślnie – nadmienił.

Historia zapaśniczki Moniki Michalik. "A miała być krawcową..." Michalik nie weźmie zatem udziału także w pierwszym tegorocznym turnieju zagranicznym w szwedzkim Klippan w połowie lutego, w kwietniowych mistrzostwach Polski i majowych zawodach na Ukrainie.

Pojawił się również inny problem. Otóż w ubiegłym roku zmieniła kategorię, przechodząc do kategorii 68 kg. – Początkowo myślałam, że na dłużej się w niej nie zadomowię, ale teraz jestem pewna słuszności swojej decyzji – przyznała.

W tej samej wadze o olimpijski paszport będzie się też ubiegać jej klubowa koleżanka z Grunwaldu Poznań i jedyna obok niej polska medalistka olimpijska Agnieszka Wieszczek-Kordus (brąz w Pekinie w 2008 roku w kat. 72 kg), która również zmieniła kategorię i z nową wiąże swoją przyszłość na macie.

Czy sytuacja ta nie poróżni utytułowanych zawodniczek, z których tylko jedna może uzyskać przepustkę do Tokio? – Moim zdaniem nic takiego nie wchodzi w grę i jestem pod tym względem optymistką. Liczyć się będzie tylko rywalizacja na macie. Po prostu do Japonii pojedzie lepsza z nas – podsumowała Michalik, najbardziej utytułowana polska zapaśniczka, czterokrotna mistrzyni Europy, trzykrotna wicemistrzyni i posiadaczka dwóch brązowych medali MŚ.

podobne informacje

Poland Open w zapasach bez medalistki igrzysk olimpijskich, Moniki Michalik

ME w zapasach: Zasina w półfinale, Polacy poznali rywali w walce o medale

KLZ: WZS Poznań – AKS Madej 4:28. Mistrzowie Polski nie dali szans gospodarzom

KLZ: AKS MADEJ – WZS Poznań. Transmisja w TVP Sporti SPORT.TVP.PL