| Piłka nożna / Hiszpania

La Liga. Reprezentanci Polski, którzy pojawili się na hiszpańskich boiskach

Damian Kądzior, Jerzy Dudek, Grzegorz Krychowiak (fot.getty)
Damian Kądzior, Jerzy Dudek, Grzegorz Krychowiak (fot.getty)
Rafał Sierhej

Wraz z debiutem Damiana Kądziora w barwach Eibaru wzrosła liczba Polaków, którzy zagrali w La Lidze. W całej historii tych rozgrywek po boiskach biegało jedynie dwudziestu biało-czerwonych.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Messi już strzela dla Barcy. Przepiękny gol w sparingu [wideo]

Czytaj też

Leo Messi (fot. Getty Images)

Messi już strzela dla Barcy. Przepiękny gol w sparingu [wideo]

Jan Urban (1989-1995) – Osasuna oraz Real Valladolid


Polski ofensywny pomocnik do klubu z Pampeluny trafił w 1989 roku. Przez sześć lat gry stał się klubową legendą. Hiszpański dziennik "AS" umieścił Polaka w drużynie legend klubu. Były trener Legii Warszawa zapracował na to wyróżnienie strzelając 99 goli w 25 meczach. W jedenastce nie zabrakło innych gwiazd światowej piłki nożnej. Prezentuje się ona w następujący sposób: Ricardo - Cesar Azpilicueta, Nacho Monreal, Unai Garcia, Carlos Cuellar, Raul Garcia, Jan Urban, Savo Milosević, Mikel Merino, Patxi Punal, Walter Pandiani.

Roman Kosecki (1992-1995) – Osasuna oraz Atletico Madryt


Polski napastnik do klubu z Pampeluny trafił w lecie 1992 roku, po rozegraniu 14 spotkań i zdobyciu pięciu bramek w barwach klubu z północy Hiszpanii zwrócił uwagę Atletico Madryt. Kosecki zameldował się na Vincente Calderon już w 1993 roku. Przez dwa sezony gry dla Los Colchoneros udało mu się strzelić czternaście goli w 59 spotkaniach. Kibice klubu z Madrytu wspominają go głównie z wspaniałego występu przeciwko Barcelonie, strzelił dwa gole i poprowadził zespół do zwycięstwa 4;3.

Grzegorz Krychowiak (2014-2016) – Sevilla FC


Aktualny reprezentant Polski w barwach klubu z południa Hiszpanii rozegrał 58 spotkań w których udało mu się pokonać bramkarzy dwa razy. Krychowiak stał się fundamentalną postacią drugiej linii zespołu z Andaluzji. Miał wielki udział w dwóch triumfach Sevilli w rozgrywkach Ligi Europy. Strzelił gola w finale na Stadionie Narodowym w Warszawie, a kibice pokochali go za niezwykłą waleczność oraz przywiązanie do barw klubowych. Serca fanów skradło także wykonanie przez niego hymnu Sevilli na jednej z trybun Estadio Ramon Sanchez Pizjuan.

Wojciech Kowalczyk (1994-1997) – Real Betis


Srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Barcelonie, trafił do klubu z Sevilli we wrześniu 1994 roku. Po porażce Legii Warszawa w eliminacjach Ligii Mistrzów z Hajdukiem Split został wystawiony na listę transferową. Reprezentując klub z Andaluzji strzelił jedenaście goli w 52 spotkaniach. Niestety kontuzje nie pomagały Polakowi, tak naprawdę udało mu się zagrać jedynie jeden dobry sezon. Z powodu skomplikowanego złamania nogi opuścił dużą liczbę spotkań swojego zespołu.

Messi już strzela dla Barcy. Przepiękny gol w sparingu [wideo]

Czytaj też

Leo Messi (fot. Getty Images)

Messi już strzela dla Barcy. Przepiękny gol w sparingu [wideo]

Cezary Wilk, Arda Turan (fot. getty)
Cezary Wilk, Arda Turan (fot. getty)

Przemysław Tytoń (2014-2015, 2016-2018) – Elche CF oraz Deportivo la Coruna


Obecny bramkarz FC Cincinnati trafił do Elche na wypożyczenie za niespełna 100 tysięcy euro. Mimo zachowania dziesięciu czystych kont w 32 meczach, klub ze wschodu Hiszpanii nie zdecydował się wykupić polskiego bramkarza. Drugie podejście Tytonia nie było już tak udane. Grając dla Deportivo la Coruna, rozegrał zaledwie piętnaście spotkań w trakcie dwóch sezonów, w tym czasie tylko trzy razy nie stracił bramki. Hiszpańska przygoda zakończyła się rozwiązaniem kontraktu przez klub.

Euzebiusz Smolarek (2007-2010) – Racing Santander


Były napastnik reprezentacji Polski do klubu z północy Hiszpanii przyszedł z niemieckiej Borussii Dortmund za cztery i pół miliona euro. Trudno stwierdzić, żeby był to opłacalny transfer. Polak zarabiał około dwa i pół miliona euro za sezon. Przez dwa sezony na hiszpańskich boiskach zdobył jedynie cztery bramki w 34 spotkaniach. W styczniu 2010 klub rozwiązał z nim kontrakt.

Eugen Polanski (2008-2010) – Getafe CF


Defensywny pomocnik trafił do klubu spod Madrytu w sierpniu 2008 roku. Getafe nie zapłaciło za niego ani grosza. Polanski przez okres gry na hiszpańskich boiskach wystąpił 26 razy nie zdobywając w tym czasie ani jednej bramki.

Damien Perquis (2012-2015) – Real Betis


Środkowy obrońca w klubie z północy Hiszpanii zameldował się pod koniec sierpnia 2008 roku. Betis zapłacił za niego jedyne 750 tysięcy euro. W trakcie dwóch i pół roku gry Polak wystąpił jedynie 22 razy nie zdobywając bramki. Znaczący wpływ na jego słabą karierę w Hiszpanii miały powtarzające się problemy ze zdrowiem. Łącznie z powodu różnych kontuzji musiał pauzować ponad 8 miesięcy.

Jacek Ziober (1994-1996) – CA Osasuna


Napastnik przez dwa lata gry w Hiszpanii nie zrobił wielkiej kariery, zdecydowanie utrudniały mu to przepisy. Wtedy obowiązywały ścisłe limity obcokrajowców, przez co Polak musiał się bić o miejsce w składzie z Brazylijczykami i Argentyńczykami. Ziober przez okres gry dla Osasuny wystąpił w 20 meczach i strzelił dziewięć goli. Najbardziej zapamiętany będzie z gola na Camp Nou przeciwko Barcelonie.

Euzebiusz Smolarek (fot.getty)
Euzebiusz Smolarek (fot.getty)

Ryszard Staniek (1993-1995) – Ca Osasuna


Srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Barcelonie do klubu z północy Hiszpanii trafił z Górnika Zabrze we wrześniu 1993 roku. Istotną rolę przy tym transferze odegrał Jan Urban, który tak naprawdę sam załatwił kontrakt Polakowi. Staniek w trakcie dwóch lat gry dla Osasuny wystąpił 19 razy, ale nie strzelił ani jednego gola.

Cezary Kucharski (1997-1998) – Sporting Gijon


Były agent Roberta Lewandowskiego trafił do Hiszpanii zaledwie na pół roku. Mimo krótkiego czasu na pokazanie umiejętności wykręcił nie najgorsze statystyki. W dwunastu meczach strzelił dwa gole. W Hiszpanii nazwisko Kucharski nie kojarzy się z piłkarzem Sportingu Gijon a Robertem Lewandowskim, który wielokrotnie łączony był z Realem Madryt.

Cezary Wilk (2013-2015) – Deportivo la Coruna


Defensywny pomocnik trafił do klubu z Kraju Basków w sierpniu 2013 roku. Był kolejnym z Polaków, którzy nie zdołali zrobić kariery na Półwyspie Iberyjskim. Przez dwa lata gry dla Deportivo wystąpił zaledwie jedenaście razy nie zdobywając bramki.

Mirosław Trzeciak (1999-2002) – Ca Osasuna


Polski napastnik do klubu z Pampeluny trafił w lipcu 1999 roku odchodząc z ŁKS-u Łódź. Przez trzy lata gry dla Osasuny uzbierał jedynie dziesięć spotkań i zanotował dwie asysty.

Bartłomiej Pawłowski (2013-2014) – Malaga CF


Obecny zawodnik Śląska Wrocław trafił do hiszpańskiego klubu na roczne wypożyczenie. Widzew zarobił na tej transakcji 300 tysięcy euro. Klub z południa nie postawił jednak na Polaka. Strzelił jednego gola w ośmiu rozegranych spotkaniach. Po zakończeniu wypożyczenia Pawłowski wrócił do Łodzi.

Grzegorz Lewandowski (1994) – CD Logrones


Defensywny pomocnik w Hiszpanii spędził zaledwie pół roku. Już na początku swojej kariery trafił z Wisły Kraków do grającego wówczas w La Liga CD Logrones. Przez sześć miesięcy wystąpił osiem razy, nie zdołał strzelić gola. W lipcu 1994 roku wrócił do Polski.

Jan Tomaszewski (1981-1982) – Hercules CF


Legendarny bramkarz reprezentacji Polski był pierwszym Polakiem w La Lidze. W historii Herculesu nie zapisał się on jednak tak dobrze jak w polskiej bramce. Zdołał wystąpić jedynie w sześciu meczach ani razu nie zachował czystego konta.

Jerzy Dudek (2007-2011) – Real Madryt


Jeden z niewielu Polskich zdobywców Ligi Mistrzów do Madrytu trafił w lipcu 2007 roku. Dudek w barwach Królewskich nie rozegrał zbyt wielu spotkań. W La Liga udało mu się wystąpić jedynie w dwóch meczach. Mimo tego przez klubowych kolegów żegnany był jak prawdziwa legenda Los Blancos. Polski bramkarz był uważany za jednego z najbardziej sympatycznych kolegów w szatni. Przez swoje podejście do pracy i dobry kontakt ze wszystkimi zawodnikami zasłużył na pożegnalny szpaler. Nawet Guti, jedna z legend Realu wspomina, że on nie doświadczył takiego wyróżnienia.

Jerzy Podbrożny (1996-1997) – CP Merida


Środkowy napastnik do Hiszpanii trafił w lipcu 1996 roku odchodząc z warszawskiej Legii. W barwach Meridy zagrał dwa razy nie strzelając żadnego gola.

Dariusz Dudka (2012-2013) – Levante UD


Środkowy obrońca do klubu z Walencji trafił w sierpniu 2012 odchodząc z francuskiego AJ Auxerre. Był kolejnym z Polaków, który rozegrał jedynie dwa mecze dla Hiszpańskiego zespołu i nie zapisał się niczym szczególnym w pamięci fanów.

Damian Kądzior (obecnie) – SD Eibar


Polski skrzydłowy trafił do klubu z północy Hiszpanii pod koniec sierpnia 2020 roku. Już w pierwszym meczu nowego sezonu udało mu się zanotować debiut. Kądzior wydaje się być nadzieją dla polskich fanów na częstsze oglądanie naszego rodaka na Hiszpańskich boiskach.

Oskar Nowak (obecnie) – Getafe CF


Polski lewy obrońca trafił do klubu spod Madrytu w sierpniu 2020 roku odchodząc z Wigier Suwałki. Zarejestrowany jest jako zawodnik zespołu B, ale trener Pepe Bordalas w ostatnim sparingu z Realem Madryt pozwolił mu zadebiutować w pierwszym składzie.

Kądzior: Turcy płacili więcej, ale La Liga to był priorytet
Damian Kądzior w barwach SD Eibar (fot. Getty)
Kądzior: Turcy płacili więcej, ale La Liga to był priorytet

Zobacz też
Kiedy kolejne mecze Pajor? Sprawdź terminarz kobiecej sekcji Barcelony
Kiedy mecze Ewy Pajor w FC Barcelona w sezonie 2024/25? [TERMINARZ]

Kiedy kolejne mecze Pajor? Sprawdź terminarz kobiecej sekcji Barcelony

| Piłka nożna / Hiszpania 
Pajor kończy ligowy sezon. Transmisja z meczu Barcelony w TVP!
FC Barcelona Femeni – Athletic Club, liga hiszpańska kobiet. Transmisja online meczu z Ewą Pajor na żywo w TVP Sport (18.05.2025)
transmisja

Pajor kończy ligowy sezon. Transmisja z meczu Barcelony w TVP!

| Piłka nożna / Hiszpania 
Znamy szczegóły nowego kontraktu Szczęsnego
Wciąż nie wiadomo, czy Wojciech Szczęsny zostanie w Barcelonie (fot. Getty).

Znamy szczegóły nowego kontraktu Szczęsnego

| Piłka nożna / Hiszpania 
Dylemat trenera Barcelony. Co zrobi z "Lewym"?!
Robert Lewandowski czy Ferran Torres? Hansi Flick ma dylemat (fot. Getty).

Dylemat trenera Barcelony. Co zrobi z "Lewym"?!

| Piłka nożna / Hiszpania 
Wyprzedaż w Barcelonie! Długa lista nazwisk
W Barcelonie może dojść do sporych zmian (fot. Getty Images)

Wyprzedaż w Barcelonie! Długa lista nazwisk

| Piłka nożna / Hiszpania 
Najnowsze
Niewypał w końcu odpalił. To on prowadzi Lecha ku mistrzostwu
polecamy
Niewypał w końcu odpalił. To on prowadzi Lecha ku mistrzostwu
Radosław Laudański
Radosław Laudański
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Ali Gholizadeh udowodnił, że posiada umiejętności przerastające Ekstraklasę (fot. PAP)
Legia podjęła decyzję w sprawie kapitana. Znamy przyszłość Jędrzejczyka
Artur Jędrzejczyk pozostanie w Legii Warszawa? Kontrakt kapitana Wojskowych wygasa po sezonie (fot: PAP)
nowe
Legia podjęła decyzję w sprawie kapitana. Znamy przyszłość Jędrzejczyka
fot. TVP
Piotr Kamieniecki
Szeremeta poszuka zemsty w Warszawie. "Lubię rewanże, teraz będzie inaczej" [WIDEO]
fot. TVP
Szeremeta poszuka zemsty w Warszawie. "Lubię rewanże, teraz będzie inaczej" [WIDEO]
| Boks 
La Liga F: mecze Barcy i Ewy Pajor w TVP Sport [ZAPOWIEDŹ]
La Liga F: oglądaj mecze Barcelony z Ewą Pajor w TVP Sport! [ZAPOWIEDŹ]
La Liga F: mecze Barcy i Ewy Pajor w TVP Sport [ZAPOWIEDŹ]
| Piłka nożna / Hiszpania 
Kiedy kolejne mecze Pajor? Sprawdź terminarz kobiecej sekcji Barcelony
Kiedy mecze Ewy Pajor w FC Barcelona w sezonie 2024/25? [TERMINARZ]
Kiedy kolejne mecze Pajor? Sprawdź terminarz kobiecej sekcji Barcelony
| Piłka nożna / Hiszpania 
To już pewne! To będzie pożegnalny mecz Kamila Grosickiego
Kamil Grosicki w czerwcu pożegna się z reprezentacją Polski (fot. Getty).
pilne
To już pewne! To będzie pożegnalny mecz Kamila Grosickiego
| Piłka nożna / Reprezentacja 
Papież przyjął... "Grzesznika". Jest miłośnikiem tenisa
Papież Leon XIV (fot. Getty)
Papież przyjął... "Grzesznika". Jest miłośnikiem tenisa
| Tenis / ATP (mężczyźni) 
Do góry