Już za cztery lata piłkarski mundial zostanie rozegrany w USA, Meksyku i Kanadzie. Będzie to wyjątkowy czempionat, pierwszy z 48 zespołami. Choć pojawiają się wątpliwości co do sprawiedliwości formatu rozgrywek, FIFA ma pomysł jak rozwiązać problem. Według informacji "The Athletic" – w przypadku remisów – planuje wprowadzić rzuty karne,
To ostatni światowy czempionat w takiej formie. Format rozgrywek z 32 drużynami, obowiązujący od 1998 roku, wkrótce przejdzie do lamusa. Od 2026 roku na mundialu zagra 48 drużyn. Ta decyzja podyktowana jest przedwyborczymi obietnicami obecnego prezydenta FIFA Gianniego Infantino oraz próbą zyskania poparcia federacji mniej liczących się w piłkarskim świecie. Większy mundial to także większe zyski dla FIFA, więc dla światowej federacji to tylko same dobre wiadomości.
Kontrowersje budzi jednak nowy format rozgrywek. Żeby pozostać w dotychczasowych ramach czasowych i nie wydłużać długości trwania turnieju, FIFA postanowiła, że na mundialu 48 drużyn zostanie ulokowanych do 16 grup po trzy zespoły. Do 1/16 finału awansują po dwie najlepsze ekipy. Takie zmiany rodzą jednak sporo niedogodności – jedna z drużyn w trzyosobowej grupie będzie czekać ponad tydzień na drugi mecz po inauguracji. Kolejną kontrowersją jest skomplikowany układ z trzema zespołami z trzema punktami na koncie.
Żeby zmniejszyć ryzyko jakiejkolwiek zmowy drużyn, czy specjalnego kunktatorstwa, FIFA chce wprowadzić zmiany do fazy grupowej. Jak informuje "The Athletic", jedną z opcji rozstrzygnięcia o tym, która drużyna awansuje do fazy pucharowej, jest wprowadzenie rzutów karnych w razie remisu. Wówczas zwycięzca serii jedenastek otrzyma bonusowy punkt, który przeważy o grze w następnej rundzie czempionatu. Jak informuje portal nie wiadomo jednak czy rzuty karne miałyby odbywać się przed rozpoczęciem lub po zakończeniu spotkania.
FIFA is considering introducing penalty shootouts to decide whether teams should get a bonus point if group-stage games are drawn at the expanded World Cup in 2026.
— The Athletic | Football (@TheAthleticFC) November 30, 2022
More from @AdamCrafton_https://t.co/8p1vhqjClG
Następne
Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi
Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ
Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami
Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać
Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu
Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia
Szał na punkcie koszulek Argentyny. Chcesz kupić? Poczekasz długo
"Aż spadłem z łóżka..." Francuski sędzia ocenił pracę Marciniaka
Każdy będzie mógł zobaczyć... łóżko Messiego. Gratka dla kibiców!