Igrzyska olimpijskie w Tokio zorganizowano łącznie w 42 obiektach. Stadion Olimpijski w Tokio już wcześniej był używany jako główna arena zmagań olimpijskich w 1964 roku. Po zakończeniu igrzysk pojawiło się pytanie, co stanie się z obiektami, które stanowiły większość kosztów w inwestycji rzędu 15,4 miliarda dolarów. Władze stolicy Japonii mają plan na ich zagospodarowanie.
Opuszczone blokowiska, popadające w ruinę obiekty sportowe, które kilkanaście miesięcy wcześniej cieszyły się świetnością i żal, że nie wykorzystano potencjału drzemiącego w infrastrukturze igrzysk olimpijskich. Obrazki z opuszczonych obiektów w Rio napawały smutkiem. Tego błędu nie chcą popełnić Japończycy, którzy dokładnie zaplanowali, co zrobią z poszczególnymi budynkami, służącymi jako areny zmagań olimpijskich.
Wioska mieszkalna
Wioska olimpijska, stworzona, aby tymczasowo pomieścić prawie dwanaście tysięcy sportowców biorących udział w igrzyskach w Tokio w 2020 roku, została wyposażona we wszystko, czego jej mieszkańcy mogli potrzebować. Zbudowano tam budynek poczty, jadalnię i plac zabaw w kształcie statku pirackiego. Były także centra rozrywki i wysoce zrobotyzowane udogodnienia. Szkoda zmarnować taki potencjał po najważniejszej imprezie czterolecia. Uznano więc, że wioska zostanie odnowiona i sprzedana jako prywatne rezydencje. Koszt pojedynczego lokum? Co najmniej 49 milionów jenów.
Na sprzedaż będzie 4145 mieszkań w trzech blokach mieszkalnych, wszystkie mają zostać przerobione do jesieni 2023 roku (z wyjątkiem jednej przeznaczonej na wrzesień 2025). Mieszkania po raz pierwszy trafiły na rynek w lipcu 2019 roku. Na wstępnie udostępnionych 600 lokali złożono 1543 wnioski. Sprzedaż została jednak zawieszona, gdy tylko wybuchła pandemia. Doszło do opóźnień i data wprowadzenia do obiektów została przełożona o cały rok.
Co z pozostałymi obiektami Tokio 2020?
Ariake Arena została zbudowana z myślą o siatkówce, ale po meczach stanie się centrum kulturalnym. Centrum Aquatics jest również zupełnie nowe i zostanie otwarte dla publiczności po zakończeniu igrzysk.
Wiele już istniejących obiektów zostało przebudowanych na okoliczność igrzysk lub odrestaurowanych z pierwszych zmagań w Tokio w 1964 roku. Do takich należy choćby główny stadion, który nadal będzie wykorzystywany do wydarzeń sportowych i kulturalnych po Tokio 2020.
Nippon Budokan, czyli arena judo podczas igrzysk, to jednocześnie jeden z popularniejszych klubów rockowych w Tokio. Występowali tam tacy artyści, jak The Beatles i ABBA.