tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kamil Stoch i kolejny sukces. Życie zaczyna się po... "30"

Skoki narciarskie są sportem młodych, czasem nawet nastolatków – powtarzano właściwie od zawsze. 40-letnia historia Pucharu Świata pamięta ponad 950 konkursów. Jedynie 45 razy wygrywali w nich 30-latkowie. Kamil Stoch w Lahti uczynił to po raz 11. z "trójką" z przodu.
PŚ w Lahti, Kamil Stoch: coś pękło i musiałem wyrzucić negatywne emocje
Kamil Stoch (fot. PAP/EPA)

W maju skoczek z Zębu będzie obchodził 32. urodziny. Co w tym wieku robili najwięksi w dziejach dyscypliny? Bjoern Wirkola był... skupiony na karierze piłkarskiej w Rosenborgu Trondheim. Matti Nykaenen miał już na koncie dwie... wydane płyty i sposobił się do kariery w lokalnej polityce. Adam Małysz wciąż rywalizował i to z powodzeniem – dwa srebra igrzysk w Vancouver. W Pucharze Świata po "trzydziestce" zdołał jednak wygrać tylko raz, trafiając na prime time znakomitych Simona Ammanna i Gregora Schlierenzauera.

Przez lata za symbol długowieczności uchodził Jens Weissflog. Skoczek z NRD przestawił się ze stylu klasycznego na "V-kę". Jako 29-latek triumfował na igrzyskach olimpijskich, a po przekroczeniu "trzydziestki" zaliczył jeszcze jeden wspaniały sezon. W swoim pożegnalnym cyklu – 1995/96 – zwyciężył w Turnieju Czterech Skoczni i klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Kamil Stoch po zwycięstwie w TCS (fot. Getty Images)

Przeszło dwie dekady później Stoch przyćmił dawne dokonania Niemca, z którym w niedzielę zrównał się w liczbie pucharowych triumfów. Po 30. urodzinach Polak wygrał wszystkie konkursy 67. edycji Turnieju Czterech Skoczni, złoto olimpijskie w Pjongczangu oraz klasyfikację generalną Pucharu Świata. W tym ostatnim odniósł w tym czasie 11 zwycięstw, co czyni go absolutnym dominatorem w kategorii "over 30".

Gdzie w tym wszystkim miejsce Noriakiego Kasaiego? Jedynego, który w wieku czterdziestu lat potrafił zwyciężać i zdobyć medal igrzysk. Licznik Japończyka po "trzydziestce" zatrzymał się jednak na czterech wygranych w Pucharze Świata i wątpliwe, aby miał jeszcze ruszyć. Pozostaną za to wszelkie rekordy najstarszego. Triumfatora, "podiumowicza" i w ogóle uczestnika zmagań elity.

Triumfatorzy zawodów Pucharu Świata po 30. roku życia
Kamil Stoch 11 zwycięstw (21 razy podium)

Robert Kranjec 5 (17)
Noriaki Kasai 4 (26)
Jens Weissflog 4 (15)
Janne Ahonen 4 (12)
Anders Bardal 3 (16)
Simon Ammann 3 (11)
Martin Koch 3 (4)
Jernej Damjan 2 (5)
Jan Matura 2 (4)
Adam Małysz 1 (18)
Takanobu Okabe 1 (3)
Martin Hoellwarth 1 (2)
Andreas Felder 1 (1)

Nowe tchnienie w poczynania Stocha dała z pewnością współpraca ze Stefanem Horngacherem. Gdy wrócił do Polski, zawodnik z Zębu miał 29 lat. Niespełna trzy sezony współpracy przyniosły 18 zwycięstw w Pucharze Świata – o trzy więcej niż w całej dotychczasowej karierze. Świetne przygotowanie fizyczne pozwala wciąż zwyciężać, a wielkim atutem jest też siła mentalna.

I jest jeszcze coś. Niezwykła umiejętność wprowadzania zmian, której tak bardzo brakuje wielkiemu przez lata Gregorowi Schlierenzauerowi. – Stoch po podwójnym mistrzostwie igrzysk 2014 miał sezon, w którym był 22. w klasyfikacji generalnej. Wtedy zmienił kompletnie swój system. Jego dzisiejsze skoki są technicznie rożne od tych z 2014. Znów stał się niesamowicie zwycięski – analizował Andreas Felder, trener Austrii.

W skokach narciarskich wciąż szokuje wyczyn Nykaenena, który jako jedyny skompletował szlema: wygrał igrzyska, mistrzostwa świata, mistrzostwa świata w lotach, Turniej Czterech Skoczni i Puchar Świata. Dokonał tego w nieco ponad trzy lata. Stoch ma szansę powtórzyć ten wyczyn i to... (zakładając, że zatriumfuje w Seefeld i za rok w Planicy) wyłącznie po "trzydziestce"! Mistrz do sześcianu?

PŚ w Lahti, Kamil Stoch przekonująco triumfował w Finlandii [WIDEO]
PŚ w Lahti: zobacz skoki Polaków w konkursie drużynowym
Stoeckl i Thoma o Nykaenenie: wyglądał jak z "Gwiezdnych wojen"
Skoczkowie wspominają Nykaenena: miał lekkość wygrywania, nie był pracusiem

podobne informacje

Matti Nykaenen bez pogrzebu państwowego. Odmówiła rodzina

Igrzyska w kryzysie. 35 lat temu rozpoczęto zmagania w Sarajewie

Puchar Świata w Lahti: organizatorzy uczczą pamięć Mattiego Nykaenena

Matti Nykaenen. Anioł rozpada się w locie…