{{title}}
{{#author}} {{author.name}} / {{/author}} {{#image}}{{{lead}}}
{{#text_paragraph_standard}} {{#link}}Czytaj też:
{{link.title}}
{{{text}}}
{{#citation}}{{{citation.text}}}
Rajd Polski przełożony na przyszły rok. Winny koronawirus

Polski Związek Motorowy, organizator 77. Rajdu Polski, będącego jedną z rund mistrzostw Europy, podjął decyzję o przełożeniu tegorocznej edycji imprezy na sezon 2021, gdy będzie przypadało stulecie narodowego klasyka.
Decyzja spowodowana jest kryzysową sytuacją związaną z pandemią wywołaną przez koronawirusa. Mając na względzie istniejące nadal realnie zagrożenie zdrowia i życia zarówno kibiców jak i zawodników, PZM po konsultacji z Międzynarodową Federacją Samochodową (FIA) i Eurosport Events, promotorem mistrzostw Europy, przełożył tegoroczną edycję na przyszły rok.
Rajd Polski, który miał być czwartą rundą mistrzostw Europy zaplanowany był w dniach 26-28 czerwca na szutrowych trasach na Mazurach z bazą w Mikołajkach.
– Rajd Polski to każdego roku jedna z najważniejszych imprez w kalendarzu, nie tylko sportów motorowych w naszym kraju. Przygotowania do tak dużych międzynarodowych zawodów trwają niemal cały rok, a ich ukoronowaniem jest wydarzenie przyciągające rzesze kibiców z Polski i z zagranicy. Rajd to otwarta impreza o charakterze masowym i jej przeprowadzenie nie jest możliwe przy istniejących, trudnych do przewidzenia pod względem czasowym ograniczeniach. Dla bezpieczeństwa zawodników oraz kibiców nie ma alternatywy i żaden kompromis nie był w tym przypadku nigdy brany pod uwagę – powiedział prezes Polskiego Związku Motorowego Michał Sikora.
Szef PZM potwierdził, że impreza już została zgłoszona do kalendarza przyszłorocznych mistrzostw Europy. – Na pewno spotkamy się za rok, gdy będziemy świętowali stulecie imprezy. Pozostaniemy naturalnie w Mikołajkach i na malowniczym Pojezierzu Mazurskim, które będą miejscem obchodów jubileuszu – dodał.
Przygotowania do tegorocznej edycji, które były już praktycznie na ukończeniu, trwały od kilku miesięcy. Trasy odcinków specjalnych zostały wyznaczone, baza hotelowa przygotowana. – Nie było innego wyjścia, bezpieczeństwo jest naszym priorytetem. Ale nie ma nic straconego, spotkamy się w roku jubileuszowym – zadeklarował Jean-Baptiste Ley, koordynator rajdowych ME.
W przyszłym roku Rajd Polski będzie obchodził stulecie. Pierwszą edycję imprezy rozegrano w dniach 23-25 lipca 1921 roku na trasie o długości 576 kilometrów z podwarszawskich Marek do Białowieży i z powrotem. Wystartowało 6 załóg, a zwycięzcą został jeden z pionierów polskiej motoryzacji Tadeusz Heyne w samochodzie marki Dodge.
Później z roku na rok trasa rajdu wydłużała się i w 1925 osiągnęła długość 3798 km. W roku 1926 oraz w latach 1931-1936 rajd z powodu kryzysu gospodarczego nie odbył się. Start w 1940 roku uniemożliwił wybuch II wojny światowej.
Po wojnie rajd reaktywowano w 1947 roku. W 2009 roku i cztery edycje od 2014, Rajd Polski był rundą mistrzostw świata.