Logo Nadawcy

| Pekin 2022

Zimowe igrzyska olimpijskie 2026: polskie nadzieje na medal

(fot. Getty Images, PAP, TVP Sport)
(fot. Getty Images, PAP, TVP Sport)
WB

Reprezentacja Polski zakończyła igrzyska w Pekinie z jednym brązowym medalem Dawida Kubackiego. Dla biało-czerwonych to najgorszy zimowy olimpijski start w XXI wieku. Wiek i doświadczenie zawodników, którzy w stolicy Chin zajęli punktowane miejsca, dają jednak nadzieję, że za cztery lata będzie lepiej. A jeżeli z grona potencjalnych kandydatów do medali chociaż połowa stanie na podium, po najgorszym występie może przyjść... najlepszy w tym stuleciu!

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

W Pekinie dobre starty Polaków, poza medalem Kubackiego, to 4. i 6. lokata Kamila Stocha oraz 4. i 5. Piotra Michalskiego. Indywidualnie punktowane miejsce zajęli także Aleksandra Król, Oskar Kwiatkowski i Maryna Gąsienica-Daniel. Kilkoro biało-czerwonych uplasowało się ponadto tuż za TOP 8. Nasi reprezentanci są zatem w światowej czołówce w skokach narciarskich, łyżwiarstwie szybkim, narciarstwie alpejskim i snowboardzie. I to właśnie w tych dyscyplinach, a także w short tracku, biathlonie i biegach narciarskich możemy wypatrywać medalowych szans na kolejnych zimowych igrzyskach, które w 2026 roku odbędą się w Mediolanie i Cortinie d'Ampezzo.

Wziąć rewanż za Pekin!
Natalia Maliszewska, 26 lat, short track

Jej dramatem żyła cała sportowa Polska. Maliszewska poleciała do Pekinu po co najmniej jeden krążek. W rywalizacji na 500 metrów była bowiem jedną z głównych kandydatem do złota. Na drodze do szczęścia stanął Covid-19 oraz absurdalne procedury. Ostatecznie nasza największa nadzieja na medal nie wystartowała na koronnym dystansie, a w rywalizacji na 1000 metrów upadła w ćwierćfinale.

Maliszewska zdecydowanie jednak nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Od trzech sezonów nie wypada z czołówki Pucharu Świata i mistrzostw świata. W jej wynikach nie widać niczego niepokojącego, a podczas igrzysk w Mediolanie będzie miała 30 lat – idealny moment na ukoronowanie pięknej kariery tytułem mistrzyni olimpijskiej.

Mocny wywiad Maliszewskiej. "Będę potrzebować pomocy"
Natalia Maliszewska (fot. TVP)
Mocny wywiad Maliszewskiej. "Będę potrzebować pomocy"

Przykład z narzeczonej
Piotr Michalski, 27 lat, łyżwiarstwo szybkie

W ślad za Natalią Maliszewską powinien pójść jej życiowy partner. Piotr Michalski w Pekinie zaskoczył, zajmując czwarte i piąte miejsca. Jest o rok starszy od swojej partnerki i choć trudno przewidywać, jak rozwinie się jego kariera, to na razie najlepszy polski panczenista cały czas robi postępy. Wyraźnie służy mu praca z trenerem Tuomasem Nieminenem. Do prowadzonej przez Fina grupy sprinterskiej dołączył także Artur Waś. Michalski bardzo ceni sobie współpracę z doświadczonym kolegą, olimpijczykiem z Turynu. Cóż więc stoi na przeszkodzie, żeby w 2026 roku w wieku 31 lat stanął na olimpijskim podium?

Polak o historycznym wyniku: przyjechałem tutaj po medal
fot. getty
Polak o historycznym wyniku: przyjechałem tutaj po medal

Dziewczyny na medal
Andżelika Wójcik, 25 lat, łyżwiarstwo szybkie
Kaja Ziomek, 24 lata, łyżwiarstwo szybkie

O sile naszych panczenów stanowi jednak nie tylko Piotr Michalski, ale też młode zdolne dziewczyny. One także podczas rywalizacji w Mediolanie będą w idealnym wieku dla sportowca. W Pekinie Wójcik, druga Polka w historii po Erwinie Ryś-Ferens mająca na koncie wygrane zawody Pucharu Świata, w rywalizacji na 500 metrów zajęła 11. miejsce. O dwie lokaty wyżej była Ziomek. Ona także w PŚ spisuje się znakomicie, stając na podium. Do tego jak na swój wiek ma bardzo duże doświadczenie. Ewentualny start we Włoszech w 2026 roku będzie jej trzecim olimpijskim występem.

Wójcik: nic we mnie nie wzbudziło niepokoju. Mogło być lepiej
Andżelika Wójcik (fot. TVP)
Wójcik: nic we mnie nie wzbudziło niepokoju. Mogło być lepiej

Więcej pracy, mniej konfliktów
Izabela Marcisz, 21 lat, biegi narciarskie
Monika Skinder, 20 lat, biegi narciarskie

Polscy kibice ciągle czekają na następczynie Justyny Kowalczyk. W kadrze jest kilka dziewczyn, które stać na nawiązanie do sukcesów dawnej mistrzyni. Na razie jednak więcej niż o talencie Izabeli Marcisz i Moniki Skinder mówi się o kłótniach i nieporozumieniach w teamie. Konflikt jest w środowisku biegowym tajemnicą poliszynela. Główne zadanie na najbliższe miesiące i lata to zatem oczyszczenie atmosfery, bo o sam talent obu zawodniczek można być spokojnym. Marcisz to młodzieżowa mistrzyni świata i podwójna wicemistrzyni świata juniorek. Na wejście do światowej czołówki w gronie seniorek ma jeszcze czas, a już potrafi zajmować miejsca w drugiej dziesiątce Pucharu Świata. W Pekinie była 16. w biegu łączony. Podczas igrzysk w Mediolanie będzie miała 25 lat. O rok więcej niż Justyna Kowalczyk sięgająca w Turynie po swój pierwszy olimpijski krążek.

Więcej zdrowej rywalizacji zamiast konfliktów powinno też napędzić o rok młodszą Skinder. Ona również bowiem ma na koncie sukcesy juniorskie – złoto MŚ z 2021 i srebro z 2019 roku. W Pekinie indywidualnie zajęła odległe miejsca. Jest więc nad czym pracować!

Marcisz po sprincie: szkoda, że trener mnie nie słucha
Monika Skinder i Izabela Marcisz (fot. TVP)
Marcisz po sprincie: szkoda, że trener mnie nie słucha

Przyszłość należy do niej!
Maryna Gąsienica-Daniel, 28 lat, narciarstwo alpejskie
Od dwóch sezonów Maryna konsekwentnie przebija się do czołówki w slalomie gigancie. Dzięki dobrym występom w Pucharze Świata, staje na starcie w pierwszej grupie (numery 1-15), co pozwala jej na bezpośrednią rywalizację z najlepszymi i jazdę na niezniszczonej trasie. Efekty widać natychmiast. W tym sezonie trzykrotnie zajęła szóste miejsce w zawodach PŚ. Na olimpijskiej trasie w Pekinie uplasowała się o dwie lokaty niżej. Także szósta była przed rokiem w mistrzostwach świata w Cortinie d'Ampezzo. To właśnie na tej trasie rywalizować będą alpejski w ZIO 2026. Gąsienica-Daniel będzie miała wówczas 32 lata. Tyle, ile obecnie ma Federica Brignone i o rok więcej niż Lara Gut-Behrami. Włoszka i Szwajcarka w Pekinie zdobyły po dwa medale...

Maryna podsumowuje igrzyska: były udane, ale marzyłam o czymś więcej
Maryna Gąsienica-Daniel
Maryna podsumowuje igrzyska: były udane, ale marzyłam o czymś więcej

Czas dorosnąć
Kamila Żuk, 24 lat, biathlon
Pomimo koszmarnego występu w Pekinie polskiej kadry biathlonowej, także w tej dyscyplinie biało-czerwoni nie stoją na straconej pozycji w kontekście walki o medale na kolejnych igrzyskach. Kamila Żuk w Chinach zaprezentowała się tak samo źle, jak wszystkie jej koleżanki. W Pucharze Świata także w tym sezonie nie błyszczy, ale i tak jest najlepsza z reprezentacji. I to ona ma całkiem realne szanse na dołączenie do światowej czołówki. Wystarczy, żeby Polski Związek Biathlonu przestawał zmieniać trenerów i koncepcje szkoleniowe co drugi sezon, o co apelują same zawodniczki. A Żuk potencjał ma ogromny. W 2018 roku zdobyła dwa złote i jeden srebrny medal mistrzostw świata juniorów. W Otepaa była wówczas największą gwiazdą obok swojej rówieśniczki, Markety Davidovej. Czeszka już dawno przestawiła się na rywalizację z seniorkami. Jest mistrzynią globu w biegu indywidualnym i zdobywczynią Małej Kryształowej Kuli PŚ w tej samej konkurencji. Najwyższy czas, żeby w etap sportowej dorosłości weszła także Kamila!

Cyl: jak się straci kontakt z czołówką, to jest trudno nadrabiać
Agnieszka Cyl (fot. TVP)
Cyl: jak się straci kontakt z czołówką, to jest trudno nadrabiać

Jaka przyszłość w skokach?
Paweł Wąsek, 22 lata, skoki narciarskie
Jakub Wolny, 26 lat, skoki narciarskie
Andrzej Stękała, 26 lat, skoki narciarskie
To, że w polskich skokach w tym sezonie coś poszło nie tak, nie ulega wątpliwości. Negatywnej oceny nie zmienią nawet znakomite miejsca Kamila Stocha w Pekinie ani brązowy medal Dawida Kubackiego. Biało-czerwoni pod wodzą Michała Doleżala skaczą poniżej możliwości. Co zatem stanie się z kadrą, gdy narty zdecydują się odłożyć w kąt starsi zawodnicy? Wspomniani Stoch, Kubacki oraz Piotr Żyła zapewne nie dotrwają do kolejnych igrzysk. Ciężar odpowiedzialności muszą przejąć młodsi.

Patrząc w metrykę, największe szansę na "odpalenie" ma jeszcze Paweł Wąsek. W Mediolanie będzie miał 26 lat, o rok mniej, niż Kamil Stoch sięgający po dwa złota w Soczi. Na razie jednak trudno wróżyć jemu i jego kolegom z reprezentacji sukcesy w rywalizacji indywidualnej. Co innego jednak wspólnie z kolegami. Wąsek wsparty przez Jakuba Wolnego i Andrzeja Stękałę (obaj w 2026 roku będą mieli po 30 lat) z pewnością może stworzyć team na medal olimpijski w konkursie drużynowym.

Wąsek: igrzyska były jednym z lepszych występów w sezonie
Paweł Wąsek (fot. TVP)
Wąsek: igrzyska były jednym z lepszych występów w sezonie

Zobacz też
Doleżal i Kubacki odebrali nagrody za brązowy medal
Trener Michal Doleżal i Dawid Kubacki (fot. PAP/Piotr Nowak)

Doleżal i Kubacki odebrali nagrody za brązowy medal

| Pekin 2022 
Sprawa Walijewej wciąż w toku. WADA oczekuje wyjaśnień
Kamiła Walijewa (fot. Getty Images)

Sprawa Walijewej wciąż w toku. WADA oczekuje wyjaśnień

| Pekin 2022 
Paraigrzyska za nami. Sprawdź, jak poszło biało–czerwonym!
Zimowe igrzyska paraolimpijskie w Pekinie przeszły już do historii (fot. Getty).

Paraigrzyska za nami. Sprawdź, jak poszło biało–czerwonym!

| Pekin 2022 
Koniec igrzysk paraolimpijskich. Kto wygrał klasyfikację medalową?
Hongqiong Yang, multimedalistka tegorocznych igrzysk paraolimpijskich (fot. Getty Images)

Koniec igrzysk paraolimpijskich. Kto wygrał klasyfikację medalową?

| Pekin 2022 
Ukraina z rekordem paraolimpiady. Wielki sukces w trakcie wojny
Reprezentacja Ukrainy na igrzyska paraolimpijskie w Pekinie (fot. Getty Images)

Ukraina z rekordem paraolimpiady. Wielki sukces w trakcie wojny

| Pekin 2022 
Pekin: Ukrainka wycofuje się. Rosjanie schwytali jej ojca
Anastasiia Laletina

Pekin: Ukrainka wycofuje się. Rosjanie schwytali jej ojca

| Pekin 2022 
Rosja chce zorganizować własne igrzyska. Prace już ruszyły
Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 (fot. Getty)

Rosja chce zorganizować własne igrzyska. Prace już ruszyły

| Atak Rosji na Ukrainę 
Ostatnie miejsce debiutantki. "Zeżarł mnie stres"
Monika Kukla na olimpijskiej trasie (fot. Bartłomiej Zborowski).

Ostatnie miejsce debiutantki. "Zeżarł mnie stres"

| Pekin 2022 
"Założenia były inne". Paraolimpijczyk rozczarowany wynikiem
Piotr Garbowski (fot. Bartłomiej Zborowski)

"Założenia były inne". Paraolimpijczyk rozczarowany wynikiem

| Pekin 2022 
Polka o krok od medalu. "Złość przerodzi się w motywację"
Iweta Faron (fot. Bartłomiej Zborowski)

Polka o krok od medalu. "Złość przerodzi się w motywację"

| Pekin 2022 
Polecane
medale
wyniki
Wyniki
20 lutego 2022
Hokej na lodzie

Finlandia

ROC

Narciarstwo alpejskie
Drużynowy slalom równoległy – Finał, finał

1

Austria
Austria

 

2

Niemcy
Niemcy

 

Drużynowy slalom równoległy - o 3. miejsce, mały finał

1

Norway
Norway

 

2

USA
USA

 

Drużynowy slalom równoległy – Półfinał, Przejazd 2, półfinał

1

Niemcy
Niemcy

 

2

USA
USA

 

Drużynowy slalom równoległy – Półfinał, Przejazd 1, półfinał

1

Austria
Austria

 

2

Norway
Norway

 

Drużynowy slalom równoległy - 1/4 finału (wyścig 4.), ćwierćfinał

1

Niemcy
Niemcy

 

2

Szwajcaria
Szwajcaria

 

Drużynowy slalom równoległy - 1/4 finału (wyścig 3.), ćwierćfinał

1

USA
USA

 

2

Włochy
Włochy

 

Bobsleje
Czwórka - klasyfikacja końcowa, finał

1

Niemcy-1
Niemcy-1

3:54.30

2

Niemcy-2
Niemcy-2

3:54.67

3

Kanada-1
Kanada-1

3:55.09

4

Niemcy-3
Niemcy-3

3:55.15

5

Łotwa-1
Łotwa-1

3:55.27

6

Wielka Brytania-1
Wielka Brytania-1

3:55.72

7

ROC
ROC

3:56.15

8

ROC 2
ROC 2

3:56.55

9

Kanada-2
Kanada-2

3:56.99

10

USA
USA

3:57.06

11

Szwajcaria-1
Szwajcaria-1

3:57.07

12

Austria
Austria

3:57.49

13

Rumunia-1
Rumunia-1

3:57.65

13

USA 2
USA 2

3:57.65

15

Włochy-1
Włochy-1

3:57.70

16

Chiny
Chiny

3:57.97

17

Chiny
Chiny

3:57.98

18

Korea Południowa
Korea Południowa

3:58.02

19

Francja-1
Francja-1

3:58.17

20

Brazylia-1
Brazylia-1

3:58.48

21

Czechy-1
Czechy-1

2:59.16

22

Austria 2
Austria 2

2:59.19

23

Kanada-3
Kanada-3

2:59.27

24

Szwajcaria-2
Szwajcaria-2

2:59.29

25

South Korea 2
South Korea 2

2:59.96

26

Holandia-1
Holandia-1

3:00.00

27

Włochy-2
Włochy-2

3:00.65

28

Jamaica
Jamaica

3:03.42

Rozwiń
Czwórka (ślizg 4.), wyścig 4

1

Niemcy-1
Niemcy-1

59.13

2

Niemcy-3
Niemcy-3

59.25

3

Kanada-1
Kanada-1

59.27

4

Włochy-1
Włochy-1

59.28

5

Łotwa-1
Łotwa-1

59.30

5

Niemcy-2
Niemcy-2

59.30

7

Wielka Brytania-1
Wielka Brytania-1

59.38

8

ROC 2
ROC 2

59.40

9

USA 2
USA 2

59.44

9

Szwajcaria-1
Szwajcaria-1

59.44

11

Kanada-2
Kanada-2

59.46

12

Chiny
Chiny

59.47

13

USA
USA

59.49

14

ROC
ROC

59.56

15

Korea Południowa
Korea Południowa

59.59

16

Brazylia-1
Brazylia-1

59.61

17

Chiny
Chiny

59.66

18

Rumunia-1
Rumunia-1

59.93

19

Francja-1
Francja-1

1:00.06

20

Austria
Austria

1:00.10

Rozwiń
Biegi narciarskie
Bieg masowy stylem dowolnym (30 km), finał

1

Therese Johaug
Therese Johaug

1:24:54.0

2

Jessie Diggins
Jessie Diggins

+1:43.3

3

Kerttu Niskanen
Kerttu Niskanen

+2:33.3

4

Jonna Sundling
Jonna Sundling

+2:35.4

5

Tatiana Sorina
Tatiana Sorina

+2:37.2

6

Rosie Brennan
Rosie Brennan

+2:38.7

7

Delphine Claudel
Delphine Claudel

+2:40.0

8

Ebba Andersson
Ebba Andersson

+2:41.5

9

Mariya Istomina
Mariya Istomina

+3:06.1

10

Krista Paermaekoski
Krista Paermaekoski

+3:41.0

11

Teresa Stadlober
Teresa Stadlober

+3:42.5

12

Victoria Carl
Victoria Carl

+5:14.4

13

Lotta Udnes Weng
Lotta Udnes Weng

+6:20.3

14

Tiril Udnes Weng
Tiril Udnes Weng

+6:21.4

15

Sophia Laukli
Sophia Laukli

+6:27.2

16

Cendrine Browne
Cendrine Browne

+6:27.6

17

Anastasia Rygalina
Anastasia Rygalina

+6:28.1

18

Novie McCabe
Novie McCabe

+6:28.5

19

Antonia Fraebel
Antonia Fraebel

+6:29.6

20

Anne Kylloenen
Anne Kylloenen

+6:47.0

21

Izabela Marcisz
Izabela Marcisz

+6:49.0

22

Katerina Janatova
Katerina Janatova

+6:49.2

23

Johanna Matintalo
Johanna Matintalo

+7:07.7

24

Flora Dolci
Flora Dolci

+7:10.7

25

Pia Fink
Pia Fink

+7:12.3

26

Masako Ishida
Masako Ishida

+7:12.3

27

Lydia Hiernickel
Lydia Hiernickel

+7:18.3

28

Ragnhild Haga
Ragnhild Haga

+7:25.9

29

Emma Ribom
Emma Ribom

+7:33.8

30

Katherine Stewart-Jones
Katherine Stewart-Jones

+7:39.3

31

Baiba Bendika
Baiba Bendika

+8:43.8

32

Patricija Eiduka
Patricija Eiduka

+8:57.2

33

Cristina Pittin
Cristina Pittin

+9:00.8

34

Martina Di Centa
Martina Di Centa

+9:02.6

35

Charlotte Kalla
Charlotte Kalla

+9:51.4

36

Masae Tsuchiya
Masae Tsuchiya

+9:53.6

37

Maryna Ancybor
Maryna Ancybor

+10:37.3

38

Chunxue Chi
Chunxue Chi

+10:47.0

39

Dahria Beatty
Dahria Beatty

+11:14.2

40

Anna Comarella
Anna Comarella

+11:18.4

41

Petra Hyncicova
Petra Hyncicova

+11:32.6

42

Angelina Shuryga
Angelina Shuryga

+11:35.6

43

Jessica Yeaton
Jessica Yeaton

+12:12.1

44

Coralie Bentz
Coralie Bentz

+13:14.2

45

Caterina Ganz
Caterina Ganz

+13:25.5

46

Xin Li
Xin Li

+13:45.2

47

Bayani Jialin
Bayani Jialin

+14:20.8

48

Carola Vila
Carola Vila

+14:24.1

49

Nadezhda Stepashkina
Nadezhda Stepashkina

+14:44.8

50

Miki Kodama
Miki Kodama

+14:59.8

51

Laura Leclair
Laura Leclair

+15:20.5

52

Vedrana Malec
Vedrana Malec

+16:24.6

53

Neza Zerjav
Neza Zerjav

+17:20.2

54

Irina Bykova
Irina Bykova

+17:48.0

55

Chika Kobayashi
Chika Kobayashi

+18:39.1

56

Casey Wright
Casey Wright

+19:25.9

58

Viktoriya Olekh
Viktoriya Olekh

+21:28.1

59

Anita Klemencic
Anita Klemencic

+21:43.6

60

Dinigeer Yilamujiang
Dinigeer Yilamujiang

+25:10.2

61

Maria Ntanou
Maria Ntanou

 

-

Natalia Nepryaeva
Natalia Nepryaeva

 

-

Petra Novakova
Petra Novakova

 

-

Sanja Kusmuk
Sanja Kusmuk

 

-

Hanna Karaliova
Hanna Karaliova

 

Rozwiń
Najnowsze
Dwa polskie kluby zagrają ze sobą o finał LM!
Dwa polskie kluby zagrają ze sobą o finał LM!
| Siatkówka 
Tomasz Fornal i Jakub Popiwczak będą chcieli pożegnać się z Jastrzębiem złotym medalem LM (fot. Getty).
Mocne słowa legendy. "Nawet nie można tego porównywać"
Trener Marek Cieślak ocenił szanse Bartosza Zmarzlika (fot. Getty/PAP).
tylko u nas
Mocne słowa legendy. "Nawet nie można tego porównywać"
Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Hiszpanie ocenili Barcę. Przyznali się do błędu ws. "Lewego"
Robert Lewandowski i Wojciech Szczęsny podczas mistrzowskiej fety Barcelony (fot. PAP).
Hiszpanie ocenili Barcę. Przyznali się do błędu ws. "Lewego"
| Piłka nożna / Hiszpania 
Uraz reprezentanta przed finałami LM! "Przytrafił się wypadek"
Kamil Semeniuk (fot. CEV)
Uraz reprezentanta przed finałami LM! "Przytrafił się wypadek"
zdj. własne
Jan Pęczak
Co dalej z trenerem Śląska? Opowiedział o swojej przyszłości
Ante Simundza (fot. PAP)
Co dalej z trenerem Śląska? Opowiedział o swojej przyszłości
Bartosz Wieczorek
Bartosz Wieczorek
Orlen Wyścig Narodów: skrót 3. etapu [ZAPIS TRANSMISJI]
Kolarstwo szosowe, Orlen Wyścig Narodów – skrót 3. etapu (16.05.2025)
Orlen Wyścig Narodów: skrót 3. etapu [ZAPIS TRANSMISJI]
| Kolarstwo / Kolarstwo szosowe 
Sportowy wieczór (16.05.2025). Barcelona mistrzem Hiszpanii
Sportowy wieczór (16.05.2025) [transmisja na żywo, online, live stream]
transmisja
Sportowy wieczór (16.05.2025). Barcelona mistrzem Hiszpanii
| Sportowy wieczór 
Do góry