Logo Nadawcy

| Pekin 2022

Pekin 2022. Medalowe rodzeństwo. Iivo i Kerttu Niskanen

Iivo i Kerttu Niskanen wpadają sobie w ramiona po znakomitych występach w sprintach drużynowych na igrzyskach w Soczi. (fot. Getty)
Iivo i Kerttu Niskanen wpadają sobie w ramiona po znakomitych występach w sprintach drużynowych na igrzyskach w Soczi. (fot. Getty)
Sebastian Muraszewski

Nazwisko Niskanen jest znane kibicom od lat. Niezależnie od tego, czy oglądają oni biegowe zawody kobiet czy mężczyzn, mogą zaliczać przedstawicieli tej familii do grona faworytów. Nie inaczej jest na igrzyskach w Pekinie.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Różny smak klasycznych finiszów

Meta biegu mężczyzn na 15 kilometrów stylem klasycznym w Zhangjiakou. Fin Iivo Niskanen już od kilkunastu minut jest nowym mistrzem olimpijskim. Czeka jednak do końca biegu, by przywitać ostatniego zawodnika, który wystartował na trasę. Na finiszu pojawia się Carlos Quintana. Kolumbijczyk cztery lata temu zobaczył występy swego rodaka, Sebastiana Uprimnego i postanowił rozpocząć przygodę z biegami narciarskimi. W rodzimym kraju trenuje zawzięcie na nartorolkach. Nigdy nie spodziewał się, że występu pogratuluje mu sam świeżo upieczony złoty medalista.

Od razu pojawiły się porównania do analogicznej sytuacji na igrzyskach w Nagano w 1998 roku, gdy Bjorn Daehlie zaczekał na kenijskiego biegacza Philipa Boita. Niskanen liczbą trofeów wybitnemu Norwegowi nie dorówna. Ale klasą i człowieczeństwem już tak. Sił na celebrację w tym samym miejscu zaledwie dzień wcześniej nie miała jego siostra. Zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Do złota brakło jej 0,4 sekundy.

Iivo ma na koncie trzy złote medale olimpijskie, każde na innych igrzyskach. Starsza Kerttu lubuje się w olimpijskim srebrze. Zdobywała je trzykrotnie. Czy ma szansę na dołożenie do kolekcji tego najcenniejszego?

Zawsze razem

W rodzeństwie Niskanenów jako pierwsza na nartach biegała najstarsza siostra, Katri. Sportu nie uprawia już dawno, a świat zachwyca w inny sposób. Jej modowe kolekcje są znane na wielu kontynentach, nawet na wymagającym rynku amerykańskim. Kerttu i Iivo napędzała z kolei rywalizacja. Brat i siostra ścigali się na każdym kroku, chcąc udowodnić, kto jest lepszy. Rodzina była ze sobą jednak ze sobą bardzo zżyta. Stąd też wyjazd do szkoły sportowej położonej w oddalonym o 200 kilometrów od rodzinnego domu mieście Vuokatti był bardzo ciężki. Dała radę, przecierając szlaki bratu, który wybrał tę samą ścieżkę edukacji.

Za treningi Kerttu i Iivo odpowiadał ten sam trener, Esko Paavola. Młodszy o cztery lata brat miał kontakt z prowadzonymi przez niego programami treningowymi jeszcze przed tym, jak przyjechał do Vuokatti. Siostra wysyłała mu zestawy ćwiczeń. Trenerzy chwalili jego technikę, szczególnie w stylu klasycznym, problemem pozostawała chorowitość Fina. Niskanen co zimę borykał się z chorobami układu oddechowego, przez co w dzieciństwie i podczas nastoletnich lat tracił część każdego sezonu.

Rodzeństwo pierwsze międzynarodowe laury zdobywało na mistrzostwach świata juniorów. W tych seniorskich oczywiście najpierw zaprezentowała się Kerttu. Dobry występ osiągnęła w biegu na 10 kilometrów klasykiem na MŚ w Oslo w 2011 roku, zajmując ósme miejsce. Młodszy z Niskanenów na występ w czempionacie musiał czekać trochę dłużej. Do Val di Fiemme nie pojechał ze względu na służbę wojskową.

Dodawanie skrzydeł i medali

Na pierwsze igrzyska pojechali razem. Większe nadzieje pokładano w Kerttu, która miesiąc przed rozpoczęciem olimpijskich zmagań wygrała swoje pierwsze zawody Pucharu Świata. I to ona zdobyła medal w Soczi jako pierwsza, zajmując drugie miejsce wraz z koleżankami ze sztafety. Iivo mógł wygrać w tej rodzinnej rywalizacji - dzień wcześniej do brązu na 15 km klasykiem brakło dwóch dziesiątych części sekundy.

Dniem pełnym szczęścia miał się okazać 19 lutego 2014 roku. Wtedy w Soczi rozegrano sprinty drużynowe mężczyzn i kobiet. W ciągu kilkunastu minut łupem Niskanenów padły dwa medale. Kerttu srebro, Iivo wraz z Sami Jauhojaervim złoto. Niemcy złożyli protest w sprawie zderzenia Jauhojaerviego z Timem Tscharnke na ostatnich metrach, lecz nie doszło do zmian w wynikach. Zwycięski duet zdobył tytuł Sportowców Roku 2014 w Finlandii.

Na mistrzostwach świata w Falun lepsza okazała się Kerttu, która przywiozła brązowy medal, ponownie w biegu sztafetowym. Rodzeństwo wygrywało pojedyncze biegi w ramach Pucharu Świata. Bardziej ze swojej popularności korzystał Iivo, podpisując intratny kontrakt z Red Bullem. Narciarz starał się reklamować napój o charakterystycznych barwach wszędzie, gdzie tylko mógł. Na tej płaszczyźnie doszło do konfliktu z rodzimą federacją narciarską. Niskanen do tej pory niewiele sobie robi z licznych reprymend i wciąż w trakcie telewizyjnych wywiadów trzyma w ręce puszkę z napojem energetycznym.

Wszystkie siły w fińskiej kadrze rzucono na przygotowania do MŚ w Lahti w 2017 roku. Dla Niskanenów najważniejszym startem miały być sprinty drużynowe. Kerttu tym razem skończyła bez medalu. Do szaleńczego sprintu w finale szykował się Iivo, który na stadion wjeżdżał tuż za norweskim biegaczem Emilem Iversenem. Trybuny wrzały. Dwaj biegacze się zderzyli, na czym skorzystali Rosjanie i Włosi. Niskanen dobiegł do mety na trzecim miejscu, choć trzeba przyznać, że Iversen ze złamanym kijkiem nie mógł podjąć walki o miejsce na podium.



Bez kontrowersji obyło się w biegu na 15 kilometrów techniką klasyczną. Niskanen wygrał z kilkunastosekundową przewagą nad resztą stawki. Wątłe zdrowie ponownie dało o sobie znać. Fin ze względu na gorączkę nie wystartował na królewskim dystansie 50 kilometrów. Dotychczasowe osiągnięcia wystarczyły jednak do uzyskania nagrody dla najlepszego fińskiego sportowca roku, tym razem już samodzielnie. Jego siostra zdobyła kolejny brąz w sztafecie. Ogromnym zawodem dla niej był bieg na 30 kilometrów, gdzie zeszła w połowie dystansu.

Złamany piszczel i zerwane połączenia

Problemy Kerttu Niskanen utrzymywały się również w Pjongczangu. Z Korei wyjechała bez medalu, co poważnie wpłynęło na jej komfort psychiczny. Finka borykała się dodatkowo z infekcją wirusową. Blaski szczęścia pojawiły się przy oglądaniu występów brata. Ten czekał na pierwsze podium do ostatnich zawodów. Dystans był skrojony pod niego, podobnie jak styl. Po dwudziestu kilometrach narciarskiego maratonu zdołał oderwać się od innych. Kroku na początku był w stanie mu dotrzymać Aleksiej Połtoranin, jednak z biegiem czasu Kazach osłabł. W pogoń rzucił się Aleksander Bolszunow, który dał radę dojechać do Fina. Niskanen zaczął budować ponownie przewagę nad Rosjaninem kilometr przed metą. I już jej nie wypuścił z rąk.

Ambitna Kerttu starała się powrócić do poprzedniej formy. Za bardzo. Zwiększenie reżimu treningowego tylko pogorszyło jej dyspozycję, zatem sezon 2018/19 mogła zaliczyć do grona nieudanych. Podobnie jak cała fińska kadra. W najważniejszej imprezie sezonu, czyli mistrzostwach świata w Seefeld, Finowie zdobyli tylko jeden. Brąz do kraju przywiózł Iivo.

Odpowiedzialność za rozczarowujące występy zawodniczki wziął jej trener, Pekka Vaehaesoeyrinki, który przyznał się do błędów poczynionych podczas dwuletniej pracy. Jego funkcję przejął Juho Mikkonen, ówczesny narzeczony, a obecny mąż Kerttu. Już pierwsze miesiące pracy przyniosły efekty. Niestety znowu odezwał się pech. W czasie jednego z biegów Pucharu Świata Finka złamała kość piszczelową. W ogromnych bólach dojechała na metę. Kontuzja oznaczała przedwczesny koniec sezonu 2020/21.

Przełom przyszedł w idealnym momencie, czyli w roku olimpijskim. Rodzeństwo triumfowało jednego dnia na tej samej trasie w szwajcarskim Lenzerheide. Kerttu na 10, a Iivo na 15 kilometrów. W związku z ich występami w Pekinie obiecywano sobie wiele. Zainteresowanie startami rodzeństwa w rodzinnym mieście Oulu było tak duże, że tamtejsi operatorzy telekomunikacyjni musieli ograniczyć dostęp do strony fińskiej telewizji publicznej Yle, która pokazuje w tym kraju zmagania olimpijskie. Zwiększony ruch internetowy podczas transmisji sprawił, że doszło do obciążenia serwerów, które zapewniają również funkcjonowania ważnej infrastruktury w mieście. Telewizyjne relacje pozostały niezakłócone.

Warto było je oglądać. Już od biegów łączonych Niskanenowie pokazali, że na tych igrzyskach mogą wiele zwojować. Kerttu była czwarta, Iivo zdobył brąz. Biegi stylem klasycznym należały do najlepszych w ich karierze. Rodzeństwo nieustannie się wspiera. To był główny czynnik, który wyniósł ich na światowy poziom.

Zobacz też
Doleżal i Kubacki odebrali nagrody za brązowy medal
Trener Michal Doleżal i Dawid Kubacki (fot. PAP/Piotr Nowak)

Doleżal i Kubacki odebrali nagrody za brązowy medal

| Pekin 2022 
Sprawa Walijewej wciąż w toku. WADA oczekuje wyjaśnień
Kamiła Walijewa (fot. Getty Images)

Sprawa Walijewej wciąż w toku. WADA oczekuje wyjaśnień

| Pekin 2022 
Paraigrzyska za nami. Sprawdź, jak poszło biało–czerwonym!
Zimowe igrzyska paraolimpijskie w Pekinie przeszły już do historii (fot. Getty).

Paraigrzyska za nami. Sprawdź, jak poszło biało–czerwonym!

| Pekin 2022 
Koniec igrzysk paraolimpijskich. Kto wygrał klasyfikację medalową?
Hongqiong Yang, multimedalistka tegorocznych igrzysk paraolimpijskich (fot. Getty Images)

Koniec igrzysk paraolimpijskich. Kto wygrał klasyfikację medalową?

| Pekin 2022 
Ukraina z rekordem paraolimpiady. Wielki sukces w trakcie wojny
Reprezentacja Ukrainy na igrzyska paraolimpijskie w Pekinie (fot. Getty Images)

Ukraina z rekordem paraolimpiady. Wielki sukces w trakcie wojny

| Pekin 2022 
medale
wyniki
Wyniki
20 lutego 2022
Hokej na lodzie

Finlandia

ROC

Narciarstwo alpejskie
Drużynowy slalom równoległy – Finał, finał

1

Austria
Austria

 

2

Niemcy
Niemcy

 

Drużynowy slalom równoległy - o 3. miejsce, mały finał

1

Norway
Norway

 

2

USA
USA

 

Drużynowy slalom równoległy – Półfinał, Przejazd 2, półfinał

1

Niemcy
Niemcy

 

2

USA
USA

 

Drużynowy slalom równoległy – Półfinał, Przejazd 1, półfinał

1

Austria
Austria

 

2

Norway
Norway

 

Drużynowy slalom równoległy - 1/4 finału (wyścig 4.), ćwierćfinał

1

Niemcy
Niemcy

 

2

Szwajcaria
Szwajcaria

 

Drużynowy slalom równoległy - 1/4 finału (wyścig 3.), ćwierćfinał

1

USA
USA

 

2

Włochy
Włochy

 

Bobsleje
Czwórka - klasyfikacja końcowa, finał

1

Niemcy-1
Niemcy-1

3:54.30

2

Niemcy-2
Niemcy-2

3:54.67

3

Kanada-1
Kanada-1

3:55.09

4

Niemcy-3
Niemcy-3

3:55.15

5

Łotwa-1
Łotwa-1

3:55.27

6

Wielka Brytania-1
Wielka Brytania-1

3:55.72

7

ROC
ROC

3:56.15

8

ROC 2
ROC 2

3:56.55

9

Kanada-2
Kanada-2

3:56.99

10

USA
USA

3:57.06

11

Szwajcaria-1
Szwajcaria-1

3:57.07

12

Austria
Austria

3:57.49

13

Rumunia-1
Rumunia-1

3:57.65

13

USA 2
USA 2

3:57.65

15

Włochy-1
Włochy-1

3:57.70

16

Chiny
Chiny

3:57.97

17

Chiny
Chiny

3:57.98

18

Korea Południowa
Korea Południowa

3:58.02

19

Francja-1
Francja-1

3:58.17

20

Brazylia-1
Brazylia-1

3:58.48

21

Czechy-1
Czechy-1

2:59.16

22

Austria 2
Austria 2

2:59.19

23

Kanada-3
Kanada-3

2:59.27

24

Szwajcaria-2
Szwajcaria-2

2:59.29

25

South Korea 2
South Korea 2

2:59.96

26

Holandia-1
Holandia-1

3:00.00

27

Włochy-2
Włochy-2

3:00.65

28

Jamaica
Jamaica

3:03.42

Rozwiń
Czwórka (ślizg 4.), wyścig 4

1

Niemcy-1
Niemcy-1

59.13

2

Niemcy-3
Niemcy-3

59.25

3

Kanada-1
Kanada-1

59.27

4

Włochy-1
Włochy-1

59.28

5

Łotwa-1
Łotwa-1

59.30

5

Niemcy-2
Niemcy-2

59.30

7

Wielka Brytania-1
Wielka Brytania-1

59.38

8

ROC 2
ROC 2

59.40

9

USA 2
USA 2

59.44

9

Szwajcaria-1
Szwajcaria-1

59.44

11

Kanada-2
Kanada-2

59.46

12

Chiny
Chiny

59.47

13

USA
USA

59.49

14

ROC
ROC

59.56

15

Korea Południowa
Korea Południowa

59.59

16

Brazylia-1
Brazylia-1

59.61

17

Chiny
Chiny

59.66

18

Rumunia-1
Rumunia-1

59.93

19

Francja-1
Francja-1

1:00.06

20

Austria
Austria

1:00.10

Rozwiń
Biegi narciarskie
Bieg masowy stylem dowolnym (30 km), finał

1

Therese Johaug
Therese Johaug

1:24:54.0

2

Jessie Diggins
Jessie Diggins

+1:43.3

3

Kerttu Niskanen
Kerttu Niskanen

+2:33.3

4

Jonna Sundling
Jonna Sundling

+2:35.4

5

Tatiana Sorina
Tatiana Sorina

+2:37.2

6

Rosie Brennan
Rosie Brennan

+2:38.7

7

Delphine Claudel
Delphine Claudel

+2:40.0

8

Ebba Andersson
Ebba Andersson

+2:41.5

9

Mariya Istomina
Mariya Istomina

+3:06.1

10

Krista Paermaekoski
Krista Paermaekoski

+3:41.0

11

Teresa Stadlober
Teresa Stadlober

+3:42.5

12

Victoria Carl
Victoria Carl

+5:14.4

13

Lotta Udnes Weng
Lotta Udnes Weng

+6:20.3

14

Tiril Udnes Weng
Tiril Udnes Weng

+6:21.4

15

Sophia Laukli
Sophia Laukli

+6:27.2

16

Cendrine Browne
Cendrine Browne

+6:27.6

17

Anastasia Rygalina
Anastasia Rygalina

+6:28.1

18

Novie McCabe
Novie McCabe

+6:28.5

19

Antonia Fraebel
Antonia Fraebel

+6:29.6

20

Anne Kylloenen
Anne Kylloenen

+6:47.0

21

Izabela Marcisz
Izabela Marcisz

+6:49.0

22

Katerina Janatova
Katerina Janatova

+6:49.2

23

Johanna Matintalo
Johanna Matintalo

+7:07.7

24

Flora Dolci
Flora Dolci

+7:10.7

25

Pia Fink
Pia Fink

+7:12.3

26

Masako Ishida
Masako Ishida

+7:12.3

27

Lydia Hiernickel
Lydia Hiernickel

+7:18.3

28

Ragnhild Haga
Ragnhild Haga

+7:25.9

29

Emma Ribom
Emma Ribom

+7:33.8

30

Katherine Stewart-Jones
Katherine Stewart-Jones

+7:39.3

31

Baiba Bendika
Baiba Bendika

+8:43.8

32

Patricija Eiduka
Patricija Eiduka

+8:57.2

33

Cristina Pittin
Cristina Pittin

+9:00.8

34

Martina Di Centa
Martina Di Centa

+9:02.6

35

Charlotte Kalla
Charlotte Kalla

+9:51.4

36

Masae Tsuchiya
Masae Tsuchiya

+9:53.6

37

Maryna Ancybor
Maryna Ancybor

+10:37.3

38

Chunxue Chi
Chunxue Chi

+10:47.0

39

Dahria Beatty
Dahria Beatty

+11:14.2

40

Anna Comarella
Anna Comarella

+11:18.4

41

Petra Hyncicova
Petra Hyncicova

+11:32.6

42

Angelina Shuryga
Angelina Shuryga

+11:35.6

43

Jessica Yeaton
Jessica Yeaton

+12:12.1

44

Coralie Bentz
Coralie Bentz

+13:14.2

45

Caterina Ganz
Caterina Ganz

+13:25.5

46

Xin Li
Xin Li

+13:45.2

47

Bayani Jialin
Bayani Jialin

+14:20.8

48

Carola Vila
Carola Vila

+14:24.1

49

Nadezhda Stepashkina
Nadezhda Stepashkina

+14:44.8

50

Miki Kodama
Miki Kodama

+14:59.8

51

Laura Leclair
Laura Leclair

+15:20.5

52

Vedrana Malec
Vedrana Malec

+16:24.6

53

Neza Zerjav
Neza Zerjav

+17:20.2

54

Irina Bykova
Irina Bykova

+17:48.0

55

Chika Kobayashi
Chika Kobayashi

+18:39.1

56

Casey Wright
Casey Wright

+19:25.9

58

Viktoriya Olekh
Viktoriya Olekh

+21:28.1

59

Anita Klemencic
Anita Klemencic

+21:43.6

60

Dinigeer Yilamujiang
Dinigeer Yilamujiang

+25:10.2

61

Maria Ntanou
Maria Ntanou

 

-

Natalia Nepryaeva
Natalia Nepryaeva

 

-

Petra Novakova
Petra Novakova

 

-

Sanja Kusmuk
Sanja Kusmuk

 

-

Hanna Karaliova
Hanna Karaliova

 

Rozwiń
Najnowsze
Chelsea uciszyła... ultrasów Legii. "Dla niektórych może być to zastraszające miejsce do gry"
Chelsea uciszyła... ultrasów Legii. "Dla niektórych może być to zastraszające miejsce do gry"
| Piłka nożna / Liga Konferencji 
Piłkarze Chelsea (fot. Getty/własne)
Czarodziej z innego świata. Wspomnienie Leo Beenhakkera
Leo Beenhakker (fot. Getty)
Czarodziej z innego świata. Wspomnienie Leo Beenhakkera
Maciej Iwański
Maciej Iwański
Betis krok od historycznego wyniku. Hiszpanie są zgodni
Cedric Bakambu (fot. PAP/EPA)
Betis krok od historycznego wyniku. Hiszpanie są zgodni
| Piłka nożna / Liga Konferencji 
Jaga straci Pululu? Gwiazdę chce francuski gigant
Pululu trafi do AS Moncao?
Jaga straci Pululu? Gwiazdę chce francuski gigant
Robert Bońkowski
Robert Bońkowski
Liga Konferencji: zobacz wyniki i terminarz fazy pucharowej
Liga Konferencji 2024/25 – wyniki fazy pucharowej i terminarz meczów [AKTUALIZACJA]
Liga Konferencji: zobacz wyniki i terminarz fazy pucharowej
| Piłka nożna / Liga Konferencji 
Sportowy wieczór (10.04.2025). Odszedł Leo Beenhakker
Sportowy wieczór (10.04.2025)
Sportowy wieczór (10.04.2025). Odszedł Leo Beenhakker
| Sportowy wieczór 
Jest decyzja. Władze Ekstraklasy zareagowały po śmierci Beenhakkera
Leo Beenhakker (fot. PAP/EPA)
Jest decyzja. Władze Ekstraklasy zareagowały po śmierci Beenhakkera
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Do góry