Talibowie rzucają cień na sport w Afganistanie. Całkowity zakaz dla sportu kobiet, problemy męskiej reprezentacji w krykieta
Po wprowadzeniu rządów Talibów wszelkie ślady obecności kobiet znikają z przestrzeni publicznej (fot. Getty)
Patryk Prokulski
Talibowie, którzy kilka tygodni temu dokonali zamachu stanu i doprowadzili do wycofania amerykańskich wojsk z Afganistanu, wprowadzają swoje porządki. Nowy reżim uderzy w wolność kobiet – także w kobiecy sport.
Sport pod rządami Talibów – czy kobiety będą mogły uprawiać sport w Afganistanie?
Tuż po dokonaniu przewrotu przez Talibów, z ulic miast zaczęły znikać wizerunki kobiet. Nowo utworzony tymczasowy rząd tworzyć będą wyłącznie mężczyźni. Władze wprowadziły także ograniczenie swobody przemieszczania się przez kobiet, zabraniając im opuszczanie domów bez towarzystwa członka rodziny.
W wywiadzie dla australijskiej stacji SBS przewodniczący afgańskiej komisji kultury, Ahmadullah Wasiq, jasno przedstawił stanowisko władz dotyczące sportu. Uprawianie sportu przez kobiety będzie zabronione. Punktem wyjścia był żeński krykiet.
– Nie wydaje mi się, by kobiety miały grać w krykieta. Nie sądzę, by to było coś niezbędnego – powiedział Wasiq australijskim mediom. – W krykiecie może dojść do sytuacji, gdy ich twarze lub ciało zostałyby odsłonione. Islam tego zabrania – dodał.
Przedstawiciel tymczasowego rządu Talibów kontynuował swoją myśl: – Żyjemy w czasach, gdy wszystko jest fotografowane i nagrywane, a potem oglądane przez ludzi. Nie pozwolimy kobietom na grę w krykieta ani żaden inny sport, w którym będą pokazywane.
Sport mężczyzn w Afganistanie – czy mężczyźni mogą uprawiać sport?
Pod znakiem zapytania stoi obecnie także sport mężczyzn na arenie międzynarodowej. Chociaż Ahmadullah Wasiq wyraził wcześniej przekonanie, że męska reprezentacja krykieta będzie mogła udać się do Hobart na zaplanowany w najbliższych miesiącach mecz towarzyski z Australią, ostatnie komentarze dotyczące żeńskiej drużyny mogą sprawić, że na organizację meczu panów nie zgodzi się Międzynarodowa Rada Krykieta (ICC).
Zgodnie z przepisami ICC, tylko dwunastu pełnoprawnych członków zrzeszonych pod jej egidą może rozgrywać mecze testowe. Jednym z warunków wymaganych do bycia pełnoprawnym członkiem jest posiadanie reprezentacji zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Afganistan był jednym z pełnoprawnych członków od 2017 roku, jednak obecnie status ten jest mocno zagrożony. Możliwość organizacji spotkania wyklucza w obecnej sytuacji australijska federacja.
Zapytany o możliwe konsekwencje dla afgańskiego sportu na arenie międzynarodowej Wasiq postawił zdecydowane stanowisko. – Jeśli napotkamy na naszej drodze wyzwania i problemy, nie ugniemy się. Walczyliśmy za naszą religię i kierujemy się jej zasadami. Nie sprzeciwimy się zasadom Islamu, nawet jeśli napotka się to ze sprzeciwem – powiedział, porzucając możliwość jakiegokolwiek kompromisu.
"Żadna kobieta grająca w krykieta lub jakikolwiek inny sport nie jest w tym momencie bezpieczna. Nie mamy nadziei" – napisała do dziennikarzy BBC jedna z zawodniczek, która pozostała anonimowa. "Wiemy, że w wiosce gdzie grałyśmy w krykieta, część osób współpracuje z Talibami. Gdy Kabul został przejęty, niektóre zawodniczki usłyszały, że jeśli będą dalej grały, mogą zginąć" – dodała we wstrząsającej wiadomości opisującą obecne realia w Afganistanie...