| Piłka nożna / Anglia

Na kogo saudyjczycy z Newcastle wydadzą miliony? "Muszą wykorzystać tę szansę"

Amanda Staveley i Mehrdad Ghodoussi, współwłaściciele Newcastle (fot. Getty Images)
Amanda Staveley i Mehrdad Ghodoussi, współwłaściciele Newcastle (fot. Getty Images)

Newcastle United rusza na zakupy. Przed nami pierwsze okienko transferowe w Premier League, odkąd klub przejął saudyjski fundusz inwestycyjny, a formalnie książę Mohammed bin Salman. Obecnie budżet Srok wynosi więcej niż wszystkich pozostałych klubów najbogatszej ligi świata razem wziętych. Newcastle obecnie walczy o utrzymanie. Czy arabskie pieniądze uratują klub znad rzeki Tyne?

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Newcastle zostało w październiku 2021 roku przejęte przez fundusz inwestycyjny Arabii Saudyjskiej; poprzedni właściciel, znienawidzony przez kibiców Mike Ashley sprzedał klub za 305 mln euro. Jeszcze w 2008 roku legendarny piłkarz i menedżer klubu Kevin Keegan rezygnując z posady menedżera klubu znad rzeki Tyne powiedział: "Moim zdaniem menedżer musi mieć prawo do kierowania klubem; ten nie powinien narzucać trenerowi zawodników, którzy jego zdaniem są niepotrzebni".

Keegan doprowadził Newcastle najpierw do Premier League, następnie do Ligi Mistrzów; w latach 1992-1997 stworzył w Newcastle potęgę. Ponownie na stanowisku trenera zatrudnił go w 11 lat później Mike Ashley… I z nim Keegan sobie nie poradził. To zdarzenie symbolizuje erę poprzedniego właściciela klubu.

Mike Ashley był nielubiany w klubie? Mało powiedziane (fot. Getty Images)
Mike Ashley był nielubiany w klubie? Mało powiedziane (fot. Getty Images)

Teraz ma przyjść nowe. Czy saudyjskie konsorcjum podąży drogą wytyczoną przez szejka Mansoura i Manchester City? Zimowe okienko transferowe powinno być drugim po zatrudnieniu Eddiego Howe’a krokiem w stronę świetności Newcastle. Przyglądamy się ruchom, jakie klub może wykonać w styczniu pod wodzą Mohammada bin Salmana, księcia Arabii Saudyjskiej i formalnie właściciela.

Odkąd wprowadzono zimowe okienko transferowe w 2002 roku, Newcastle nie było zbyt aktywne w styczniu. Mimo że nie raz, nie dwa walczyli o utrzymanie, Sroki wzmacniały się przede wszystkim w lecie. W tym momencie znajduje się w strefie spadkowej. Zajmują 19 miejsce z 11 punktami na koncie. Wygrali tylko raz i mają stratę dwóch oczek do bezpiecznego miejsca, lecz zespoły wyprzedzające Sroki mają w przeciwieństwie do nich mają do rozegrania więcej meczów zaległych.

Drużyna znad rzeki Tyne ma problem zarówno ze strzelaniem goli, jak i z obroną. Newcastle równią pochyłą zmierzało prosto do Championship; jednak przyjście Howe’a dało kibicom nadzieję. Gra zespołu wygląda lepiej, choć do czasu meczu z Manchesterem United w Boxing Day (remis 1:1 w dobrym stylu) nie przekładało się to na wyniki.

Przyjrzymy się kadrze Newcastle i wszystkim pogłoskom podawanym dotychczas przez media. Luki w składzie drużyny Howe’a i plotki transferowe mogą nam dać podpowiedź, co będzie się działo w styczniu na St. James’ Park. Biorąc pod uwagę możliwości finansowe klubu, na pewno będzie ciekawie.

BRAMKARZE

W kadrze: Martin Dubravka, Karl Darlow, Freddie Woodman, Mark Gillespie

Newcastle straciło 42 gole w 19 meczach, co daje średnią 2.21 bramek straconych/mecz. To najgorszy wynik w całej Premier League. Skupmy się jednak na golkiperach. Skorzystamy ze statystyki oczekiwanej obrony strzałów przez bramkarza. Od tej liczby odejmiemy gole stracone. Wynik dodatni oznacza większe szczęście albo umiejętności golkipera, który broni więcej strzałów niż powinien (jako wzorzec używamy statystycznego średniego bramkarza drużyny z top 5 lig). Ujemny, przeciwnie. Z obliczeń wyłączamy rzuty karne.

Darlow: 14 bramek straconych (bez karnych), oczekiwane bramki stracone: 10.6.
Współczynnik: -3.4
Dubravka: 15 bramek straconych (bez karnych), oczekiwane bramki stracone: 15.6
Współczynnik: +0.6
Woodman: 12 bramek straconych (bez karnych), oczekiwane bramki stracone: 8.7
Współczynnik: -3.3
Gillespie nie zagrał ani jednego meczu.

Defensywa Newcastle woła o pomstę do nieba (fot. Getty Images)
Defensywa Newcastle woła o pomstę do nieba (fot. Getty Images)

O ile Dubravka jest bramkarzem co najmniej przyzwoitym i spełnia swoją rolę (mimo słabego ostatnio występu z Man Utd), tak brakuje jego zastępcy. Darlow i Woodman to kolejno 4. i 5. najgorszy bramkarz w Premier League. Newcastle łączono na razie tylko z jednym bramkarzem; piątego listopada informację o zainteresowaniu Markiem-Andre ter Stegenem podało "The Sun" – dlatego należy podejść do niej z dystansem. Nie spodziewamy się wzmocnień na tej pozycji w zimę.

OBROŃCY
W kadrze: Jamaal Lascelles, Fabian Schaer, Ciaran Clark, Federico Fernandez, Jamal Lewis, Paul Dummett, Matt Ritchie, Emil Krafth, Javier Manquillo

Ustaliliśmy już winę bramkarzy, a przynajmniej dwóch z nich w tym, że Newcastle ma najgorszą defensywę w lidze. Bronienie strzałów to jedno; najpierw trzeba do nich dopuścić. To jest już leży w gestii defensywy; a ta pozwoliła rywalom oddać 183 strzały w 19 meczach - rekord ligi.

Trudno znaleźć chociaż jednego defensora, na którym Howe może polegać. Pewne miejsce w składzie mimo niepewności z tyłu raczej ma kapitan Lascelles; Clark i Fernandez także popełniają sporo błędów. Schar i Dummett są wątłego zdrowia, łapią kontuzje przy pierwszej okazji. Manquillo i Krafth są nijacy i bezbarwni. Ritchie to solidny ligowiec, jednak bardziej przydatny na skrzydle/wahadle. Młody Lewis (obecnie kontuzjowany) marnuje się w The Magpies – to najlepszy zawodnik linii obrony. Wzmocnienia z tyłu potrzebne od zaraz!

O realne transfery do klubu na każdej pozycji, gdzie to potrzebne spytaliśmy angielskiego dziennikarza sportowego zorientowanego w sprawach Newcastle, Jacka Cunninghama:
W obronie potrzebne są wzmocnienia zarówno w środku, jak i na bokach defensywy.
Rozpoczynając od lewej strony – Lewisowi w grudniu przytrafiła się kontuzja, Dummett nie grał przez cały sezon, a Ritchie to nie lewy obrońca. Jeśli Howe chce grać na czwórkę z tyłu, Lucas Digne może być idealny.
28-letni reprezentant Francji jest na wylocie z Evertonu; Rafa Benitez wypycha gracza z klubu, do tego ściągnięto już jego zastępcę, Vitaliya Mykolenko. Kibice The Toffess dostają białej gorączki – Digne jest jednym z liderów drużyny na obu końcach boiska, grywał też z opaską kapitańską na ramieniu.
Everton żąda za Francuza 25 milionów funtów, ale wiemy, że pieniądze to nie problem dla Srok
– mówi Cunningham.

Lucas Digne jest na wylocie z Evertonu z powodu konfiktu z menedżerem Benitezem (fot. Getty Images)
Lucas Digne jest na wylocie z Evertonu z powodu konfiktu z menedżerem Benitezem (fot. Getty Images)

Na prawej obronie mamy już właściwie podpisanego Kierana Trippiera. 31-latek po meczu z Rayo 2 stycznia był ostatnim, który opuścił boisko, długo żegnając się z fanami. Diego Simeone powiedział, że chciał zatrzymać Anglika w klubie, ten z kolei naciskał na transfer.
Jeśli Sroki sfinalizują transakcję, to wzmocnienie będzie symbolem z jasnym przekazem: mierzymy wysoko. Trippier to wciąż regularny reprezentant swojego kraju i wygrał La Ligę w zeszłym sezonie.
Skoro jest gotowy zamienić grę w Lidze Mistrzów na walkę o utrzymanie w Premier League, inni topowi gracze też mogą zostać przekonani. Wielkie wzmocnienie Srok na prawej obronie, biorąc pod uwagę że Trippier zastąpi Manquillo i Kraftha
– dodaje Cunningham.

W kontekście wzmocnienia środka defensywy pojawiło się kilka ciekawych nazwisk, na czele z Jamesem Tarkowskim, stoperem Burnley. Para Mee-Tarkowski uznawana była momentami za najlepszą w lidze, a Anglik o polskich korzeniach jest obrońcą kompletnym; od kilku sezonów okupuje okolice podium w statystykach rozegranych minut, wygranych pojedynków powietrznych czy zablokowanych strzałów. Dobrze też odzyskuje piłki, co pokazuje, że nie ma problemu z szybkimi napastnikami. Tarkowskiemu w lecie 2022 roku kończy się kontrakt - jest świetną opcją dla Newcastle już w styczniu; cena nie będzie wygórowana, a i tak wiemy, że pieniądze to nie problem.

James Tarkowski w meczu przeciwko Newcastle (fot. Getty Images)
James Tarkowski w meczu przeciwko Newcastle (fot. Getty Images)

Sven Botman – to kolejne z głośnych nazwisk, o jakich mówi się w kontekście transferu na St. James’ Park. 21-letni Holender to jeden z największych prospektów na rynku. Zwycięzca Ligue 1 z sezonu 2020/21 łączony jest także m.in. z Liverpoolem.
Jednak jeśli Newcastle podpisze Trippiera, czemu nie mielibyśmy brać na poważnie transferu Botmana? Ostatnie wiadomości nie są obiecujące dla fanów Srok – Luke Edwards z "Telegraph" sugeruje, że Lille nie chce puścić Botmana. Ja oczywiście chciałbym zobaczyć Holendra w Premier League
– podaje Cunningham.

Jeśli nie uda się sprowadzić Botmana, Newcastle ma zawalczyć o Nico Schlotterbecka z Freiburga. Zdaniem "The Telegraph" Sroki prowadzą też w wyścigu o wypożyczenie Joe Rodona z Tottenhamu. Według "Sky Germany" The Magpies przyglądają się też sytuacji Niklasa Sule, któremu brakuje minut w Bayernie. Choć "Marca" łączyła z St. James’ Park Samuela Umtitiego z Barcelony, nie wygląda na najlepszy ruch klubu znad Tyne.

POMOCNICY

W kadrze: Isaac Hayden, Jeff Hendrick, Sean Longstaff, Joe Willock, Jonjo Shelvey, Miguel Almiron, Jacob Murphy, Ryan Fraser, Allan Saint-Maximin

Pomoc solidnego ligowca? Jest w czym wybierać… Ale tylko na pierwszy rzut oka. Hayden, Longstaff i Hendrick to typowi faceci od brudnej roboty, jednak niezbyt wysokiej klasy; na dodatek jeden właśnie wypadł na dwa miesiące, Longstaff prezentuje się fatalnie, a drwal Hendrick, z całym szacunkiem tego nie pociągnie.

"The Athletic" podało już informację o intensywnych poszukiwaniach przez klub "wojownika" środka pola. Shelvey to przyzwoity rozgrywający, Willock i Almiron to już poziom wyżej niż reszta pomocników. Skrzydłowi Murphy, Fraser i przede wszystkim Saint-Maximin ostatnio przesunięty z powrotem na tę pozycję dadzą radę na skrzydle – Newcastle ma pożary na innych pozycjach, ta nie powinna być priorytetem.

Nagła konieczność przesunięcia ‘Joelintona’ na ósemkę, który odrodził się na tej pozycji to jak nowy transfer dla klubu, a więc aż tak bardzo nie pali się w środku pola. Jednak wciąż należy ściągnąć choćby jednego środkowego pomocnika i świetną okazją może być Donny van de Beek, który marnuje się na ławce w Manchesterze United.
Wciąż jest wyjątkowym zawodnikiem z genialną techniką i świadomością w środku pola. Strzelił kilka goli w Ajaxie wbiegając w szesnastkę rywala z drugiej linii. Wygląda na to, że będzie szansa na wypożyczenie Holendra; Newcastle musi to wykorzystać
– mówi Cunningham.

NAPASTNICY

W kadrze: Callum Wilson, Dwight Gayle, Joelinton

Katastrofa! ‘Dziewiątka’ potrzebna od zaraz. Wilson jest świetnym napastnikiem, jednak kontuzja to jego drugie imię; pod koniec grudnia złapał kolejny uraz, tym razem łydki, który wyklucza go z gry na kilka miesięcy. Joelinton został przesunięty na środek pola, gra jako box-to-box (jak zaznaczył Cunningham, spisuje się wybornie). Howe nie powinien w tym momencie ponownie przesuwać Joelintona i Saint-Maximin’a po tym, jak odnaleźli się na obecnych pozycjach (środek pomocy i lewe skrzydło). Widzą to też kibice:
Jedynym klasycznym napastnikiem w klubie został…Dwight Gayle, dobry być może dla drużyny z zaplecza Premier League.

Kontuzja Wilsona to tragedia. W tym sezonie zdobył sześć bramek i był kluczowym graczem. Wypełnienie tej pustki to konieczność i z tym zadaniem sprowadzony może zostać Gabriel Barbosa.
25-latek miał nieudaną przygodę w Europie z Interem, ale w Brazylii dojrzał jako zawodnik. Jego liczby są wyjątkowe – dla Flamengo zdobył 84 bramki w 124 meczach. To też reprezentant swojego kraju; kluczowy dla Canarinhos w 2021 roku.
Barbosa nie grał w Premier League, ale jest silnym, eksplozywnym napastnikiem; profilem wpasowuje się w najlepszą ligę świata. Myślę, że sprawiałby spore kłopoty defensywom w Anglii.
– podsumował Cunningham.

Kolejnym napastnikiem monitorowanym przez zarząd Srok jest Ben Brereton Diaz z Blackburn, który zdobył już 20 bramek w 25 meczach Championship w tym sezonie. Za takie osiągnięcie Chilijczyka bukmacherzy oferowali kurs 1000; ten zamknął zakład już w grudniu. Cena? 20 milionów funtów. Na drodze stanąć może szkoleniowiec Blackburn Tony Mowbray, który jest przeciwny transferowi.

Filmy ESPN: Tragedia na Hillsborough
Tragedia na Hillsborough (fot. PAP/EPA)
Filmy ESPN: Tragedia na Hillsborough

Zobacz też
Dziesięć klubów z jednej ligi w pucharach? To może się zdarzyć!
Tottenham lub Manchester United zagrają w Lidze Mistrzów (fot. Getty).

Dziesięć klubów z jednej ligi w pucharach? To może się zdarzyć!

| Piłka nożna / Anglia 
Manchester pożegnał De Bruyne! Ostatni mecz na stadionie City [WIDEO]
Kevin De Bruyne (fot. Getty Images)

Manchester pożegnał De Bruyne! Ostatni mecz na stadionie City [WIDEO]

| Piłka nożna / Anglia 
Porażka Liverpoolu! Rywal odwrócił losy spotkania
Jarell Quansah i Danny Welbeck (fot. Getty Images)

Porażka Liverpoolu! Rywal odwrócił losy spotkania

| Piłka nożna / Anglia 
"France Football" ogłasza: oto data gali Złotej Piłki
Złota Piłka (fot. Getty Images)

"France Football" ogłasza: oto data gali Złotej Piłki

| Piłka nożna / Anglia 
Rywalizował z Piątkiem, idzie do MU. Transfer za 75 mln euro!
Piłkarze Manchesteru United (fot. Getty Images)

Rywalizował z Piątkiem, idzie do MU. Transfer za 75 mln euro!

| Piłka nożna / Anglia 
Ekspert odchodzi! To pokłosie skandalicznego wpisu
Gary Lineker (fot. Getty)

Ekspert odchodzi! To pokłosie skandalicznego wpisu

| Piłka nożna / Anglia 
Jakub Kiwior w nowej roli. Musiał przejąć dowodzenie
Jakub Kiwior pokazał charakter w meczu z Newcastle United (fot. Getty).

Jakub Kiwior w nowej roli. Musiał przejąć dowodzenie

| Piłka nożna / Anglia 
Bednarek opuścił mecz ligowy. Trener zdradził powód
Jan Bednarek (fot. Getty Images)

Bednarek opuścił mecz ligowy. Trener zdradził powód

| Piłka nożna / Anglia 
Fabiański nie dostał szansy pożegnania. "Jestem rozczarowany"
Łukasz Fabiański (fot. Getty Images)

Fabiański nie dostał szansy pożegnania. "Jestem rozczarowany"

| Piłka nożna / Anglia 
Triumfator Pucharu Anglii... zwycięzcą turnieju szachowego
Gwiazda Premier League Eberechi Eze ma na swoim koncie sukcesy w szachach (fot. Getty Images)

Triumfator Pucharu Anglii... zwycięzcą turnieju szachowego

| Piłka nożna / Anglia 
Najnowsze
Absurdalny system sędziowski. PZPN sam sobie zaprzecza
tylko u nas
Absurdalny system sędziowski. PZPN sam sobie zaprzecza
Fot. TVP
Rafał Rostkowski
| Piłka nożna 
Jeżeli PZPN nie wycofa się z dyskryminacji wiekowej sędziów, Szymon Marciniak w wieku 51 lat będzie mógł sędziować turnieje oldbojów z Michałem Listkiewiczem, ale nie mecze w ligach profesjonalnych. (zdjęcie: Getty Images)
Gladiatory 2025. Poznaliśmy nominacje w ORLEN Superlidze
Gladiatory zostaną wręczone 4 lub 8 czerwca (fot.
Gladiatory 2025. Poznaliśmy nominacje w ORLEN Superlidze
| Piłka ręczna / ORLEN Superliga 
Mocna zapowiedź przed meczem o mistrzostwo. Mogą zaburzyć wielkie święto
Michał Chrapek (z lewej) wierzy w zwycięstwo Piasta nad Lechem (fot. Getty Images)
tylko u nas
Mocna zapowiedź przed meczem o mistrzostwo. Mogą zaburzyć wielkie święto
Radosław Laudański
Radosław Laudański
Skoki do wody, ME: trampolina 3 m skoki synchroniczne mieszane [ZAPIS]
Skoki do wody, mistrzostwa Europy: trampolina 3 m skoki synchroniczne mieszane [ZAPIS]
Skoki do wody, ME: trampolina 3 m skoki synchroniczne mieszane [ZAPIS]
| Pływanie 
Błyskawiczny Hurkacz. Jest finał dla Polaka!
Hubert Hurkacz (fot. Getty)
Błyskawiczny Hurkacz. Jest finał dla Polaka!
| Tenis / ATP (mężczyźni) 
Lechia podjęła decyzję w sprawie trenera!
John Carver (fot. Getty Images)
Lechia podjęła decyzję w sprawie trenera!
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Znamy gospodarza mistrzostw świata elity!
Reprezentacja Słowacji w hokeju na lodzie (fot. Getty Images)
Znamy gospodarza mistrzostw świata elity!
| Hokej 
Do góry