tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Predazzo: wraca lekkość mistrza. Jubileusz Stocha w TVP

Sezon 2018/19 obfituje w rekordy Ryoyu Kobayashiego. W niedzielę kolejny rozdział kariery otworzy jednak Kamil Stoch. Mistrz olimpijski zostanie jedenastym zawodnikiem z 300 występami w konkursach Pucharu Świata. Transmisja zmagań w Predazzo od 16:25 w TVP1, SPORT.TVP.PL i naszej aplikacji oraz od 17:00 w TVP sport.
Kamil Stoch: w Predazzo 2019 (L) oraz jako nastoletni uczestnik PŚ (fot. PAP)

Problemy ze skocznią przed mistrzostwami świata 2019

Warunek jest jeden, ale wydaje się łatwy do spełnienia. Stoch musi przebrnąć kwalifikacje. Potem czeka go 300. występ w zawodach Pucharu Świata. Do tej pory tę granicę przekroczył jeden Polak – Adam Małysz, który rywalizował w cyklu 349 razy. Absolutnym rekordzistą jest Noriaki Kasai, mający za sobą 553 starty. 400 przekroczyli jeszcze jedynie Janne Ahonen i Simon Ammann.

PŚ w Val di Fiemme. Drugi skok Kamila Stocha Stoch w sobotę wywalczył pierwsze w tym roku podium zawodów Pucharu Świata. – Pierwszy skok był dość mocny spóźniony, wytraciłem sporo wysokości. Drugi - w moim odczuciu był trafiony - ale być trener to pewnie zweryfikuje. Leciało się super. Dawno nie miałem takiego skoku, żeby leciało się tak lekko – opowiadał skoczek z Zębu w rozmowie z Sebastianem Szczęsnym.

Stoch zbliżył się do wicelidera Pucharu Świata na jeden punkt. Obecnie najlepiej skaczącym Polakiem nie jest jednak prawdopodobnie ani on ani Piotr Żyła. Dawid Kubacki od 1 stycznia już trzykrotnie kończył zmagania w czołowej trójce. To połowa jego "podiumowego" dorobku w całej karierze. W sobotę nowotarżanin okazał się słabszy jedynie od dominatora sezonu – Kobayashiego.

Japończyk wygrał już dziewięć konkursów Pucharu Świata w tym sezonie. Wszyscy, którzy dokonali tego przed nim, kończyli cykl z Kryształową Kulą. 22-latek zapewne nie myśli jeszcze o dekoracjach w Planicy. W niedzielę czeka go bowiem kolejne wyzwanie. Może wygrać po raz siódmy z rzędu, a ta sztuka nie udała się jeszcze nikomu. Na sześciu triumfach kończyły się serie wybitnych: Janne Ahonena, Mattiego Hautamaekiego, Thomasa Morgensterna i Gregora Schlierenzauera.

Byli skoczkowie, którzy odlatywali nawet 15 metrów. Wszyscy zastanawiali się co oni takiego robią. Każdy miał taki okres, że nikt nie jest w stanie mu dorównać – ocenia Stoch, który wraz z Kubackim znajduje się w gronie głównych pretendentów do zatrzymania rewelacji sezonu. To byłoby piękne uczczenie jubileuszu. I to niemal równo 15 lat od debiutu 16-letniego zawodnika z Zębu 17 stycznia 2004 na Wielkiej Krokwi...

Skoczkowie, którzy co najmniej 300 razy wystąpili w PŚ
1. Noriaki Kasai 553
2. Janne Ahonen 411
3. Simon Ammann 406
4. Jakub Janda 361
5. Wolfgang Loitzl 356
6. Roar Ljoekelsoey 350
7. Adam Małysz 349
8. Robert Kranjec 325
9. Andreas Kofler 309
10. Martin Hoellwarth 308
(stan na 12 stycznia 2019)

Val di Fiemme. Kamil Stoch: dawno nie czułem takiej lekkości

podobne informacje

PŚ w skokach: Ryoyu Kobayashi zarobił najwięcej. Polacy w czołówce

Predazzo: "drużynówki" byłyby polskie. Powrót na szczyt

PŚ w Predazzo: Dawid Kubacki odniósł pierwszy triumf w karierze. Ryoyu Kobayashi poza podium

Niebezpiecznie w Predazzo. Kwalifikacje odwołane