Talent i ciężka praca to niewątpliwie czynniki potrzebne do odniesienia sukcesu w sporcie. W wielu przypadkach możemy mówić też o "dobrych genach". Alfred Swahn miał takie. Jako jedyny stanął na olimpijskim podium z ojcem. I to trzykrotnie!
Za 87 dni w Tokio rozpoczną się igrzyska olimpijskie. Transmisje w TVP!
Terminarz finałów | Reprezentacja Polski
* * *
Przykłady sportowych rodzin można wymieniać w nieskończoność. Zapewne na samo wspomnienie takich wielu kibicom nasunie się przykład sióstr Sereny i Venus Williams. Amerykańskie tenisistki wielokrotnie konkurowały między sobą o trofea. Obie mają na koncie indywidualne tytuły mistrzyń olimpijskich. W Sydney (2000), Pekinie (2008) i Londynie (2012) wygrywały też w deblu.
Rodzeństw czy małżeństw wspólnie odbierających medale było sporo. Ciekawy przypadek można było zaobserwować ostatnio, podczas igrzysk w Rio de Janeiro (2016). Ashton Eaton wywalczył złoty medal w dziesięcioboju dla Stanów Zjednoczonych. Jego żona, Brianne Theisen-Eaton, w siedmioboju zdobyła natomiast brąz dla Kanady.
W zimowych igrzyskach osobliwą ciągłość sukcesu zachowują austriaccy bracia Andreas, Mario i Michael Matt. Wywozili medale kolejno z Vancouver (2010), Soczi (2014) i Pjongczangu (2018) i to w taki sposób, że wspólnie uzbierali cały komplet! Andreas wywalczył srebro w ski crossie, Mario złoto w slalomie alpejskim, a Michael brąz w tej samej konkurencji.
Nieraz zdarza się, że związek rodziny z daną dyscypliną wykracza poza jedno pokolenie – jak u Kellerów w hokeju na trawie. Erwin Keller został wicemistrzem olimpijskim w Berlinie (1936), jego syn – Carsten – wywalczył złoto w Monachium (1972), a wnuczęta kontynuowały tradycję w czasach nowożytnych. Najbardziej utytułowany jest Andreas, który od 1984 do 1992 roku dorobił się jednego złotego i dwóch srebrnych medali. Natascha triumfowała w Atenach (2004), a Florian – w Pekinie (2008).
Trzypokoleniową tradycję ma również włoski ród Montano. Dziadek Aldo, ojciec Mario i syn Aldo Jr. wywalczyli łącznie dwa złote, pięć srebrnych i dwa brązowe medale w szermierce.
Jedyny raz w historii: ojciec z synem na podium
Podobnych (choć może mniej spektakularnych) przykładów olimpijskich familii można znaleźć wiele. Ale drugiego takiego duetu jak Oscar i Alfred Swahnowie w historii nie było i prawdopodobnie już nie będzie. Obaj seryjnie zdobywali dla Szwecji medale w strzelectwie. Specjalizowali się w trafianiu do sylwetki jelenia.
Na czym polega ich wyjątkowość? Alfred jest jedynym, który stał na olimpijskim podium razem z ojcem. W 1908 roku, w Londynie, wywalczyli złote medale w rywalizacji drużynowej. Cztery lata później w Sztokholmie obronili tytuł, a w 1920 roku w Antwerpii zdobyli srebrne medale.
Oscar w dniu finału miał 72 lata i 279 dni. Do dziś pozostaje najstarszym medalistą olimpijskim w historii.
Co ciekawe "po drodze" kilkukrotnie konkurowali ze sobą w zawodach indywidualnych. Bardzo blisko wspólnego świętowania byli w Sztokholmie (1912), gdzie w rundzie podwójnej strzelania do sylwetki jelenia Oscar zajął trzecie miejsce, a Alfred czwarte.
Być może wspólnych wizyt na podium byłoby jeszcze więcej. Być może Oscar Swahn wyśrubowałby rekord wieku na olimpijskim podium. Miał bowiem uczestniczyć także w rywalizacji w 1924 roku. Do Paryża nie pojechał ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Zmarł trzy lata później.
93 - 107
Australia
82 - 87
USA
90 - 89
Słowenia
97 - 78
Australia
97 - 59
Argentyna
75 - 84
Francja
81 - 95
USA
94 - 70
Niemcy
87 - 95
Słowenia
97 - 77
Japonia
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1019 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.