tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Formuła 1. Rich Energy Haas zaprezentował bolid VF-19

Rich Energy Haas jako pierwszy zespół w tym roku pokazał bolid na przyszły sezon Formuły 1. Prezentacja VF-19 odbyła się przez internet, ale 18 lutego – przed testami w Barcelonie – będzie go można zobaczyć fizycznie przed garażem.
Kierowcy i szefowie teamu Haas przy prezentacji auta na rok 2019 (fot. Getty)

Formuła 1. FIA przedstawiła ostateczną listę startową na sezon 2019

Najważniejsza zmiana w wyglądzie bolidu to jego kolor. Haas w tym sezonie będzie przypominał samochód Lotusa z lat 2010-2015. Czarno-złotą barwę auto zawdzięcza brytyjskiemu sponsorowi tytularnemu – Rich Energy.

To czas w roku, gdy masz nadzieję, że wszystko zaprojektowałeś dobrze i samochód będzie konkurencyjny – przyznał Gene Haas, właściciel Rich Energy Haas F1. – Nowy samochód wygląda charakterystycznie nie tylko ze względu na kolor, ale także na nowe regulacje. Mam nadzieję, że te zmiany zaprocentują w 2019 roku i dadzą nam więcej siły podczas weekendów z Grand Prix – dodał.

Kubica: w przeciwieństwie do debiutantów ja w F1 już jeździłem To ważne, że cały czas się rozwijamy i w tym sezonie nie będzie inaczej – zapewnił szef drużyny Guenther Steiner. – Nasza współpraca z Rich Energy to przykład na to, że robimy kroki do przodu. Jesteśmy zadowoleni, że widzimy kolory sponsora na bolidzie. Naszym następnym przystankiem jest Hiszpania i mamy nadzieję, że pożytecznie spędzimy tam czas z VF-19 i przygotujemy się sumiennie do Grand Prix Australii.

Zmiany w bolidzie to nie tylko nowe kolory. Zespół dostosował się także do zmian regulaminowych na nowy sezon. Przednie skrzydło zostało uproszczone. Jest 200 milimetrów szersze i 20 wyższe. Według zapewnień ma to umożliwić jazdę bliżej innego bolidu i ułatwić wyprzedzanie. Tyle skrzydło też zostało podwyższone o 2 centymetry i poszerzone o 10. Zmniejszone zostały także elementy aerodynamiczne z boku auta (ang. barge boards), które przesunięto do przodu o 10 centymetrów, aby poprawić przepływ powietrza przy przednim skrzydle.

Najbliższa okazja dla Kevina Magnussena i Romaina Grosjeana, aby przetestować VF-19 będzie w dniach 18-21 lutego, a także od 26 lutego do 1 marca w Barcelonie. Pierwsze Grand Prix nowego sezonu 17 marca w Melbourne.

fot. Getty
fot. Getty
fot. Getty
fot. Getty
fot. Getty

podobne informacje

Formuła1: Haas zaprezentuje bolid. Robert Kubica musi czekać

Formuła 1: Pietro Fittipaldi kierowcą testowym Haas w przyszłym sezonie

F1: nie dokręcili kół, ale... nie zostaną zwolnieni

Formuła 1: Esteban Gutierrez odchodzi z teamu Haas