Logo Nadawcy

| Piłka nożna / MŚ 2022

Królowie i najlepsi strzelcy mistrzostw świata. Kto strzelił najwięcej goli w historii MŚ? [klasyfikacja]

Królowie strzelców mistrzostw świata. Najlepsi strzelcy MŚ
Kylian Mbappe dołączył do grona króli strzelców MŚ. Francuz ma szanse na pobicie rekordu Miroslava Klose (fot. Getty)

Mistrzostwa świata w Katarze to była 22. edycja piłkarskiego mundialu. Kylian Mbappe został królem strzelców, idąc w ślady m.in. Polaka. Kto oprócz nich może pochwalić się takim osiągnięciem? W przypadku klasyfikacji wszech czasów najlepszym strzelcem turniejów finałowych pozostaje zawodnik urodzony w naszym kraju. Lionel Messi oraz sporo młodszy Francuz po golach w tegorocznym turnieju znaleźli się w ścisłej czołówce historycznego zestawienia. Argentyńczyk wyprzedził m.in. samego Pele. Ten drugi ma spore szanse na pobicie rekordu.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
FIFA przyznała nagrody za MŚ. Czterech wyróżnionych!

Czytaj też

Enzo Fernandez, Lionel Messi i Emiliano Martinez (fot. Getty).

FIFA przyznała nagrody za MŚ. Czterech wyróżnionych!

Królowie strzelców MŚ: Grzegorz Lato zdobywcą nagrody w 1974 roku

Zakończyły się mistrzostwa świata w Katarze. Już po raz 22. w historii poznaliśmy najlepszą reprezentację globu. Po raz trzeci triumfowała Argentyna. Indywidualnie jednym z największych osiągnięć jest zdobycie tytułu króla strzelców. Od 1982 roku piłkarz, który tego dokona, otrzymuje "Złotego Buta" (najpierw Golden Shoe, a od 2010 roku Golden Boot).

Jednym z szerokiego grona kandydatów do zdobycia nagrody w tym roku był Robert Lewandowski, najskuteczniejszy piłkarz ze światowego topu w ostatnich kilkudziesięciu miesiącach. Kapitan kadry ostatecznie zakończył turniej z dwoma golami (z Arabią Saudyjską oraz Francją). Oprócz niego bramkarzy rywali pokonał jeszcze Piotr Zieliński.

"Lewy" nie poszedł więc w ślady byłego prezesa PZPN. Grzegorz Lato podczas mundialu w RFN w 1974 roku został królem strzelców z siedmioma trafieniami, a Orły Górskiego sięgnęły po trzecie miejsce. Andrzej Szarmach był wtedy drugi w klasyfikacji ex aequo z Johanem Neeskensem.

Klasyfikacja strzelców mistrzostw świata: zasady. Kto zostaje królem strzelców?

Dwa razy w historii zdarzyło się, że ten tytuł powędrował podczas jednego turnieju do więcej niż jednego piłkarza. Ostatnio miało to miejsce w 1994 roku, gdy Bułgar Christo Stoiczkow oraz Oleg Salenko zdobyli Złotego Buta. Rosjanin kilka lat później zakończył karierę po krótkiej przygodzie w Pogoni Szczecin.

Od 2006 roku już tylko jeden zawodnik może zostać królem strzelców MŚ. Przy takiej samej liczbie goli, w dalszej kolejności brane pod uwagę są: asysty oraz czas spędzony na boisku we wszystkich meczach (wygrywa ten, kto grał najkrócej).

Na razie miało to zastosowanie tylko w 2010 roku. W RPA trofeum powędrowało do Thomasa Muellera, który podobnie jak trzech innych zawodników strzelił pięć goli. Jednak reprezentant Niemiec miał trzy asysty, więcej od Davida Villi, Wesleya Sneijdera i Diego Forlana. Hiszpan był drugi w klasyfikacji, ponieważ miał najmniej rozegranych minut.

FIFA przyznała nagrody za MŚ. Czterech wyróżnionych!

Czytaj też

Enzo Fernandez, Lionel Messi i Emiliano Martinez (fot. Getty).

FIFA przyznała nagrody za MŚ. Czterech wyróżnionych!

Grzegorz Lato i jego siedem goli na MŚ RFN '74 [WIDEO]
fot. TVP
Grzegorz Lato i jego siedem goli na MŚ RFN '74 [WIDEO]

Mamy nowy rekord mundialu! Ten turniej obfitował w gole

Czytaj też

To był turniej Leo Messiego i Kyliana Mbappe (fot. Getty).

Mamy nowy rekord mundialu! Ten turniej obfitował w gole

Kto został królem strzelców MŚ 2022?

W XXI wieku piłkarze nie popisywali się dotąd nadmierną skutecznością. Cztery najlepsze zespoły poszczególnego turnieju rozgrywają po siedem meczów. Jednak tylko raz w poprzednich dwóch dekadach zdarzyło się, że ktoś pokonał bramkarza więcej niż sześć razy. Był to Brazylijczyk Ronaldo w 2002 roku (8).

A jak było w 2018 roku? Harry Kane wywalczył Złotego Buta. Anglik zdobył sześć bramek, o dwie wyprzedzając m.in. Kyliana Mbappe czy Romelu Lukaku.

To właśnie zaledwie 23-letni Mbappe został królem strzelców mundialu w Katarze. Zdobył osiem bramek, dorównując osiągnięciu "Il Fenomeno" sprzed 20 lat.

Kto jest najlepszym strzelcem w historii mistrzostw świata?

Łącznie piętnastu piłkarzy może pochwalić się dwucyfrową liczbą trafień w mistrzostwach świata. Liderem klasyfikacji wszech czasów nadal jest urodzony w Opolu Miroslav Klose. Reprezentant Niemiec podczas czterech edycji zdobył szesnaście bramek. O jedną mniej ma Ronaldo, o dwie kolejny legendarny zawodnik zza naszej zachodniej granicy – Gerd Mueller, a o trzy Just Fontaine. Francuz to rekordzista pod względem liczby goli w jednej edycji. W 1958 roku miał ich aż trzynaście.

Zobacz też: Królowie strzelców MŚ: prezesi, dziennikarze, szczeciński epizod 

Jeśli chodzi o dorobek najlepszych zawodników XXI wieku, to Lionel Messi po siedmiu trafieniach w Katarze zrównał się z Fontaine'em na piątym miejscu w historycznej klasyfikacji. W finale wyprzedził Pelego, a wcześniej dotychczasowego argentyńskiego rekordzistę Gabriela Batistutę oraz wielkiego poprzednika Diego Maradonę.

23-letni Mbappe po hat-tricku w finale (pierwszy taki wyczyn od 1966 roku, czyli Geoffa Hursta) ma tyle goli co Pele. I nawet podczas kolejnego mundialu w 2026 może pobić rekord Klosego.

Cristiano Ronaldo zakończył ten mundial ze swoją ósmą bramką. Z Portugalczykiem zrównali się Neymar oraz Harry Kane podczas przegranych przez ich zespoły ćwierćfinałów.

Kto jest najlepszym strzelcem reprezentacji Polski w historii MŚ?

Oczywiście Grzegorz Lato, który zdobył dziesięć bramek podczas trzech edycji. Szarmach ma ich siedem, z Zbigniew Boniek sześć.

Z kadrowiczów Czesława Michniewicza podczas poprzedniego mundialu bramkarzy rywali pokonali Grzegorz Krychowiak oraz Jan Bednarek. W gronie polskich strzelców jest także komentator i ekspert TVP na turniej w Katarze – Marcin Żewłakow.

Warto też wspomnieć o Erneście Wilimowskim. Kontrowersyjny piłkarz międzywojennej reprezentacji podczas debiutanckiego występu w 1938 roku zdobył cztery bramki przeciwko Brazylijczykom (według części źródeł tylko trzy). A ponieważ był to jedyny mecz Polaków podczas tych mistrzostw, to do tej pory jest zawodnikiem z najlepszą średnią na spotkanie w historii mundiali.

Mamy nowy rekord mundialu! Ten turniej obfitował w gole

Czytaj też

To był turniej Leo Messiego i Kyliana Mbappe (fot. Getty).

Mamy nowy rekord mundialu! Ten turniej obfitował w gole

Najlepsi strzelcy w historii mistrzostw świata. Klasyfikacja wszech czasów po MŚ 2022

1. Miroslav Klose (Niemcy) – 16 goli w 24 meczach
2. Ronaldo (Brazylia) – 15 goli w 19 meczach
3. Gerd Mueller (Niemcy) – 14 goli w 13 meczach
4. Just Fontaine (Francja) – 13 goli w 6 meczach
4. Lionel Messi (Argentyna) – 13 goli w 26 meczach
6. Pele (Brazylia) – 12 goli w 14 meczach
6. Kylian Mbappe (Francja) – 12 goli w 14 meczach
7. Sandor Kocsis (Węgry) – 11 goli w 5 meczach
7. Juergen Klinsmann (RFN/Niemcy) – 11 goli w 17 meczach
10. Helmut Rahn (RFN) – 10 goli w 10 meczach
10. Gary Lineker (Anglia) – 10 goli w 12 meczach
10.Gabriel Batistuta (Argentyna) – 10 goli w 12 meczach
10.Teofilo Cubillas (Peru) – 10 goli w 13 meczach
10. Thomas Mueller (Niemcy) – 10 goli w 19 meczach
10. Grzegorz Lato (Polska) – 10
goli w 20 meczach
...
26. Harry Kane (Anglia) – 8 goli w 11 meczach
26. Neymar (Brazylia) – 8 goli w 13 meczach
26. Cristiano Ronaldo (Portugalia) – 8 goli w 22 meczach

Królowie strzelców mistrzostw świata [lista]

MŚ 1930 - Guillermo Stabile (Argentyna) – 8 goli
MŚ 1934 – Oldrich Nejedly (Czechosłowacja) – 5 goli
MŚ 1938 – Leonidas (Brazylia) – 7 goli
MŚ 1950 – Ademir (Brazylia) – 9 goli
MŚ 1954 – Sandor Kocsis (Węgry) – 11 goli
MŚ 1958 – Just Fontaine (Francja) – 13 goli (rekord)
MŚ 1962 – Florian Albert (Węgry), Walentin Iwanow (ZSRR), Garrincha, Vava (Brazylia), Drażan Jerković (Jugosławia), Leonel Sanchez (Chile) – wszyscy po 4 gole
MŚ 1966 – Eusebio (Portugalia) – 9 goli
MŚ 1970 – Gerd Mueller (RFN) – 10 goli
MŚ 1974 – Grzegorz Lato (Polska) – 7 goli
MŚ 1978 – Mario Kempes (Argentyna) – 6 goli
MŚ 1982 – Paolo Rossi (Włochy) – 6 goli
MŚ 1986 – Gary Lineker (Anglia) – 6 goli
MŚ 1990 – Salvatore Schillaci (Włochy) – 6 goli
MŚ 1994 – Oleg Salenko (Rosja), Christo Stoiczkow (Bułgaria) – po 6 goli
MŚ 1998 – Davor Suker (Chorwacja) – 6 goli
MŚ 2002 – Ronaldo (Brazylia) – 8 goli
MŚ 2006 – Miroslav Klose (Niemcy) – 5 goli
MŚ 2010 – Thomas Mueller (Niemcy) – 5 goli
MŚ 2014 – James Rodriguez (Kolumbia) – 6 goli
MŚ 2018 – Harry Kane (Anglia) – 6 goli
MŚ 2022 – Kylian Mbappe (Francja) – 8 goli

MŚ: najlepsi strzelcy reprezentacji Polski w historii

10 – Grzegorz Lato
7 – Andrzej Szarmach
6 – Zbigniew Boniek
4 – Kazimierz Deyna, Ernest Wilimowski
2 – Robert Lewandowski, Bartosz Bosacki, Włodzimierz Smolarek
1 – Piotr Zieliński, Jan Bednarek, Andrzej Buncol, Włodzimierz Ciołek, Jerzy Gorgoń, Grzegorz Krychowiak, Paweł Kryszałowicz, Janusz Kupcewicz, Stefan Majewski, Emmanuel Olisadebe, Fryderyk Scherfke, Marcin Żewłakow

Grzegorz Lato i jego siedem goli na MŚ RFN '74 [WIDEO]
fot. TVP
Grzegorz Lato i jego siedem goli na MŚ RFN '74 [WIDEO]

Zobacz też
Wiek to tylko liczba... Wszystkiego najlepszego dla "Lewego"!
Robert Lewandowski (fot. Getty)

Wiek to tylko liczba... Wszystkiego najlepszego dla "Lewego"!

| Piłka nożna / Reprezentacja 
Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze
Piłkarze reprezentacji Argentyny wygrali mundial w Katarze (fot. Getty Images)

Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze

| Piłka nożna / MŚ 2022 
Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi
Wersja wyidealizowana i rzeczywista wioski kibiców na MŚ 2022 (Fot. qatar2022.qa/Bloomberg)

Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi

| Piłka nożna / MŚ 2022 
"Sportowy wieczór": zobacz gole z wtorkowych spotkań LM!
Sportowy wieczór (14.02.2023): transmisja na żywo online

"Sportowy wieczór": zobacz gole z wtorkowych spotkań LM!

| Sportowy wieczór 
Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ
Meksykanie zmierzyli się z Polakami w swoim pierwszym meczu na mundialu (fot. Getty)

Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ

| Piłka nożna / MŚ 2022 

News

Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze

Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze

Piłkarze reprezentacji Argentyny wygrali mundial w Katarze (fot. Getty Images)
Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi

Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi

Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ

Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ

Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami

Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami

Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać

Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać

Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu

Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu

Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia

Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia

Szał na punkcie koszulek Argentyny. Chcesz kupić? Poczekasz długo

Szał na punkcie koszulek Argentyny. Chcesz kupić? Poczekasz długo

"Aż spadłem z łóżka..." Francuski sędzia ocenił pracę Marciniaka

"Aż spadłem z łóżka..." Francuski sędzia ocenił pracę Marciniaka

Każdy będzie mógł zobaczyć... łóżko Messiego. Gratka dla kibiców!

Każdy będzie mógł zobaczyć... łóżko Messiego. Gratka dla kibiców!

więcej

Wyniki

niedziela, 18.12
3 : 3 ( k. 4 : 2 )
Zakończony Skrót
sobota, 17.12
2 : 1
Zakończony Skrót
środa, 14.12
2 : 0
Zakończony Skrót
wtorek, 13.12
3 : 0
Zakończony Skrót
sobota, 10.12
1 : 2
Zakończony Skrót
więcej

Tabela

Mistrzostwa świata, gr. A
 
Mecze
Zwycięstwa
Remisy
Porażki
Bramki
Punkty
1
3
2
1
0
5 - 1
7
2
3
2
0
1
5 - 4
6
3
3
1
1
1
4 - 3
4
4
3
0
0
3
1 - 7
0
Awans do 1/8 finału
Rozwiń wyniki
Najnowsze
Wisła Kraków – Kotwica Kołobrzeg. Betclic 1 Liga, 25. kolejka [SKRÓT]
Wisła Kraków – Kotwica Kołobrzeg. Betclic 1 Liga, 25. kolejka [SKRÓT]
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
(fot. TVP Sport)
Kostewycz: jakość Wisły zmieniła mecz [WIDEO]
Volodymyr Kostevych (fot. TVP SPORT)
Kostewycz: jakość Wisły zmieniła mecz [WIDEO]
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
35 goli w 105 meczach. Rodzice Tschofeniga mówią, kiedy syn uwierzył w skoki
Rodzice Daniela Tschofeniga
tylko u nas
35 goli w 105 meczach. Rodzice Tschofeniga mówią, kiedy syn uwierzył w skoki
foto1
Michał Chmielewski
Poletanović: zwycięstwo jest najważniejsze [WIDEO]
Marco Poletanovic (fot. TVP SPORT)
Poletanović: zwycięstwo jest najważniejsze [WIDEO]
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
Sportowy wieczór 28.03
Sportowy wieczór (28.03.2025) [transmisja na żywo, online, live stream]
Sportowy wieczór 28.03
| Sportowy wieczór 
Lewandowski coraz wyżej w klasyfikacjach wszech czasów!
Robert Lewandowski (fot. Getty)
Lewandowski coraz wyżej w klasyfikacjach wszech czasów!
Wojciech Frączek
Wojciech Frączek
Wisła Kraków – Kotwica Kołobrzeg. Betclic 1 Liga [MECZ]
Wisła Kraków – Kotwica Kołobrzeg. Betclic 1 Liga, 25. kolejka. Transmisja online na żywo w TVP Sport (28.03.2025)
Wisła Kraków – Kotwica Kołobrzeg. Betclic 1 Liga [MECZ]
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga