Węgier Zsombor Berecz został w Gdyni mistrzem Europy w olimpijskiej klasie Finn. To pierwszy triumf w tej imprezie 34-letniego żeglarza. Drugi był Brytyjczyk Giles Scott, a trzeci Hiszpan Joan Cardona Mendez. Najlepszy z Polaków Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) zajął 16. lokatę.
W Gdyni ścigano się od środy i rozegrano komplet 10 wyścigów. Przed ostatnim dniem liderem był Berecz, który w niedzielę nie oddał prowadzenia. Co prawda w kończącym zmagania starcie mistrz świata sprzed dwóch lat dotarł na metę dopiero na 24. miejscu, ale i tak mógł cieszyć się z pierwszego w karierze tytułu mistrza Europy. Triumfator nie wygrał żadnego z wyścigów (tylko raz był drugi), ale w jego przypadku, przy jednej odrzutce, zaprocentowało równe pływanie. Berecz, którego trenerem podczas tych regat był Mateusz Kusznierewicz, stawał w czempionacie Starego Kontynentu na drugim stopniu podium w 2016 i w 2019 roku.
Wywalczonego w zeszłym roku w Atenach złotego medalu nie obronił Scott. Niezwykle utytułowany 33-letni Brytyjczyk, złoty medalista olimpijski z 2016 roku z Rio de Janeiro, czterokrotny mistrz świata i trzykrotny Europy, musiał tym razem zadowolić się drugą lokatą. Trzeci był niespodziewanie 22-letni Hiszpan Joan Cardona Mendez, a kolejne miejsca przypadły jego rodakowi Alejandro Muscatowi, aktualnemu wicemistrzowi świata i ubiegłorocznemu brązowemu medaliście ME Holendrowi Nicholasowi Heinerowi oraz Turkowi Alicanowi Kaynarowi.
Najlepszy z 17 Polaków Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) zajął w gronie 70 żeglarzy z 27 państw 16. pozycję. 28. był Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia), 39. Andrzej Romanowski (AZS Poznań), 43. Krzysztof Stromski (YC Rewa), a 45. Kacper Mazurek (AZS Uniwersytet Warszawski). Młodzieżowym (do lat 23) mistrzem Europy został Mendez, który wyprzedził Fina Oskariego Muhonena (ogólnie 18.) i Estończyka Taaviego Valtera Tavetera (27.). Mazurek był piąty.
Z kolei wśród Mastersów, czyli zawodników powyżej 40 lat, najlepszy okazał się brązowy medalista mistrzostw Europy z 2017 roku Chorwat Milan Vujasinovic (13.), a kolejne miejsca zajęli Portugalczyk Filipe Silva (37.) i Rosjanin Feliks Denikajew (38.). Czwarty był Romanowski, który w kategorii Grand Masters (+50) wywalczył drugą lokatę za Denikajewem. Finn to najstarsza żeglarska klasa olimpijska. Ta konkurencja zadebiutowała w 1952 roku w Helsinkach, natomiast za rok w Tokio po raz ostatni znajdzie się w programie igrzysk.
ME w klasie Finn odbyły się w ramach 21. edycji Volvo Gdynia Sailing Days i były zwieńczeniem trwającej trzy tygodnie imprezy. Te regaty miały się pierwotnie odbyć w dniach 4-19 lipca, ale ze względu na pandemię koronawirusa zostały przeniesione na przełom sierpnia i września. W sumie w 20 klasach ścigało się około 1000 żeglarzy.
W Gdyni wyłonieni zostali także mistrzowie Polski w prawie wszystkich olimpijskich klasach (jedynie żeglarze w windsurfingowej klasie RS:X rywalizowali w lipcu w Sopocie) – Laser Radial i Laser Standard, 470, Finn, 49er, 49erFx oraz Nacra 17. Rozegrano także Puchar Europy w klasie Micro, w Pucharze VGSD rywalizowały katamarany oraz żeglarze w klasach Delphia, 2020 i PPJK, odbyły się mistrzostwa Polski w sprincie w klasach 29er, L'Equipe, RS:X, Techno293 oraz Optimist.
Ponadto najmłodsi zawodnicy ścigali się w klasie Optimist w Pucharze Trenerów grupy B, a ich nieznacznie starsi koledzy w krajowym czempionacie w klasie O'pen Skiff.
Niebawem w Polsce mają się odbyć kolejne znaczące regaty. Od 8 do 13 października w Górkach Zachodnich w Gdańsku zaplanowano mistrzostwa Europy w olimpijskiej klasie Laser.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.