| Skoki

Marzenie o "mini mamucie". W Willingen powinni już dawno latać dalej

Skocznia narciarska w Willingen
Skocznia w Willingen to jedna z największych konstrukcji na świecie. Mogłaby być jeszcze większa, ale powiększenia obiektu zabrania FIS. (fot. Getty)

Muehlenkopfschanze to największa duża skocznia świata. A i tak za mała, bo różnica w wielkości między nią a wszystkimi mamutami wynosi blisko sto metrów. – Skoki potrzebują pośrednich obiektów. Tę dziurę należy zasypać – mówią od lat Amerykanie. Za oceanem bezskutecznie próbują zmodernizować słynną Copper Peak. Ale "międzyskocznię" spokojnie mogliby też mieć w Willingen. Tylko że tej obawiają się w FIS.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Gdy w 2001 roku Adam Małysz lądował w Willingen aż 151,5 metra od progu, wynik ten ogłoszono rekordem świata na "niemamutach". Powyżej magicznej granicy 150 m skakano także m.in. w Kuusamo, Harrachovie, Titisee-Neustadt czy słowackich Kralikach, a rekordami równymi lub lepszymi niż 145 m w sumie mogą pochwalić się na aż 23 obiektach dużych. Co jasne, trzeba do tego doliczyć jeszcze siedem mamutów. Dlaczego aż tylu? Otóż poza powszechnie znanymi za takie uznawano dawniej konstrukcje w Krasnojarsku i Ironwood.

W 20 lat od wyczynu Małysza rekord świata na dużych skoczniach urósł o marne cztery metry. A i to nic pewnego, bo odległość Janne Ahonena z Willingen skorygowano z niezrozumiałych względów ze 155,5 m do 152. W czasie gdy Vikersund z Planicą przekroczyły już barierę ćwierci kilometra, rozwój skakania na "niemamutach" ustał. A przecież wcale nie musiał.

Dlaczego unikają "dziewięćdziesiątek"? To nie wina FIS

Czytaj też

Ubiegłoroczną premierę PŚ w skokach w Rasnovie przyszedł oglądać tłum kibiców. Rumunom nie przeszkadzało, że zawody odbyły się na mniejszym obiekcie K90. (fot. PAP)

Dlaczego unikają "dziewięćdziesiątek"? To nie wina FIS

Gdyby podkopali zeskok w Willingen, to skakaliby nie 150, a 170 metrów

Przepaść, jaka nastała między skoczniami olimpijskimi a tymi do lotów, wynosi już niemal 100 metrów. Nawet na najmniejszym z czterech używanych obecnie mamutów (w Oberstdorfie) udało się polecieć aż 238 m. Wszystkie konstrukcje tego typu – poza Harrachovem – przeszły gruntowne modernizacje. I wszędzie obiecywano fanom ustanawianie kolejnych granic wyobraźni.

Dziwi, że równocześnie skocznie duże stoją jak stały. I nawet ta w Willingen, która dwie dekady temu wyprzedziła epokę, od tamtej pory nie zmieniła profilu. Zmienił się tylko rozmiar – z K120 na K130, chyba wyłącznie dla wyróżnienia jej spośród pozostałych.

A to idealne miejsce, żeby w zbocze góry bez wielkich nakładów finansowych wkomponować profil umożliwiający loty na 160-170 metrów – twierdzi skoczniołaz Artur Bała, współautor branżowego archiwum skisprungschanzen.com. I tłumaczy: – Gdy za linią HS na Muehlenkopf zaczyna się wypłaszczenie, skoczkowie jadą przez kolejne kilkadziesiąt metrów po pochylonej łące. I dopiero dalej, za drogą, robi się rzeczywiście płasko. Gdyby tę całą ziemię usunąć i pociągnąć płaską powierzchnię wybiegu pod samą podstawę zeskoku, obiekt pozwalałby na znacznie dłuższe skoki. A co za tym idzie, silniejsze emocje i wyjątkowość w czasach, gdy niemal każda skocznia jest stawiana na jedną modłę – mówi Bała.

Dlaczego unikają "dziewięćdziesiątek"? To nie wina FIS

Czytaj też

Ubiegłoroczną premierę PŚ w skokach w Rasnovie przyszedł oglądać tłum kibiców. Rumunom nie przeszkadzało, że zawody odbyły się na mniejszym obiekcie K90. (fot. PAP)

Dlaczego unikają "dziewięćdziesiątek"? To nie wina FIS

Ekspert FIS: nie wystarczy podkopać skoczni na dole i gotowe, przebudowa to proces

Teoretycznie jedynym problemem do rozwiązania w Willingen byłby tunel, którym skoczkowie przechodzą pod zeskokiem do wyciągu. Ten jednak dałoby się wkopać głębiej, bo cała jego konstrukcja to metalowa rura o dużej średnicy zasypana ziemią. Krzysztof Horecki, czyli polski homologant FIS ds. skoczni narciarskich, przestrzega, że tak naprawdę w tym przypadku jest więcej przeciwności.

Gdyby w Willingen wyłącznie podkopali dół skoczni, zawodnicy lataliby za wysoko nad zeskokiem. I spadali z wysoka, przy większej prędkości. A to niebezpieczne. Tak, tam są możliwości dużej przebudowy, jednak na pewno trzeba byłoby zmienić kąt nachylenia progu oraz podsypać sporo ziemi w okolicy punktu K i HS. Czyli ruszyć cały profil. Alternatywne rozwiązanie to budowa całej wieży rozbiegu od nowa, trochę cofniętej w głąb lasu, aby wydłużyć bulę. To kosztowałoby duże pieniądze, a Muehlenkopf jest przecież używana tylko zimą, bo nie ma na niej igelitu. Mówimy zatem o karkołomnej inwestycji – uważa ekspert.

Tajemniczy trener Norwegów: chowamy więcej Granerudów

Czytaj też

Halvor Egner Granerud (fot. PAP)

Tajemniczy trener Norwegów: chowamy więcej Granerudów

Przepisy FIS zaprzeczają same sobie. Skocznia w Willingen jest "nielegalna"

Horecki przyznaje w rozmowie z TVPSPORT.PL, że kwestie ekonomiczne to jeden z głównych powodów, dla których nikt na świecie nie zbudował jeszcze skoczni o wielkości pomiędzy dużą a mamucią. Ale niejedyny, bo swoje warunki stawia w temacie FIS.

federacji wciąż panuje przekonanie, że najlepiej byłoby zostawić skocznie tylko w trzech kategoriach seniorskich: mamut, duża, normalna. Jeszcze Walter Hofer mówił o tym rozgraniczeniu, nie chciał go przełamywać, podobnie jak w komisjach nieprędko będą chętni, aby jeszcze mocniej wydłużać loty. Na pewien czas rozmiar K200/HS240 jest nieformalnie granicznym – twierdzi homologant.

Według oficjalnych wytycznych FIS obiekty do lotów zaczynają się od wielkości HS185. Czyli teoretycznie duże skocznie powinny kończyć się na HS184, ale tak nie jest. Z dokumentów, które widnieją na stronie federacji, jasno wynika, że homologanci nie powinni przyjmować jako dużych obiektów większych niż HS145. Co więcej, różnica w pionie między najniższym punktem skoczni a progiem nie może być większa niż 88 metrów (źródło: ICR, Artykuł 411.1). I ani centymetra więcej, co wprost uniemożliwia rozbudowę w kierunku czegoś pomiędzy mamutem i "stodwudziestką".

To o tyle ciekawe, że nowo wydana dla Willingen homologacja zakłada rozmiar skoczni na 147. metrze. Więc w myśl przepisów Muhlenkopfschanze jest ani dużą skocznią, ani mamucią.



Amerykanom marzy się rekord świata na igelicie. I legalne treningi lotów

W miejscowości Ironwood cały czas na modernizację i powiększenie czeka słynny mamut Copper Peak. Jego gospodarze też przekonują, że reguły FIS na papierze to jedno, a życie to drugie. Mówią, że już dawno otrzymali od FIS zgodę na ukształtowanie jego profilu tak, aby możliwe stały się tam skoki w granicach 170-190 m. To jednak wbrew temu, co mówią przepisy, które przytaczamy wyżej.

Chcemy być pierwszą skocznią łączącą obie kategorie, wypełnieniem tej luki. Ale formalnie nadal skocznią dużą, o punkcie K160. Tego typu konstrukcje wymagają bowiem innych przepisów, m.in. brak na nich słynnego zakazu wykładania igelitu, brak także zakazu treningów poza tymi oficjalnymi, które poprzedzają zawody międzynarodowe – tłumaczył nam Charles Supercynski, szef skoczni, którego odwiedziliśmy w kwietniu 2019 roku.

Działaczowi, który do teraz czeka na finansowanie inwestycji, cały czas marzy się stworzenie w Ironwood centrum treningowego lotników. – Cały świat przyjeżdżałby do nas szlifować pozycję w powietrzu w ramach przygotowań do rywalizacji na największych skoczniach, jak te w Planicy czy Vikersund. My się z nimi na rekordy nie ścigamy, chcemy zacząć etap rozwoju skoków na innej płaszczyźnie. I na osłodę mieć rekord świata na igelicie. Bo nie wyobrażam sobie, żebyśmy mając tak duży i piękny obiekt, nie weszli z miejsca do kalendarza Letniego Grand Prix – snuł Supercynski.

Tajemniczy trener Norwegów: chowamy więcej Granerudów

Czytaj też

Halvor Egner Granerud (fot. PAP)

Tajemniczy trener Norwegów: chowamy więcej Granerudów

Rekordy Małysza. Zobacz kapitalne skoki z sezonu 2000/01
Adam Małysz, Apoloniusz Tajner
Rekordy Małysza. Zobacz kapitalne skoki z sezonu 2000/01

Niestety od chwili, gdy to mówił do dnia publikacji tego tekstu w kwestii modernizacji Copper Peak nic się nie zmieniło. Większe szanse na przywrócenie do stanu używalności daje się słowackim Kralikom.

To kawał olbrzyma, Marian Bielcik na początku nowego wieku skoczył na niej aż 153 m. I mówi się, że podobnych skoków było tam więcej. Słowacy pracują u podstaw nad odnowieniem tradycji skokowych, idzie im to nieźle. Więc może któregoś dnia wezmą się i za ten obiekt? Tam, podobnie jak w Willingen, też da się trochę podkopać zeskok. I też latać dalej niż na jakiejkolwiek dużej skoczni z obecnie funkcjonujących – kończy Bała.

PŚ w skokach – Willingen. Program na weekend 29-31 stycznia


Piątek. 29.01.2021
13:30 – Oficjalny trening
15:45 – Kwalifikacje

Sobota. 30.01.2021
15:00 – Seria próbna
16:00 – Pierwsza seria konkursowa

Niedziela. 31.01.2021
14:45 – Kwalifikacje
16:15 – Pierwsza seria konkursowa

Zobacz też
Rusza najckliwszy serial świata. Rok pożegnania Stocha jest dla nas [KOMENTARZ]
Kamil Stoch z autorem tego tekstu w 2010 roku w Libercu. To ostatnia jesień przed wybuchem "Stochomanii" (fot. Getty, własne)
polecamy

Rusza najckliwszy serial świata. Rok pożegnania Stocha jest dla nas [KOMENTARZ]

| Skoki 
Ostatni sezon Stocha, co z Żyłą i Kubackim? Małysz odpowiada
Adam Małysz i Kamil Stoch (fot. PAP)

Ostatni sezon Stocha, co z Żyłą i Kubackim? Małysz odpowiada

| Skoki 
Norwegowie zwolnieni po skandalu w skokach narciarskich
Zawieszony sztab szkoleniowy norweskich skoczków narciarskich ostatecznie został zwolniony z pracy (fot. PAP).

Norwegowie zwolnieni po skandalu w skokach narciarskich

| Skoki 
Nie tylko Stoch. Kolejny słynny skoczek kończy karierę
Manuel Fettner (drugi z prawej) zapowiedział zakończenie kariery (fot. Getty).

Nie tylko Stoch. Kolejny słynny skoczek kończy karierę

| Skoki 
Kubacki uderzył w trenera. Stoch: Dawid powiedział za mało, żeby...
Kamil Stoch i Thomas Thurnbichler (fot. PAP)
tylko u nas

Kubacki uderzył w trenera. Stoch: Dawid powiedział za mało, żeby...

| Skoki 
Kamil Stoch o końcu kariery: chcę zdobyć medal olimpijski [WYWIAD]
Kamil Stoch (fot. TVP)
tylko u nas

Kamil Stoch o końcu kariery: chcę zdobyć medal olimpijski [WYWIAD]

| Skoki 
Oficjalnie! Skoczek zmienia narodowość przed igrzyskami
Louis Obersteiner będzie skakał dla Francji (fot. Getty, Instagram)

Oficjalnie! Skoczek zmienia narodowość przed igrzyskami

| Skoki 
Wiemy, kto poprowadzi Norwegów. Trenerów będzie... trzech
Rune Velta (drugi z prawej) i Anders Fannemel (pierwszy z prawej) stworzą wraz z Roarem Ljoekelsoeyem trenerskie trio w kadrze Norwegii (fot. Getty)

Wiemy, kto poprowadzi Norwegów. Trenerów będzie... trzech

| Skoki 
Kamil Stoch deklaruje: to będzie mój ostatni sezon
Kamil Stoch (fot. Getty)
tylko u nas

Kamil Stoch deklaruje: to będzie mój ostatni sezon

| Skoki 
Rekordzista świata i medalista olimpijski kończy karierę!
Robert Johansson (fot. Getty)

Rekordzista świata i medalista olimpijski kończy karierę!

| Skoki 
Najnowsze
GKS Katowice – Stomilanki Olsztyn. Orlen Ekstraliga kobiet [SKRÓT]
nowe
GKS Katowice – Stomilanki Olsztyn. Orlen Ekstraliga kobiet [SKRÓT]
| Piłka nożna / Ekstraliga kobiet 
fot. TVP
"Diablo" może napisać historię. Ewenement na skalę światową!
Krzysztof "Diablo" Włodarczyk ma szansę wywalczyć trzeci tytuł mistrza świata w zawodowym boksie na przestrzeni 19 lat (fot. Piotr Duszczyk/Boxingphotos.pl)
tylko u nas
"Diablo" może napisać historię. Ewenement na skalę światową!
Mateusz Fudala
Mateusz Fudala
Pech Polek! Do podium zabrakło niewiele
Julia
Pech Polek! Do podium zabrakło niewiele
| Koszykówka 
Błyskawiczny mecz Sabalenki na otwarcie French Open
Aryna Sabalenka (fot. Getty Images)
Błyskawiczny mecz Sabalenki na otwarcie French Open
| Tenis / Wielki Szlem 
GKS Katowice – Stomilanki Olsztyn. Orlen Ekstraliga kobiet [MECZ]
GKS Katowice – Stomilanki Olsztyn. Orlen Ekstraliga kobiet, mecz 22. kolejki. Transmisja online na żywo w TVP Sport (25.05.2025)
GKS Katowice – Stomilanki Olsztyn. Orlen Ekstraliga kobiet [MECZ]
| Piłka nożna / Ekstraliga kobiet 
Klęska Majchrzaka! Polak poza turniejem
Kamil Majchrzak szybko pożegnał się z rywalizacją na kortach Rolanda Garrosa (fot. Getty Images)
Klęska Majchrzaka! Polak poza turniejem
| Tenis / Wielki Szlem 
Barcelona kończy sezon. Kiedy ostatni mecz w La Liga?
Athletic – FC Barcelona na żywo w TVP. Kiedy i o której mecz w La Liga? (25.05.2025)
Barcelona kończy sezon. Kiedy ostatni mecz w La Liga?
| Piłka nożna / Hiszpania 
Do góry