0
0
3
3

Górnik Zabrze – Wisła Kraków 2:0. Mateusz Matras przyćmił Jakuba Błaszczykowskiego

Wisła Kraków wróciła do gry w Lotto Ekstraklasie po zwalczeniu kłopotów organizacyjno-finansowych, z którymi borykała się w przerwie zimowej. Z kolei 12 lat na mecz w polskiej lidze czekał Jakub Błaszczykowski. Powrót okazał się jednak nieudany. Na zakończenie 21. kolejki Wisła przegrała na wyjeździe z Górnikiem Zabrze 0:2 (0:2).
Czyny, nie słowa. Jak Wisła Kraków powstała z martwych?
Mateusz Matras (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Zapis relacji "akcja po akcji" z meczu Górnik – Wisła

WARTO WIEDZIEĆ:

Zimą Wisła musiała radzić sobie z wielkimi problemami. Istniała groźba, że klub nie przystąpi do rywalizacji w Lotto Ekstraklasie - klubowi zawieszono licencję na grę. Ostatecznie, udało się doprowadzić do jej odzyskania. Stało się tak m.in. dzięki pomocy Jakuba Błaszczykowskiego, który po dwunastu latach wrócił do polskiej ligi. Wybitny reprezentant Polski nie zaliczy jednak poniedziałkowego meczu do udanych.

BOHATER MECZU: Mateusz Matras

Zaliczył doskonały debiut. W pierwszym meczu w nowym zespole strzelił dwa gole, dzięki którym jego drużyna odniosła cenną wygraną. Pomocnik Górnika przyćmił Błaszczykowskiego.

Jakub Błaszczykowski (walczy o piłkę z Szymonem Żurkowskim) nie zachwycił w pierwszym meczu po powrocie do Lotto Ekstraklasy (fot. PAP/Andrzej Grygiel) JAK PADŁY GOLE?

10' (1:0) – akcję rozpoczął Szymon Żurkowski, który zagrał do Jesusa Jimeneza. Ten świetnie dośrodkował, a Mateusz Matras strzelił gola głową.
37' (2:0) – Valeriane Gvilia zacentrował z rzutu rożnego, Matras doszedł do zagrania i oddał strzał, po którym piłka odbiła się jeszcze od jednego z rywali i wpadła do bramki.

JAK MOGŁY PAŚĆ GOLE?

2' – Sławomir Peszko wbiegł w pole karne i oddał strzał, ale dobrze zachował się Martin Chudy.
24' – przyjezdni wyprowadzili kontratak, Marko Kolar dostał podanie w polu karnym i oddał strzał. Bramkarz znakomicie odbił piłkę.
36' – ciekawa akcja Wisły. Piłka trafiła do Rafała Pietrzaka, który chciał podać do jednego z kolegów. W ostatniej chwili piłkę wybili jednak obrońcy.
39' – Żurkowski przyjął piłkę przed polem karnym i mocno kopnął. Minimalnie niecelnie. To mógł być piękny gol...
43' – Gvilia spróbował z dystansu. Był bardzo bliski trafienia.
45+1' – krakowianie mieli szansę na gola kontaktowego. Patryk Plewka kopnął zza pola karnego, a piłka otarła się o poprzeczkę.
57' – błąd Marcina Wasilewskiego. Chciał podać do Lisa, ale zrobił to zbyt lekko. Igor Angulo znalazł się w sytuacji sam na sam, minął bramkarza, ale został powstrzymany przez Macieja Sadloka i Wasilewskiego. W kolejnej akcji Hiszpan znów stanął przez golkiperem, ale kopnął nad poprzeczką. Zmarnował dwie kapitalne sytuacje.
63' – świetna parada Lisa, który odbił piłkę po potężnym zagraniu Gvili.
68' – Błaszczykowski dośrodkował, a Drzazga doszedł do piłki i uderzył głową. Miał świetną okazję, by strzelić gola. Piłka przeleciała jednak nad bramką.
80' – piękna akcja Górnika. Angulo doskonale podał do Mystakidisa, który zgrał do Matrasa. Mógł skompletować hat-tricka, ale kopnął wysoko nad bramką.

SYTUACJA W TABELI:

Zabrzanie mają obecnie 20 punktów i zrównali się dorobkiem z Wisłą Płock. W następnym spotkaniu zagrają na wyjeździe z Pogonią Szczecin. Wisła Kraków (29 punktów) jest na dziewiątym miejscu w tabeli. W kolejnym meczu podejmie Śląsk Wrocław.

Kuba Błaszczykowski i Wisła Kraków. "Wzniosły moment w polskim futbolu"