To historia inna, niż wszystkie. Sport jest tylko tłem. To opowieść o młodej kobiecie, która w weekendy gra w 1. lidze tenisa stołowego, a od poniedziałku do piątku… ratuje życie.
Historia ma początek w Barcinie niedaleko Bydgoszczy. Po ósmych urodzinach Julia Jackowskarozpoczęła treningi w sekcji tenisa stołowego. Sport prawie od kołyski był jej przyjacielem. Jeszcze wcześniej było judo, hip-hop i gimnastyka.
– A jak jest teraz, przy większej liczbie przypadków COVID-19?
– Mogę tylko przekazać to, co mówili mi koledzy. Najtrudniej w Białymstoku było w listopadzie ubiegłego roku. Naprawdę nie było czasu na posiłek. To nie żarty, trudno było znaleźć kilkadziesiąt sekund, by wyjść do toalety. Otrzymujesz zgłoszenie i musisz jechać, bo ktoś wymaga pilnej pomocy – odpowiada.
– Teraz znowu zaczyna być duży ruch karetek. W październiku trafiło w naszym regionie do szpitali osiemdziesięciu chorych na COVID-19 i to tylko jednej doby. W tym województwie czwarta fala koronawirusa będzie ciężka. Niestety, ale wielu, choć nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, nie przyjęło nawet jednej dawki szczepionki. Nie nosimy maseczek, zapominamy o dezynfekcji rąk – dodaje przyszła ratowniczka medyczna.
***
Robert Bońkowski, TVPSPORT.PL: – Film "Bogowie" ma bardzo dobry tytuł, bo jak inaczej nazwać takich, którzy pozwalają innym dalej żyć?
Julia Jackowska, UKS Dojlidy Białystok: – Jest takie zdanie, które bardzo mi się podoba. Życie, to płonąca świeca, czasami ktoś chce zdmuchnąć ogień, a my jesteśmy od tego, by swoimi dłońmi go ochronić.
– Kiedyś nie zdążyłaś?
– To dość trudne chwile, które według kolegów z karetki później zmieniają się potem w rutynę i można przywyknąć. Jest za mną pierwszy zgon. Pojechaliśmy do starszej kobiety, która potrzebowała pilnie pomocy. Podtrzymaliśmy życie w karetce, oddaliśmy do SOR. Po kilkunastu minutach przyszedł do nas lekarz z informacją, że chce danych pacjentki, bo niestety musi wypisać akt zgonu.
– Co czułaś?
– Po powrocie do mieszkania przyszła chwila zadumy. Jeszcze w karetce podtrzymywaliśmy tę kobietę przy życiu, a kilkadziesiąt minut później już jej nie było. To bardzo smutne.
– Co jest najgorsze?
– Wiem, do czego zmierzasz. To też usłyszałam na koniec praktyk od kolegów. Powiedzieli mi, żebym się cieszyła, bo uniknęłam na dyżurze śmierci dziecka. W pracy ratownika to jest najbardziej traumatyczne. Kiedyś nadejdzie jednak czas wyjazdu do malucha. Nie ukrywam, że bardzo się tego boję.
– A są dobre momenty?
– Tak. Zwłaszcza gdy podczas praktyk w szpitalu trafiamy do oddziału, gdzie leżą seniorzy. Są bardzo uprzejmi i nie robią problemów. A zmiana wenflonu to błahostka. Spotyka nas z ich strony wiele życzliwości, nawet dowcipkują… Chciałabym jeszcze nauczyć się intubować pacjentów.
– To pewnie skomplikowane?
– Trzeba mieć dobrą technikę, bo w przeciwnym razie możesz komuś uszkodzić zęby. Ale cóż są one warte w perspektywie końca życia? Prawo stanowi, że intubować możemy tylko po zatrzymaniu krążenia.
– Ratownicy medyczni mają wielką odpowiedzialność.
– To prawda. Jesteśmy odpowiedzialni za dawkowanie leków, które źle podane mogą być szkodliwe dla pacjenta. Teraz w karetce już nie jeżdżę, ale czekają mnie praktyki w SOR. Ma to być szkoła życia, a przynajmniej tak straszą mnie starsi studenci.
– Według niektórych ponosicie odpowiedzialność za wiele zgonów, bo… nie ma żadnej pandemii.
– Jeśli są tacy, to niech zgłoszą się jako wolontariusze do szpitala zakaźnego. Może zmienią zdanie. Zapraszamy też do karetki, w której dyżur trwa kilkanaście godzin.
– Rozpoczęliśmy już piątego seta, a przecież spieszysz się na trening… Co z UKS Dojlidami Białystok?
– Gramy z dziewczynami w pierwszej lidze. Naszym celem jest spokojne utrzymanie. Myślę, że powinno nam się to udać… Coraz trudniej jednak połączyć mi naukę i praktyki z treningami, ale gram. We wrześniu trenowałam też dzieci. Dodawały sił. Niestety, później zobaczyłam grafik na studiach. Musiałam zrezygnować, ale z tenisa stołowego na pewno nie zrezygnuję!
Robert Bońkowski
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.