| Piłka nożna / Hiszpania

Naprawdę mogą trafić do Realu Madryt. Kim są wybrańcy Florentino Pereza i Zinedine'a Zidane'a?

Kylian Mbappe, Florentino Perez i Eduardo Camavinga (fot. Getty Images)
Kylian Mbappe i Eduardo Camavinga należą do celów transferowych Realu Madryt (fot. Getty Images)

Hiszpanii sezon powoli dobiega końca. Wciąż trwa walka o tytuł, ale to Real Madryt jest na czele i ma duże szanse na zdobycie mistrzostwa. Na Santiago Bernabeu nadal nie są jednak zadowoleni z kadry, brakuje kilku elementów, zespół trzeba będzie odmłodzić. Kogo planują pozyskać Królewscy w najbliższym czasie. Co już zrobili, aby przygotować się na zmiany?

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Prawie dwa lata temu, dokładnie 10 lipca 2018 roku, Cristiano Ronaldo oficjalnie został zawodnikiem Juventusu. W Madrycie skończyła się pewna epoka, najbardziej udana w XXI wieku, a klub opuścił być może najlepszy piłkarz w jego historii. Było wiadomo, że rozstanie zaboli, musiało zaboleć.

Po transferze Portugalczyka Real był aktywny na rynku. Na Bernabeu trafił Eden Hazard, który miał przynajmniej nawiązać do Ronaldo. Na razie wdał się raczej w Garetha Bale'a – większość sezonu spędził w gabinetach lekarskich, nie zdążył jeszcze dojść do szczytowej formy, często miał widoczne problemy z wagą. W kadrze znajdują się piłkarze, którzy w ciągu kilku lat mogą stanowić o sile Królewskich. Tyle że w Madrycie nie chcą "w ciągu kilku lat", chcą "teraz". Perez musi działać, celów jest kilka.

Zidane rozmawiał z Jamesem. Przyszłość piłkarza przesądzona

Czytaj też

Zinedine Zidane i James Rodriguez (fot. Getty Images)

Zidane rozmawiał z Jamesem. Przyszłość piłkarza przesądzona

Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain)

Naturalna jedynka na liście Królewskich. PSG nie odpuszcza, stara się namówić Mbappe do podpisania umowy, która uniemożliwi jego odejście na kolejnych kilka lat. Wcześniej pisano, że Real chciał poczekać do 2021 roku, kiedy Francuzowi zostałby już tylko rok umowy. Okazuje się, że może nie mieć tyle czasu. Katarscy właściciele wytoczyli przeciw Florentino Perezowi poważne argumenty – Mbappe może dostać ponad 50 milionów euro rocznej wypłaty.

Jeśli Real będzie walczyć o Mbappe, musi się liczyć z ogromnym wydatkiem. Nawet jeśli Francuz zażąda transferu, PSG to klub, który nie musi uginać się pod presją finansową. Szejkowie będą chcieli zarobić na napastniku ponad 200 milionów euro, nawet mimo zmian na rynku po okresie pandemii, ekonomiczna logika nie znajduje zastosowania przy ściąganiu takich zawodników jak Mbappe – młody, należy do ścisłej światowej czołówki, jest marketingową żyłą złota...

Ewentualne powodzenie transferu Mbappe może oznaczać rezygnację z reszty planów przez Królewskich. Czy warto? W 2009 roku Perez pobił rekord, aby ściągnąć Ronaldo. Po latach nikt nie wątpi, że było warto. Real potrzebuje gwiazdy, zawodnika ze ścisłej światowej czołówki, potencjalnego zdobywcy Złotej Piłki i kogoś, kto przejmie koronę, gdy nastąpi bezkrólewie po Ronaldo i Messim. Jeśli tylko pojawi się cień szansy na jego zakontraktowanie, w Madrycie będą walczyć.

Zidane rozmawiał z Jamesem. Przyszłość piłkarza przesądzona

Czytaj też

Zinedine Zidane i James Rodriguez (fot. Getty Images)

Zidane rozmawiał z Jamesem. Przyszłość piłkarza przesądzona

Eduardo Camavinga (Stade Rennais)

Defensywny pomocnik Rennais skończy 18 lat dopiero w listopadzie, ale jest o nim głośno od dłuższego czasu. Na swój sposób to jeszcze większy fenomen niż Mbappe – w futbolu rok w rok słyszy się o nowych wielkich ofensywnych talentach, skrzydłowych, napastnikach, czasem bocznych obrońcach, jednak to Camavinga jest naprawdę wyjątkowy. Defensywni pomocnicy, którzy w tym wieku są na tyle mocni fizyczni i utalentowani taktycznie, aby mieć za sobą ponad 30 meczów w Ligue 1 to rzecz niespotykana.

Za transferem młodego Francuza ma opowiadać się Zidane, który lubi pracować z rodakami. Cena nie będzie niska, trzeba będzie liczyć się z wydatkiem mogącym sięgnąć 80 milionów euro. Wzmocnienie pozycji defensywnego pomocnika w Realu to konieczność, obecnie cała odpowiedzialność spoczywa na barkach Casemiro, a ewentualna kontuzja Brazylijczyka oznacza olbrzymie kłopoty dla Królewskich.

Do atutów Camavingi należy charakter. Zadebiutował w Ligue 1 jako szesnastolatek, miał talent, ale aby dokonać tego w tak młodym wieku potrzebna była ciężka praca. W przeszłości trenował judo. W 2013 roku spotkała go tragedia, spłonął jego dom, a rodzice stracili niemal cały majątek.

Hazard idzie śladami Bale'a. Już prawie 200 dni kontuzji

Czytaj też

Eden Hazard w Realu Madryt (fot. Getty Images)

Hazard idzie śladami Bale'a. Już prawie 200 dni kontuzji

Kai Havertz (Bayer Leverkusen)

Mieć 21 lat i grubo ponad 100 meczów w Bundeslidze na koncie – to nie zdarza się często. Havertz to absolutna perła niemieckiego futbolu, być może najbardziej utalentowany piłkarz, jakiego wyprodukował ten kraj w XXI wieku, przyrównywany do Michaela Ballacka, a teraz stało się jasnym, że chce odejść z Bayeru. Klub, który zechce go ściągnąć, będzie musiał zapłacić około 80 czy 90 milionów euro.

Według "Marki" Havertz to jeden z piłkarzy, którymi interesują się Królewscy, w jego wypadku potrzeba transferu jest jednak mniejsza. Mimo to kiedy jakiś zawodnik spodoba się Perezowi, Hiszpan jest w stanie zrobić wiele, aby go zakontraktować. Czy Havertz to taki piłkarz? Czas pokaże.

Jedno jest pewne, Real będzie mieć konkurencję i będzie musiał działać szybko. W ostatnich dniach o transfer Niemca bardzo energicznie miała zabiegać Chelsea, a wkrótce Havertz oficjalnie może stać się jednym z The Blues. Dodatkowo Królewscy mają już innego młodego zawodnika o podobnej charakterystyce, z którym mogą wiązać spore nadzieje.

Hazard idzie śladami Bale'a. Już prawie 200 dni kontuzji

Czytaj też

Eden Hazard w Realu Madryt (fot. Getty Images)

Hazard idzie śladami Bale'a. Już prawie 200 dni kontuzji

Zostały tylko cztery mecze. Real już przymierza koronę

Czytaj też

fot. Marca/Getty

Zostały tylko cztery mecze. Real już przymierza koronę

Paul Pogba (Manchester United)

Stary Pogba nie rdzewieje, przynajmniej jako temat prasowy. Co jakiś czas "Marca" lub "As" informują o zainteresowaniu Królewskich tym zawodnikiem. Zeszłego lata miał być jednym z głównych celów Realu, ale do klubu ostatecznie nie trafił. Przeszkadzała cena, wypłata czy niewygodny i nielubiany przez Pereza agent Mino Raiola.

W tym roku jego transfer wydaje się być mniej prawdopodobny. Zidane w ciągu roku "stworzył sobie Pogbę", mimo to w plotkach zawsze pozostaje ziarenko prawdy. Francuz przypomina na boisku Zidane'a, być może trener Realu wie, jak wykorzystać pełnie jego potencjału. Ostatecznie wydawanie ponad 100 milionów euro na kogoś, kto nie spełnił pokładanych w nim nadziei w Manchesterze United, byłoby nieracjonalne.

Zostały tylko cztery mecze. Real już przymierza koronę

Czytaj też

fot. Marca/Getty

Zostały tylko cztery mecze. Real już przymierza koronę

Inwestycje w przyszłość Realu Madryt

Real nie obudził się z ręką w nocniku, bo od kilku lat inwestuje w młodych zawodników, często w ekstrawagancki sposób. Czas pokazał, że obrana strategia była właściwa, sytuacja kadrowa Królewskich nie wygląda źle, mimo że wciąż wymaga poprawy. Które karty okazały się trafione?

Federico Valverde

W 2016 roku Real wykupił go z Penarolu za sześć milionów euro, po czterech lat nikt nie ma wątpliwości, że była to właściwa decyzja. Teraz trudno sobie wyobrazić, aby klub mógł pozyskać lepszego środkowego pomocnika z rynku, to właśnie on sprawia, że transfer Pogby jest mało realny. Za postawienie na niego i rozwój "Fede" odpowiada głównie Zidane, to on od razu widział w nim zawodnika mogącego stanowić o sile drugiej linii Królewskich. Obecnie jeden z najważniejszych piłkarzy w zespole.

Vinicius Junior

Kiedy w 2017 roku Real kupował 16-latka za 45 milionów euro, wielu nie rozumiało tego transferu. Na Królewskich spadła krytyka, "to poszło za daleko", "ile można płacić za nastolatka", padały różne hasła. Ostatecznie jednak to Perez okazał się sprytniejszy. Młody Brazylijczyk rozwija się prawidłowo, jest prawdopodobnie najlepszym dryblerem w zespole Zidane'a, a kiedy nauczy się lepiej wykorzystywać sytuacje podbramkowe, powinien stać się jednym z najlepszych piłkarzy na świecie.

Martin Oedegaard

W 2015 roku Europę obiegły obrazki z utalentowanym norweskim 16-latkiem, który świetnie radzi sobie w tamtejszej ekstraklasie. Przyciągała technika, raczej hiszpańska niż skandynawska, a także debiut w reprezentacji w wieku 15 lat. Chciało go wiele klubów, Oedegaard wraz z ojcem robił objazd po różnych centrach treningowych, ale ostatecznie padło na Real. Królewscy mieli zapłacić Stroemmsgodset do ośmiu i pół miliona euro.

Od tamtego momentu na jakiś czas słuch o Norwegu zaginął. Zaczął grać w zespole rezerw, Castilli, potem był wypożyczany do Holandii, a w Realu jak do tej pory zdążył tylko zadebiutować. Uwagę mediów na powrót ściągnął dopiero w obecnym sezonie, kiedy trafił na wypożyczenie do Realu Sociedad. Zaczął poznawać Hiszpanie i błyskawicznie zawojował La Ligę, bo na jesieni należał do jej najlepszych zawodników. Idealnie nadaje się do gry kombinacyjnej, może grać w środku czy jako ofensywny pomocnik, świetnie podaje prostopadle, bije rzuty wolne... Zidane nie ma prawa nawet go nie sprawdzić, a nic nie wskazuje, aby Martin miał oblać test u Francuza. Może być ważną częścią zespołu już w przyszłym sezonie, prawie na pewno będzie nią za dwa lata (niewykluczone jest dłuższe wypożyczenie do Baskonii).

Zobacz też
Szczęsny gwiazdą fety. Grał... na pianinie
Wojciech Szczęsny (fot. Getty Images)

Szczęsny gwiazdą fety. Grał... na pianinie

| Piłka nożna / Hiszpania 
"Dwugwiazdkowa" Pajor. Barcelona znów w finale
Ewa Pajor (fot. Getty Images)

"Dwugwiazdkowa" Pajor. Barcelona znów w finale

| Piłka nożna / Hiszpania 
Real przegrał z Barceloną i sędziami. Zaimponował tylko… Jerzy Dudek
Ze wszystkich piłkarzy Realu Madryt bodajże najlepiej wobec sędziego Ricardo De Burgosa Bengoetxei tuż po meczu zachował się publicznie były bramkarz Jerzy Dudek. Obiektywnie. (zdjęcia: Getty Images)
polecamy

Real przegrał z Barceloną i sędziami. Zaimponował tylko… Jerzy Dudek

| Piłka nożna / Hiszpania 
Pajor i spółka w finale LM! Kolejne trafienie Polki
Ewa Pajor (fot. Getty Images)

Pajor i spółka w finale LM! Kolejne trafienie Polki

| Piłka nożna / Hiszpania 
"Lewy" w roli... trenera. Zaskakujące kulisy El Clasico
Robert Lewandowski i Hansi Flick znają się znakomicie (fot. Getty/TVP)

"Lewy" w roli... trenera. Zaskakujące kulisy El Clasico

| Piłka nożna / Hiszpania 
wyniki
terminarz
tabela
wyniki
27 kwietnia 2025
Piłka nożna
24 kwietnia 2025
23 kwietnia 2025
22 kwietnia 2025
Piłka nożna
terminarz
02 maja 2025
Piłka nożna
03 maja 2025
04 maja 2025
05 maja 2025
Piłka nożna
tabela
LaLiga
 
Drużyna
M
+/-
Pkt
1
33
57
76
2
33
35
72
3
33
29
66
4
33
24
60
5
33
11
55
6
33
9
54
7
33
1
46
9
33
-7
44
10
33
-5
42
11
33
-7
41
12
33
1
39
13
33
-7
39
14
33
-12
39
15
33
-9
37
16
33
-12
35
17
33
-11
34
18
33
-15
32
19
33
-19
30
20
33
-57
16
Rozwiń
Najnowsze
"Lewy" czy Piątek? Sprawdź ranking polskich strzelców
nowe
"Lewy" czy Piątek? Sprawdź ranking polskich strzelców
| Piłka nożna 
Który polski piłkarz strzelił najwięcej goli? Polski Złoty But 2024/25 [TABELA]
Polscy olimpijczycy nie dali szans rywalom! Byli najlepsi
Wiktor Głazunow (fot. Łukasz Szeląg)
Polscy olimpijczycy nie dali szans rywalom! Byli najlepsi
| Inne 
Sześć finałów cierpienia Polek. Do ilu razy sztuka?
Ewa Pajor (fot. Getty Images)
Sześć finałów cierpienia Polek. Do ilu razy sztuka?
| Piłka nożna / Reprezentacja kobiet 
Światowa czołówka wystartuje w Beskidach!
Puchar Świata w kolarstwie górskim w Polsce! (fot.
Światowa czołówka wystartuje w Beskidach!
| Kolarstwo / Kolarstwo górskie 
"Lewy" utrzymuje miejsce, zmiana lidera. Sprawdź klasyfikację Złotego Buta
Klasyfikacja Złotego Buta 2024/25. Na którym miejscu Robert Lewandowski? [TABELA]
"Lewy" utrzymuje miejsce, zmiana lidera. Sprawdź klasyfikację Złotego Buta
| Piłka nożna 
Wielkie święto pływania w Lublinie! Ruszają mistrzostwa Polski
Mistrzostwa Polski w pływaniu (fot.
Wielkie święto pływania w Lublinie! Ruszają mistrzostwa Polski
| Pływanie 
Simeone zmienił wszystko. Atletico zwycięża cierpiąc
Diego Simeone (fot. Getty Images)
Simeone zmienił wszystko. Atletico zwycięża cierpiąc
Bartłomiej Najtkowski - zdjęcie
Bartłomiej Najtkowski
Do góry