Za nieco ponad tydzień reprezentacja Polski zainauguruje mistrzostwa świata. Na nietypowym stadionie, zbudowanym z kontenerów, zmierzy się z Meksykiem. W jakim zagra składzie? I czy Czesław Michniewicz postawi na trójkę, czy czwórkę w obronie?
Kibice biało-czerwonych nieustannie zadają sobie to pytanie. Zastanawiają się, czy Polacy wrócą do pasującej do nich formacji z czwórką obrońców, czy pozostaną przy eksperymentalnej trójce. W swoich rozważaniach pomijają jednak najważniejszą kwestię...
System, który zostanie zaprezentowany na przedmeczowej grafice, nie będzie miał żadnego wpływu na wydarzenia boiskowe. Wszystko zależeć będzie bowiem od tego, czego od swoich piłkarzy wymagać będzie Czesław Michniewicz.
Polacy w bazowej formacji mogą ustawić się więc raz – tuż przed rozpoczęciem spotkania. W pozostałych fragmentach meczu będą za to dostosowywać swoje pozycje do tego, co akurat dzieje się na placu.
To, czy starcie z Meksykiem rozpoczną w formacji 4-3-3 czy 3-5-2 nie będzie miało znaczenia. Ważniejsze będzie to, z jakich ustawień skorzystają w poszczególnych fazach meczu. A to może zaskoczyć niektórych kibiców...
Wszystko wskazuje bowiem na to, że Michniewicz pogodzi zwaśnione obozy. W inauguracyjnym starciu Polacy najprawdopodobniej zagrają zarówno dwójką, jak i trójką stoperów. Dlaczego tak? I jak to w ogóle możliwe?
By zrozumieć pomysł selekcjonera, warto przyjrzeć się ustawieniu rywali. Meksykanie rozpoczynają mecze w formacji 4-2-1-3, bronią w 4-5-1, w fazie budowania ataków przechodzą do 3-1-3-3, a pod bramką rywala korzystają z 2-2-5-1. By za nimi nadążyć, Polacy muszą robić to samo.
Dlatego też bardzo prawdopodobny wydaje się scenariusz, w którym biało-czerwoni dostosowują swoje ustawienie do przeciwnika. By przeciwstawić się formacjom 4-2-1-3, 3-1-3-3 lub 2-2-5-1, w obronie przechodzą w 5-3-2. By zaś samemu stworzyć zagrożenie pod bramką rywala, grają w 4-3-3.
By to osiągnąć, Michniewicz będzie potrzebował na boisku piłkarzy, którzy nie tylko odnajdą się w obu systemach, ale i będą mogli zagrać na kilku pozycjach. To, na kogo finalnie postawi, zadecyduje o bazowym ustawieniu reprezentacji...
I o niczym więcej. Jego wybory taktyczne wpłyną na kształt formacji "na papierze", ale nie zmienią całego planu na mecz. To, czy na lewej obronie zagra Bartosz Bereszyński, czy pozycję lewego wahadłowego zajmie Nicola Zalewski, nie będzie miało wielkiego znaczenia.
Wszystko wskazuje bowiem na to, że bez względu na nazwiska w składzie, Polacy zagrają w 5-3-2 w obronie i 4-3-3 w ataku. Tak, by jak najbardziej utrudnić ataki Meksykanom, a przy okazji ułatwić sobie kreowanie sytuacji pod ich bramką.
Jak może wyglądać więc skład reprezentacji Polski na mecz z Meksykiem? Sporą podpowiedzią może być "jedenastka" wybrana w studio TVP Sport przez Mateusza Borka. Bo choć ta błyskawicznie została skrytykowana na Twitterze, to ostatecznie może okazać się tą wyjściową.
W fazie ataku Polacy mogą zagrać w 4-3-3 – Wojciech Szczęsny – Matty Cash, Kamil Glik, Jakub Kiwior, Bartosz Bereszyński – Sebastian Szymański, Krystian Bielik, Piotr Zieliński – Karol Świderski, Robert Lewandowski, Nicola Zalewski.
Pod własną bramką Bielik może za to wycofywać się do linii obrony i zajmować pozycję pomiędzy Glikiem i Kiwiorem. Bereszyński grałby wówczas jako lewy wahadłowy, a Cash zająłby tę samą pozycję po drugiej stronie boiska. Przed nimi wąsko ustawiliby się Szymański, Zieliński i Zalewski, a z przodu pozostaliby Lewandowski i Świderski.
Drugą opcją wydaje się ustawienie bliższe temu, w jakim kadra zagrała z Walią. Wyjściową formacją było wówczas 3-5-2, które w fazie ataku – za sprawą Kiwiora – przechodziło w system z czwórką obrońców.
Jeśli Michniewicz zdecydowałby się na taki wariant, skład Polaków w obronie mógłby wyglądać następująco (5-3-2): Szczęsny – Cash, Jan Bednarek, Glik, Kiwior, Zalewski – Szymański, Bielik, Zieliński – Świderski, Lewandowski.
Za to w ataku (4-3-3): Szczęsny – Cash, Bednarek, Glik, Kiwior – Szymański, Bielik, Zieliński – Świderski, Zalewski, Lewandowski.
Niezależnie od wariantu w składzie biało-czerwonych można dostrzec powtarzające się nazwiska. Na nieco ponad tydzień przed meczem z Meksykiem pewniakami w wyjściowej "jedenastce" zdają się Szczęsny, Cash, Glik, Kiwior, Bielik, Zieliński, Zalewski i Lewandowski.
O trzy pozostałe miejsca wciąż toczy się walka. Jeśli bowiem Michniewicz zdecyduje się na bardziej defensywne ustawienie, obok Bielika i Zielińskiego może postawić na Grzegorza Krychowiaka. Taki ruch mógłby wyrzucić ze składu Szymańskiego.
Podobnie wygląda sytuacja Bereszyńskiego. Ten miejsca w składzie może być pewny jedynie wtedy, gdy Polska – bazowo – zagra czwórką w obronie. Gdy obok Glika i Kiwiora selekcjoner wystawi Bednarka lub Mateusza Wieteskę, gracz Sampdorii pozostanie na ławce.
Miejsca obok Lewandowskiego pewny nie może być również Świderski. Zwłaszcza że chętnych do gry w ataku nie brakuje. Poza nim akces do wyjściowej "jedenastki" zgłaszają Arkadiusz Milik i Krzysztof Piątek.
Na kogo ostatecznie zdecyduje się Czesław Michniewicz? To okaże się już 22 listopada, gdy biało-czerwoni rozegrają swój pierwszy mecz podczas mistrzostw świata w Katarze. Transmisja spotkania Meksyk – Polska na antenach Telewizji Polskiej.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.