{{title}}
{{#author}} {{author.name}} / {{/author}} {{#image}}{{{lead}}}
{{#text_paragraph_standard}} {{#link}}Czytaj też:
{{link.title}}
{{{text}}}
{{#citation}}{{{citation.text}}}
Przyglądamy się powołaniom. Siódemka z szansami na debiut
Radosław Przybysz /
W ostatecznej kadrze na mecze z Węgrami, Andorą i Anglią znalazło się aż siedmiu potencjalnych debiutantów, w tym czterech z Ekstraklasy. Pierwszy raz od siedmiu lat powołanie dostali piłkarze Pogoni Szczecin i to od razu dwaj. "Oko w oko" z Paulo Sousą w TVP Sport, TVPSPORT.PL i aplikacji we wtorek (16.03) od 20:20.
Ostatni gracze Portowców w kadrze to Marcin Robak i Wojciech Golla w 2014 roku. A jeszcze poprzedni – Przemysław Kaźmierczak w 2005. Selekcjonerzy rzadko zaglądali do Szczecina. Powołania dla Sebastiana Kowalczyka i Kacpra Kozłowskiego zaskakują jednak nie z powodu ich przynależności klubowej, tylko ze względów sportowych.
Czytaj też:

Nie grasz w klubie? Powołanie i tak będzie!
Rekomendacja Macieja Stolarczyka?
22-letni Kowalczyk jest ofensywnym pomocnikiem, który w 20 ligowych meczach w tym sezonie strzelił dwa gole (ostatniego w grudniu) i zaliczył jedną asystę (też w grudniu), a przez dwa miesiące odkąd Paulo Sousa został selekcjonerem jego zespół akurat wpadł w dołek formy, który dotknął również filigranowego pomocnika.
Zaledwie 17-letni Kozłowski ma opinię wielkiego talentu, ale po udanej końcówce zeszłego roku też wylądował na ławce albo nawet poza kadrą. Wrócił do niej dopiero w marcu, ale nie zachwyca. A jednak obaj dostali powołanie. Wydaje się, że duża w tym zasługa Macieja Stolarczyka. Selekcjoner kadry U21 od początku mocno współpracuje z Sousą i Portugalczyk liczy się z jego zdaniem.
Jednak się nie zraził
Przed ostatecznymi powołaniami prasa donosiła, że nowy selekcjoner był rozczarowany poziomem Ekstraklasy i nieco się do niej zraził. W takim razie może zaskakiwać, że znalazł miejsce aż dla czterech zawodników z polskiej ligi. Powołania otrzymali też Kamil Piątkowski (drugi piłkarz z Rakowa w reprezentacji w historii tego klubu po Pawle Skrzypku) i Bartosz Slisz.
Zabrakło za to tego, którego wszyscy najbardziej się spodziewali, a więc świetnie dysponowanego Bartosza Kapustki, który w Legii dobrze odnajduje się w ustawieniu bardzo podobnym do tego, które w swojej dotychczasowej pracy stosował Sousa. A nie można tego powiedzieć o Kowalczyku i Kozłowskim, bo Pogoń gra w systemie 4-5-1.
– Bartek jest obecnie w wysokiej formie, myślałem, że pojedziemy razem na zgrupowanie, ale takie są decyzje trenera i nie pozostaje nic innego jak dalej ciężko pracować – powiedział Slisz, cytowany przez stronę Legia.com. Przyznał też, że sam jest zaskoczony powołaniem.
Anglia to nowe Włochy
W porównaniu z ostatnimi miesiącami pracy Jerzego Brzęczka wzrosło znacznie Ekstraklasy, ale spadło Lecha Poznań. W październiku i listopadzie powołania dostawali Jakub Moder i Jakub Kamiński, a bliski kadry był też Tymoteusz Puchacz. Dziś w reprezentacji nie ma żadnego zawodnika Kolejorza.
Jest za to aż siedmiu potencjalnych debiutantów. To ponad jedna czwarta 27-osobowej kadry. Poza zawodnikami Pogoni, Rakowa i Legii, na szansę debiutu liczą Michał Helik, Rafał Agusutyniak i Karol Świderski.
Tradycyjnie najwięcej powołanych jest z klubów Serie A: siedmiu (Szczęsny, Skorupski, Bereszyński, Dawidowicz, Reca, Glik, Zieliński). Ale do tego dochodzi aż pięciu graczy z Premier League (Fabiański, Bednarek, Grosicki, Klich, Moder) i trzech z Champonship (Helik, Jóźwiak, Płacheta). Mocną reprezentację ma też liga rosyjska, bo do Rybusa, Krychowiaka i Szymańskiego dołączył Augustyniak.
Generalnie, z powołań widać wyraźnie, że Sousa będzie próbował swojej ulubionej taktyki 3-4-1-2 w fazie ataku z przejściem na 4-4-2 w fazie obronnej. "Na papierze" potencjalne zestawienie personalne wygląda mocno ofensywnie, wręcz ryzykancko. Jak to będzie wyglądać w rzeczywistości, przekonamy się już za kilka dni.
Według mnie będzie to wyglądało mniej więcej tak: pic.twitter.com/6XJLlDqPDz
— Damian Smyk (@D_Smyk) March 15, 2021
Piłka nożna. Ostateczna kadra reprezentacji Polski na marcowe mecze w eliminacjach mistrzostw świata:
Bramkarze: Łukasz Fabiański, Wojciech Szczęsny, Łukasz Skorupski
Obrońcy: Jan Bednarek, Kamil Piątkowski, Bartosz Bereszyński, Paweł Dawidowicz, Arkadiusz Reca, Kamil Glik, Maciej Rybus, Michał Helik,
Pomocnicy: Rafał Augustyniak, Grzegorz Krychowiak, Kamil Grosicki, Kamil Jóźwiak, Jakub Moder, Przemysław Płacheta, Bartosz Slisz, Mateusz Klich, Sebastian Szymański, Sebastian Kowalczyk, Piotr Zieliński, Kacper Kozłowski
Napastnicy: Krzysztof Piątek, Robert Lewandowski, Karol Świderski, Arkadiusz Milik
Eliminacje mistrzostw świata. Terminarz marcowych meczów reprezentacji Polski i innych spotkań grupy I:
– czwartek, 25 marca
Węgry – Polska (20:45) – transmisja w TVP
Andora – Albania (20:45)
Anglia – San Marino (20:45)
– niedziela, 28 marca
Albania – Anglia (18:00)
Polska – Andora (20:45) – transmisja w TVP
San Marino – Węgry (20:45)
– środa, 31 marca
Anglia – Polska (20:45) – transmisja w TVP
Andora – Węgry (20:45)
San Marino – Albania (20:45)
Reprezentacja Polski – terminarz pozostałych meczów el. MŚ 2022
– 2 wrześniaPolska – Albania
– 5 września
San Marino – Polska
– 8 września
Polska – Anglia
– 9 października
Polska – San Marino
– 12 października
Albania – Polska
– 12 listopada
Andora – Polska
– 15 listopada
Polska – Węgry