Polacy przeszli przez eliminacje mistrzostw Europy do lat 21 jak burza. W ćwierćfinale mierzyli się w dwumeczu z Danią. Zespół Janusza Wójcika był faworytem, a na igrzyska mieli się kwalifikować tylko półfinaliści. 11 marca 1992 roku biało-czerwoni rozegrali w Aalborgu jeden z najgorszych meczów w historii naszej młodzieżówki...
Srebro piłkarzy na igrzyskach w Barcelonie to ostatni polski medal olimpijski w sportach drużynowy. Często go wspominamy, ale nie każdy pamięta, że do turnieju olimpijskiego dostaliśmy się kuchennymi drzwiami.
Na IO kwalifikowało się pięć zespołów z Europy – w założeniu mieli to być wszyscy półfinaliści mistrzostw Starego Kontynentu i gospodarzy, jeśli nie znalazłby się w czwórce. Hiszpanie nie wyszli z grupy eliminacyjnej, więc sytuacja wydawała się być klarowna. '
Zespół prowadzony przez Janusza Wójcika w spektakularnym stylu przebrnął przez eliminacje. W pierwszym meczu biało-czerwoni pokonali na White Hart Lane Anglię 1:0 (po golu Dariusza Admaczuka w 88. minucie). Później po dwa razy pokonali Turcję i Irlandię, a na koniec jeszcze raz Anglię.
Po komplecie zwycięstw Polacy jechali do Aalborga pewni siebie, ale od początku wszystko szło nie tak. Po latach nasi zawodnicy wspominali, że trener Wójcik popełnił błąd w przygotowaniach. Na treningu dzień przed meczem zaordynował wyczerpujące ćwiczenia i podczas spotkania nie mieli "paliwa".
Biało-czerwoni przegrali losowanie o wybór stron boiska i grali pod bardzo silny wiatr. Z drugiej strony, nie szukając już żadnych wymówek, nasi zagrali po prostu bardzo słabo.
Po dziesięciu minutach straciliśmy pierwszego gola, po siedemnastu drugiego. Wtedy też straciliśmy Aleksandra Kłaka, który nabawił się kontuzji barku i musiał opuścić boisko. W 24. minucie było już 0:4, a przed przerwą dostaliśmy jeszcze bramkę do szatni.
Wydawało się, że jest po igrzyskach. Jednak awans mogli nam dać Szkoci, bowiem tamtejsza federacja była niezrzeszona w MKOl-u i nie mogła wziąć udziału w zawodach, zaś powołaniem olimpijskiej reprezentacji Wielkiej Brytanii w piłce nożnej nie były zainteresowane odpowiednie brytyjskie władze sportowe (Brytyjski Komitet Olimpijski, Angielski Związek Piłki Nożnej a także Walijski Związek Piłki Nożnej, Związek Piłkarski Irlandii Północnej).
Szkoci w pierwszym meczu ćwierćfinału ME zremisowali z Niemcami 1:1. W rewanżu przegrywali już 1:3, ale w niespełna 20 minut strzelili trzy gole i wygrali 4:3. Polacy grali rewanż z Danią grali dwa dni później. Nie wiedziano jeszcze czy wobec awansu Szkocji do półfinału mamy szansę na igrzyska. Do przerwy biało-czerwoni przegrywali w Zabrzu 0:1, a w szatni dowiedzieli się, że w przypadku remisu najprawdopodobniej zapewnią sobie bilety do Barcelony.
Po zmianie dopięli swego. W 71. minucie Grzegorz Mielcarski podał do Andrzeja Juskowiaka, a ten kopnął do bramki. Nasi gracze cieszyli się jak szaleni, a publiczność nie wiedziała o co chodzi, tym bardziej, że nawet po meczu, w radiu mówiono, że Polacy nie zagrają na igrzyskach.
Polska pojechała do Barcelony, a tam zaprezentowała się znakomicie. Ale to już temat na inną opowieść...
Następne
0 - 2
Holandia
0 - 0
Litwa
16:00
Litwa
18:45
Holandia
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1024 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.