Przejdź do pełnej wersji artykułu

Rosyjscy sportowcy zdecydowanie sprzeciwiają się działaniom militarnym swojego państwa. "Tylko nie wojna"

Jekatierina Gamowa (L), Fiodor Smołow (P),  Jan Niepomniaszczij i Jegor Kluka zajęli stanowisko w sprawie ataku Rosji na Ukrainę (fot. Getty) Jekatierina Gamowa (L), Fiodor Smołow (P), Jan Niepomniaszczij i Jegor Kluka zajęli stanowisko w sprawie ataku Rosji na Ukrainę (fot. Getty)

W nocy rosyjskie wojska – wspierane przez Białoruś – przekroczyły granicę i zaatakowały Ukrainę. Inwazja wywołała poruszenie na całym świecie. Stanowisko zajęli także znani rosyjscy sportowcy, którzy zdecydowanie sprzeciwili się militarnej agresji.

Świat sportu w szoku po ataku Rosji na Ukrainę! Śledź najnowsze wiadomości

Czytaj też:

Mecz z Rosją pod znakiem zapytania (fot. PAP)

Prezes PZPN, Cezary Kulesza: nie bierzemy pod uwagę wyjazdu do Rosji [KOMENTARZ]

Mimo iż wojna za wschodnią granicą trwa zaledwie kilkanaście godzin, to już docierają do nas informacje o ofiarach śmiertelnych. Działania podjęte na rozkaz Władimira Putina obejmują także naloty powietrzne i bombardowanie wschodnich obwodów Ukrainy. Większość państw europejskich wyraziła dezaprobatę wobec działań militarnych. Okazuje się, że agresję potępiają nawet rosyjscy sportowcy.

Fiodor Smołow, rosyjski piłkarz, jako jeden z pierwszych zajął stanowisko w sprawie konliktu rosyjsko-ukraińskiego. Rozegrał 45 meczów w barwach Sbornej, a obecnie reprezentuje barwy Dinama Moskwa. Na swoim profilu na Instagramie opublikował czarne zdjęcie opatrzone hasłem "nie dla wojny". Ponadto Smołow dodał emotikon pękniętego serca oraz flagę Ukrainy.

W ślady Smołowa poszedł siatkarz Jegor Kluka. Do militarnej ofensywy Rosji również odniósł się za pośrednictwem Instagrama. Na jego profilu dominowało identyczne hasło, które wybrzmiało u Smołowa. Ponadto zamieszczona grafika przedstawiała znak z przekreślony napisem "wojna".

Wobec czwartkowych wydarzeń obojętny nie pozostał także Emil Sajfutdinow rosyjski zawodnik żuzlowego klubu Apator Toruń. Sportowiec posiada także obywatelstwo polskie. W sieci opublikował dwie grafiki. Na jednej widniały złączone dłonie pomalowane w kolorach obu państw, natomiast na drugiej pojawiła się otwarta dłoń w niebiesko-żółtych barwach, obok której umieszczono napis "Pray for Ukraine", co oznacza "Módlmy się za Ukrainę". Nad postem pojawiły się hasztagi "nie dla wojny" oraz "wspierajmy Ukrainę".


Swoje ublowanie nad sytuacją wyraził również Jan Niepomniaszczij, rosyjski wicemistrz świata w szachach z 2021 roku, który od 2007 roku posiada tytuł arcymistrza. Na swoim Twitterze napisał: "Historia widziała już wiele czarnych czwartków. Dzisiaj jest jednak czarniejszy niż wszystkie inne".


Atak Rosji na Ukrainę skomentował Gleb Czugunow. Żużlowiec Sparty Wrocław stwierdził, że każdy Rosjanin zamieszkujący Moskwę jest odpowiedzialny za zaistniałą sytuację.


Poruszający wpis dodała Jekatierina Gamowa siatkarska mistrzyni świata z 2006 oraz 2010 roku. "Boże, proszę tylko nie to. Nie potrzebujemy wojny. To straszne. Zwykli ludzie nie są niczemu winni, a to oni cierpią pierwsi. Zapamiętam ten dzień. Powiedziałam: wojna się zaczęła. Spojrzałam na mojego syna i popłynęły łzy" – napisała mistrzyni.

Źródło: TVPSPORT.PL
Unable to Load More

Najnowsze

Zobacz także