Jeśli chcą państwo oglądać całe mecze mistrzostw świata w Katarze i nie tracić dramatycznych lub decydujących końcówek gry najlepszych piłkarzy, to lepiej już teraz zarezerwować sobie na to więcej czasu. Mecze będą trwać dłużej niż podczas poprzednich mundiali – po kilka lub nawet kilkanaście minut dłużej. To wynika z wytycznych, które FIFA przekazała sędziom.
Jak to może wyglądać w praktyce, kilka razy zaprezentował między innymi sędzia Szymon Marciniak. Aż o 18 minut i 22 sekundy przedłużył mecz Katar – Algieria (1:2) w turnieju FIFA Arab Cup. Turniej był rozgrywany w grudniu na stadionach w Katarze. Dla miejscowych organizatorów, dla FIFA i sędziów była to próba generalna przed tegorocznymi mistrzostwami świata.
Turniej FIFA: decydujące gole w minutach 97. i 105.
Przedłużenie spotkania aż o tyle czasu wywołało sensację na skalę światową, tym bardziej że w siódmej minucie doliczonego czasu gry Katar wyrównał na 1:1, a w 15. doliczonej minucie Marciniak podyktował rzut karny dla Algierii, z którego goście strzelili gola ustalającego rezultat na 1:2. Doliczanie minut w tym meczu opisałem szczegółowo w dostępnym na portalu TVPSPORT.pl artykule pt. "Arab Cup i Szymon Marciniak w roli głównej. Czy miał rację?".
Liga Mistrzów: zwycięski gol w 101. minucie
Również niedawny meczu Ligi Mistrzów Atletico Madryt – FC Porto sędzia Marciniak przedłużył bardziej niż to się zwykle dotychczas zdarzało. Gola decydującego o zwycięstwie Atletico 2:1 Francuz Antoine Griezmann strzelił w 101. minucie, czyli jedenastej doliczonej.
Kto z Państwa chciałby w czasie mistrzostw świata stracić tak ekscytującą końcówkę, jakie zdarzyły się na stadionach w Dosze czy Madrycie? Do rozpoczęcia mistrzostw świata zostały dwa miesiące, ale na oglądanie transmisji meczów w TVP Sport i innych programach TVP już teraz warto zarezerwować więcej czasu niż kiedyś.
Sędzia Marciniak: uczy jak doliczać minuty
Jeśli chodzi o doliczanie czasu gry straconego przez różne nienaturalne przerwy – takie jak zmiany, kontuzje, tak zwaną grę na czas, czyli opóźnianie wznowienia gry – polski sędzia stawiany jest ostatnio za wzór. Mają z niego brać przykład arbitrzy na całym świecie, w tym również elita sędziów wyznaczonych już przez FIFA do prowadzenia meczów mistrzostw świata.
Dlaczego taki nacisk na wydłużanie meczów o więcej minut FIFA kładzie dopiero teraz? Obecnie efektywny czasy gry w piłce nożnej wynosi zazwyczaj około 50-65 minut. Pozostałe 25-40 minut zabierają różne przerwy. To nudzi widzów na stadionach, a telewidzów skłania do odejścia od telewizorów lub zmiany kanału na inny. Choćby telewidz odchodził czy zmieniał program tylko na chwilę, to jest niekorzystne dla sponsorów i reklamodawców, którzy płacą FIFA za eksponowanie ich logo na stadionach i w transmisjach, a nie za tolerowanie grających na czas piłkarzy i sędziów, którzy temu się biernie przyglądają.
FIFA: nie chce marnowania czasu
Zgodnie z artykułem VII pt. "Czas trwania zawodów", punktem trzecim pt. "Kompensowanie straconego czasu gry" (strona numer 81 "Przepisów gry", dostępnych na stronie pzpn.pl), "Sędzia dolicza w każdej części zawodów cały stracony czas gry" między innymi z powodu:
– wymian zawodników,
– oceny powagi kontuzji i/lub znoszenia kontuzjowanego zawodnika z pola gry,
– sankcji dyscyplinarnych,
– przerw medycznych, dozwolonych regulaminem rozgrywek, np. "przerwy na uzupełnianie płynów" (która nie powinna przekroczyć jednej minuty) i "przerwy na schłodzenie organizmu" (od 90 sekund do trzech minut),
– opóźnień związanych ze sprawdzaniem lub wideoweryfikacją VAR.
Okoliczności opisane w powyższych punktach dosyć łatwo jest interpretować i łatwo też sumować czas stracony w taki sposób. Bardziej ogólne są kolejne dwa punkty, które sędziowie będą musieli interpretować zgodnie z wytycznymi, które zostały im już przekazane, a które będą omawiane także w czasie szkoleń tuż przed rozpoczęciem turnieju:
"– marnowania czasu gry,
Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi
Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ
Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami
Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać
Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu
Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia
Szał na punkcie koszulek Argentyny. Chcesz kupić? Poczekasz długo
"Aż spadłem z łóżka..." Francuski sędzia ocenił pracę Marciniaka
Każdy będzie mógł zobaczyć... łóżko Messiego. Gratka dla kibiców!
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.