Piłka ręczna, mecz towarzyski w Zug: Szwajcaria – Polska 29:27: Polacy przegrali z rywalami i... sędziami

Choć aż do 57. minuty polscy szczypiorniści wygrywali ze Szwajcarami w towarzyskim meczu w Zug, to jednak rywale odnieśli w piątek zwycięstwo 29:27. Wydatnie pomogli im w tym sędziowie, którzy w końcówce starcia wypaczyli wynik rywalizacji. Rewanż w sobotę o godz. 18:00. Mecz transmitowany będzie w Internecie.
Denis Szczęsny w akcji (fot. ZPRP/Press Focus)

MŚ 2019: przegrali z Gwardią, pokonali... wicemistrza świata z 2015 roku!

Do wspomnianej 57. minuty biało-czerwoni byli stroną nieznacznie przeważającą. Mecz zaczęli nieźle, od prowadzenia 3:0, które z krótkimi przerwami utrzymywali do 40. minuty. Rywale przed przerwą tylko raz uzyskali przewagę (12:11), ale dosłownie na chwilę – po kilku akcjach Polacy znów wygrywali, a w 36. minucie prowadzili nawet 19:16.

Arkadiusz Moryto (fot. RFEBM/Alvaro Bermejo) Dobre zawody rozgrywał wówczas Denis Szczęsny, który z pięcioma golami był najlepszym strzelcem zespołu. Wkrótce jego dorobek wyrównał 20-letni Krzysztof Komarzewski, który spędził całe spotkanie na prawym skrzydle. Wolne dostał za to Arkadiusz Moryto.

Polacy tak jak i poprzednich meczach sporo grali w piątek skrzydłami. Z prawej strony trafiał Komarzewski, po lewej nie mylili się Jan Czuwara i Piotr Jarosiewicz. Ten ostatni kończył zresztą dwa ataki biało-czerwonych na samym finiszu zawodów, ale to właśnie wtedy znać o sobie dali sędziowie.

Najpierw młodemu lewoskrzydłowemu odgwizdali błąd przekroczenia linii szóstego metra, a następnie – gdy ten został zahaczony w stopę przez leżącego już w polu bramkowym rywala – nie dostrzegli ewidentnego faulu i przyznali piłkę gospodarzom. Szwajcarzy po chwili wyszli ze stanu 26:27 na 29:27 i zapewnili sobie zwycięstwo.

Sporo pretensji do arbitrów miał w trakcie meczu trener Piotr Przybecki. W drugiej połowie sędziowie aż pięć razy odsyłali biało-czerwonych na ławkę z dwuminutowymi karami, kilkukrotnie odgwizdali też Polakom faule w ataku. Po drugiej stronie boiska tego nie widzieli...

Rewanżowy sobotni mecz rozpocznie się o godz. 18:00. Będzie to ostatni sprawdzian kadry przed kwietniowymi meczami eliminacji ME 2020 z Niemcami.

Mecz towarzyski, Zug:

Szwajcaria – Polska 29:27 (13:14)

Szwajcaria: Winkler, Portner – Meister 1, Rubin 2, Tynowski 5, Lier 1, Sidorowicz 3, Raemy 2, Roethlisberger, Kuettel 1, Huwyler 1, Schelker 1, Gerbl, Zehnder 9 (4/4), Jud 3, Novak
Karne: 4/4
Kary: 6 min. (Meister – 4 min., Huwyler – 2 min.)

Polska: Malcher, Wyszomirski – Przytuła 2, Salacz 2, Olejniczak, Kowalczyk, Szczęsny 5, Sićko, Syprzak 2 (2/2), Czuwara 1, Moryto, Kondratiuk 2 (1/1), Jarosiewicz 2, Gębala, Przybylski 4, Szpera 2, Komarzewski 5
Karne: 3/3
Kary: 10 min. (Syprzak – 4 min., Szczęsny, Przytuła, Salacz – po 2 min.)

Startują MŚ 2019 piłkarzy ręcznych. Pierwsze od 14 lat bez Polaków...
Mariusz Jurkiewicz odchodzi z VIVE. Z Kielc przeniesie się do Gdańska
Gębala w Kielcach? Prezes VIVE dementuje, a zawodnik odmawia komentarza

Młoda kadra szuka lidera. "Kilku chłopaków pokazało serce i charakter"
Piotr Przybecki pod wrażeniem gry w obronie. "Widzę ogromne zaangażowanie chłopaków"
Arkadiusz Moryto: mamy potencjał! Nie wiedziałem, że możemy tak grać
Kamil Syprzak po turnieju w Hiszpanii: momentami gramy... przebojowo