Igrzyska przełożone na 2021 rok przełożone, lecz wioślarze już przygotowują się do zmagań w Tokio oraz... Poznaniu. To właśnie tam w październiku mają zostać rozegrane mistrzostwa Europy. – Jestem przekonany, że zawody na poznańskiej Malcie dojdą do skutku. Wszystkie kraje europejskie czekają na taki sprawdzian, nasi zawodnicy także – twierdzi prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, Ryszard Stadniuk, medalista IO w Moskwie w 1980 roku.
Jarosław Marendziak, TVPSPORT.PL: Panie Prezesie, wielokrotnie podkreślał Pan, że fakt, iż w pierwszej grupie sportowców, którzy wrócili do normalnych treningów w COS-ach znaleźli się wioślarze, to efekt dobrej współpracy z Ministerstwem Sportu. To chyba była na razie jedna z lepszych informacji tego roku?
Ryszard Stadniuk: – Tak, to zdecydowanie była bardzo dobra wiadomość. Było to bardzo długo oczekiwane przez polskich wioślarzy. Ja przypomnę, że po ostatnim zgrupowaniu, które się zakończyło 15 marca, zawodnicy trenowali i przebywali w domach, najpierw w kwarantannie, potem w izolacji i w zasadzie nie mieli możliwości wspólnego treningu na wodzie. A taki trening to jest podstawa dobrych wyników, podstawa rezultatów, ponieważ osady musza być dobrze zgrane ze sobą i muszą mieć znakomite czucie wody.
–Sportowcy i trenerzy musieli szybko przyzwyczaić się do zupełnie nowego funkcjonowania w Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu, jak choćby posiłki przy jednoosobowych stołach?
– Jestem przekonany, że wszystko będzie przebiegało według naszych założeń, trenowanie w grupach do 6 osób bardzo nam odpowiada, bo takie mamy mniej więcej podziały na poszczególne konkurencje i zajmujących się nimi trenerów. Oczywiście grupy te mają ograniczać do absolutnego minimum kontakty z innymi grupami w trakcie zajęć na wodzie, czy innych obiektach Centrum Przygotowań Olimpijskich. Posiłki indywidualne też można spokojnie przeżyć, więc zachowując reżim możemy wreszcie trenować i spokojnie budować formę.
– Sportowcy wielu dyscyplin na razie nie wiedzą lub ta wiedza jest szczątkowa, do czego mają się szykować, jak ustalać plan startowy. Tymczasem wioślarze choć odwołali wszystkie do tej pory planowane imprezy międzynarodowe, to mają klarowny cel – przeniesione na październik mistrzostwa Europy na poznańskiej Malcie.
– Tak, mamy wystarczająco dużo czasu, by przygotować się właściwie do nich. Mamy w sumie jeszcze blisko pięć miesięcy. I co najważniejsze, jestem przekonany, że te mistrzostwa dojdą do skutku i będą ogromnym sukcesem. Wszystkie kraje europejskie czekają na taki sprawdzian, przygotowywały się w tym roku do igrzysk w Tokio zaplanowanych na lipiec. Trenowali bardzo ciężko i w zasadzie bez takiego sprawdzianu trudno jest motywować sportowców. Oni potrzebują potwierdzenia, że ta ciężka praca, która została wykonana w okresie kilkunastu miesięcy nie poszła na marne, że dają dobre wyniki. I teraz tylko w przypadku tych mistrzostw Europy takie potwierdzenie jest dla nich osiągalne. Nie możemy ich zwyczajnie zawieść.
– Za Wami najlepszy rok przedolimpijski, 4 medale mistrzostw świata, to zdarzyło się dopiero po raz drugi w historii polskiego wioślarstwa, ale po raz pierwszy tuż przed imprezą 4-lecia. Na ile fakt przełożenia igrzysk skomplikował życie zawodników i szkoleniowców? Czy najlepsi są w stanie utrzymać formę nie przez rok, a dwa lata, by zrealizować marzenia w Japonii?
– Rzeczywiście ubiegłoroczne wyniki na mistrzostwach świata były doskonałe. Przypomnę, że dwudziestu zawodników uzyskało kwalifikację olimpijską, w tym sześć załóg, wszystkie z finałów A. Zdobyliśmy cztery medale. Są to bardzo mocne kwalifikacje, każdy z tych zawodników ma szanse na medal. Ja myślę, że to jest najmocniejszy argument do pracy dla zawodników, oni są bardzo zmotywowani, nawet ci starsi, którzy już planowali zakończenie kariery po igrzyskach w Tokio nie odpuszczają. Zresztą trwające właśnie zgrupowanie w Wałczu w takich okolicznościach, z perspektywą odległego startu, potwierdza, ze muszą być potwornie zmotywowani, by poddać się takim regułom, izolacji i ciężkiemu treningowi i pojawili się na nim w komplecie.
– Ale rozwój pandemii koronawirusa na świecie może wpływać także w przyszłości na Wasze plany przygotowań w kolejnym roku „olimpijskim”. Może okazać się, że nie wszystkie do tej pory wykorzystywane i sprawdzone miejsca przygotowań np. we Włoszech, w Portugalii będą dostępne i bezpieczne dla zdrowia naszych reprezentantów?
– Na pewno na dziś jest to duża niewiadoma. Najistotniejszym faktem dla nas na dziś i w miarę pewnym są przygotowania do przeniesionych na październik mistrzostw Europy. I one są celem dla osad. Oczywiście w tej chwili światowa federacja w porozumieniu z europejską pracują nad przyszłorocznym kalendarzem, bo obecny na rok 2021 trzeba przemodelować i przystosować do terminów igrzysk. Jesteśmy praktycznie na finiszu i w niedługim czasie światowa federacja ogłosi kalendarz na następny rok, który się rozpocznie na pewno bardzo wcześnie. Zaczniemy od mistrzostw Europy, po nich Puchary Świata na koniec igrzyska olimpijskie. W przyszłym roku mamy zaplanowane także mistrzostwa świata, które już wiadomo, że odbędą się po igrzyskach w Tokio, a tam walczyć będą także wioślarze rywalizujący w konkurencjach pozaolimpijskich. Odbędą się najprawdopodobniej na początku października w Szanghaju.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.