Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie szybkim: Antoinette de Jong i Kai Verbij ze złotymi medalami

Drugiego dnia rywalizacji na mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie szybkim Holenderka Antoinette de Jong postawiła kropkę nad "i". Dobre starty na 1500 i 5000 metrów zagwarantowały jej pierwszy w życiu złoty medal imprezy tej rangi. Wśród sprinterów triumfował jej rodak – Kai Verbij. Najlepszy wśród Polaków, Piotr Michalski, zajął 6. miejsce w wieloboju sprinterskim.
Piotr Michalski (fot. Getty)

Już pierwszy start dnia rozwiał niemal wszystkie wątpliwości. Na 1500 metrów ponownie triumfowała De Jong. Holenderka dystans przejechała w czasie 1:57,035. Francesca Lollobrigida (Włochy) zajęła na tym dystansie drugie miejsce z czasem słabszym o 0,96 sekundy. Ta różnica sprawiła jednak, że w wieloboju po trzech konkurencjach traciła do Holenderki aż 12,25 sekundy. Jedyna Polka w stawce – Karolina Gąsecka – dotarła do mety w czasie 2:06,726, co dało jej 16. pozycję. Na tej zakończyła też zmagania w wieloboju.

Najlepsze osiem wieloboistek stanęło na starcie ostatniej konkurencji – biegu na 5000 metrów. Świetnie wypadła na nim Czeszka Martina Sablikova. Czas 7:03,880 pozwolił jej nie tylko wygrać tę konkurencję, ale także z nawiązką odrobić stratę do Lollobrigidy. Włoszka wypadła słabiej, z czasem 7:21,673 zajęła szóste miejsce i choć wygrała w parze z inną pretendentką do wielobojowego podium – Ireen Wust (Holandia) – straciła pozycję na rzecz Sablikovej. De Jong zakończyła rywalizację na 5000 metrów na drugim miejscu, pewnie utrzymując przewagę w klasyfikacji wieloboju.

3. Carlijn Achtereekte (Holandia) – 7:15,314

Klasyfikacja wieloboju kobiet (fot. TVP Sport)

Wśród mężczyzn zawody na swoją korzyść zdołał rozstrzygnąć Kai Verbij. Reprezentant Holandii, który w piątek dwukrotnie triumfował, i tym razem prezentował najwyższy poziom. 500 metrów przejechał w czasie 34,93, dzięki czemu zdecydowanie wyprzedził resztę stawki. Drugi, ze stratą 0,16 sekundy był Havard Lorentzen. Norweg odrodził się po niezbyt udanym piątku i po trzeciej konkurencji awansował na drugą pozycję w wieloboju. Jego strata do lidera przed ostatnim biegiem wynosiła aż 1,95 sekundy.

Nieźle na dystansie 500 metrów spisali się Polacy. Ponownie najlepszym z biało-czerwonych był Michalski. Z czasem 35,68 zajął dziewiąte miejsce i… awansował na szóstą lokatę w wieloboju. Artur Nogal przejechał natomiast dystans w 35,83 sekundy i został sklasyfikowany na 13. pozycji.

Rywalizacja na 1000 metrów nie przyniosła zmian w czołówce. Z czasem 1:08,683 wygrał ją co prawda Thomas Krol, ale po wcześniejszych niepowodzeniach nie liczył się już w walce o podium wieloboju. Kai Verbij (1:08,882), który zajął drugie miejsce tylko powiększył przewagę nad resztą stawki i sięgnął po złoto. Drugie miejsce wśród wieloboistów zachował Lorentzen, który na 1000 metrów zajął piąte miejsce z czasem 1:09,606. Dwaj Niemcy, którzy znaleźli się między nim a Verbijem mieli zdecydowanie zbyt dużą stratę, aby myśleć choćby o podium. Michalski z czasem 1:10,074 zajął dziewiątą pozycję. Pozwoliło mu to zachować szóste miejsce w wieloboju sprinterskim. Artur Nogal (1:10,649) na dystansie 1000 metrów był 14. Rywalizację w wieloboju zakończył o jedną lokatę wyżej.