{{title}}
{{#author}} {{author.name}} / {{/author}} {{#image}}{{{lead}}}
{{#text_paragraph_standard}} {{#link}}Czytaj też:
{{link.title}}
{{{text}}}
{{#citation}}{{{citation.text}}}
Znicz znowu płonie. Paraolimpiadę czas zacząć!
Po dwóch tygodniach emocji w Tokio przyszedł czas na... kolejne dwa tygodnie zaciskania kciuków za biało-czerwonych. Właśnie rozpoczęły się igrzyska paraolimpijskie. Podczas ceremonii otwarcia reprezentację Polski na stadion wprowadzili Maciej Lepiato i Joanna Mendak. Znicz zapalili Yui Kamiji, Shunsuke Uchida i Karin Morisaki.
Reprezentacje 162 państw pojawiły się na stadionie olimpijskim w Tokio, podczas ceremonii otwarcia paraolimpiady. W Kraju Kwitnącej Wiśni debiutuje pięć reprezentacji: Paragwaj, Bhutan, Malediwy, Grenada i Saint Vincent i Grenadyny. Reprezentacja Polski w stolicy Japonii pojawiła się w dziewięćdziesięcioosobowym składzie. Chorążymi kadry byli Joanna Mendak i Maciej Lepiato.
W 2016 roku z Rio Polacy przywieźli 39 medali, w tym dziewięć złotych. Powtórzenie tego wyniku nie będzie należało do najprostszych. Zanim jednak przyjdzie czas na zmagania, chodziło o dumne zaprezentowanie się światu. Polacy, zgodnie z kolejnością alfabetyczną w języku japońskim pojawili się jako jedni z ostatnich. W pochodzie przeszła także delegacja z Afganistanu. Flagę niósł jednak wolontariusz, ponieważ zawodnicy nie mogli wydostać się z Kabulu przez przewrót, jaki nastał w państwie.
W końcu, po wystąpieniach przedstawicieli komitetu organizacyjnego oraz IPC – Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego doszło do najważniejszego momentu: zapalenia znicza. Uczyniło to troje niepełnosprawnych sportowców – Yui Kamiji, Shunsuke Uchida i Karin Morisaki. Igrzyska paraolimpijskie oficjalnie czas zacząć. W paraolimpiadzie weźmie udział 4537 sportowców ze 163 krajów. Rywalizować będą w 22 dyscyplinach i 539 konkurencjach. Zmagania zawodników potrwają do niedzieli 5 września, na kiedy zaplanowano ceremonię zamknięcia. Codzienne transmisje w Telewizji Polskiej.