
Futbol w Rosji po agresji tego kraju na Ukrainę znalazł się na marginesie światowej piłki. Tamtejsza federacja może zostać niebawem całkowicie wykluczona ze struktur FIFA. Władze rosyjskiego futbolu poważnie rozważają także przenosiny do azjatyckiej konfederacji AFC.

Brutalny atak Rosji na Ukrainę spotkał się ze zdecydowaną reakcją władz światowego sportu. Mocne sankcje nałożyły między innymi FIFA i UEFA. Rosyjska reprezentacja oraz tamtejsze kluby zostały wykluczone z rozgrywek międzynarodowych. Tym samym Sborna straciła szanse na awans do mistrzostw świata w Katarze.
Być może to nie koniec konsekwencji, jakie poniesie rosyjski futbol. Temat ten ma powrócić podczas czwartkowego kongresu FIFA w Dausze. Dziennikarz Nobel Arustamyan poinformował, że Rosja zostanie zawieszona w strukturach federacji. Rozważane są dwa warianty: lekki – dwuletnia dyskwalifikacja, oraz bardzo mocny – bezterminowe zawieszenie. Do podjęcia decyzji potrzebne jest 156 głosów.
Coraz poważniej rozważana jest także zmiana konfederacji, do której przynależałby rosyjski futbol. Arustamyan dodaje, że po zakończeniu banicji Rosjanie przenieśliby się z UEFA do AFC. Tym samym kraj ten rywalizowałby o awans do mundialu z azjatyckimi reprezentacjami, a kluby uczestniczyłyby w Azjatyckiej Lidze Mistrzów.


Pomysł przeprowadzki rzucili na początku miesiąca dziennikarze match.tv, jednak ta propozycja nabiera poważnych kształtów. Przybywa bowiem głosów popierających tę ideę, także wśród ważnych postaci rosyjskiego futbolu. Wypowiedzieli się oni na łamach portalu championat.com.
– Myślę, że wkrótce będzie tam więcej pieniędzy. Mamy tam też znacznie większe szanse na wygraną. Nie wiem, dlaczego wszyscy tak tańczą wokół europejskich pucharów – nie mamy tam żadnych specjalnych wyników, ani postępu dzięki udziałowi. W Azjatyckiej Lidze Mistrzów jesteśmy potencjalnie znacznie silniejsi niż inni – powiedział były prezes Spartaka Moskwa Andriej Czerwiczenko.
Podobną opinię ma były reprezentant Rosji Andriej Kanczelskis, z pochodzenia… Ukrainiec. – Oczywiście zarówno reprezentacja Rosji, jak i nasze kluby muszą iść dalej, grać bez względu na rozwój sytuacji. Jeśli Rosja ma realną opcję z AFC, to dlaczego nie? Pracowałem w Azji, grałem w Arabii Saudyjskiej. Byłoby dla mnie ciekawie oglądać takie mecze – podkreślił dawny zawodnik Manchesteru United.















Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1064 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.