Smutne wiadomości dopływają do nas z Krakowa. W wieku 63 lat zmarł Andrzej Iwan, legenda Wisły Kraków i medalista mistrzostw świata z 1982 roku.
Andrzej Iwan urodził się 10 listopada 1959 roku w Krakowie. Tam rozpoczął swoją piłkarską karierę. Był wychowankiem miejscowej Wandy, ale największą popularność przyniosła mu gra w Wiśle, w której zadebiutował w wieku 17 lat. Bronił jej barw w latach 1976-1985, cementując status legendy klubu. W 1978 roku zdobył z Białą Gwiazdą mistrzostwo Polski. Trzy kolejne tytuły, w latach 1986-1988 zdobywał już jako piłkarz Górnika Zabrze. W sumie, w ówczesnej I lidze (dziś Ekstraklasie) rozegrał 269 meczów i strzelił 90 goli. Próbował też swoich sił za granicą, w VfL Bochum i w Arisie Saloniki.
Wystąpił na dwóch mundialach – w 1978 oraz w 1982 roku, okraszonym brązowym medalem. Iwan wystąpił w dwóch pierwszych meczach hiszpańskiego czempionatu, z Włochami i Kamerunem. Z dalszych spotkań wykluczyła go poważna kontuzja. Był o włos od pojechania na mistrzostwa w 1986, ale z gry także wyeliminował go uraz, odniesiony w spotkaniu ligowym. W sumie 29 razy wystąpił w reprezentacji Polski, zdobywając dla niej 11 bramek.
Po zakończeniu piłkarskiej kariery próbował swoich sił jako trener. Był m.in asystentem Adama Nawałki w Wiśle, a także Zagłębiu Lubin. Był również ekspertem i komentatorem piłkarskim. Ostatnio był też doradcą w Wieczystej Kraków. W książce "Spalony", którą napisał razem z Krzysztofem Stanowskim, rozliczył się ze swoją przeszłością i opowiedział o kulisach swojej kariery, m.in. o walce z uzależnieniem od alkoholu, hazardu i próbach samobójczych. Zmarł w wieku 63 lat w swoim rodzinnym Krakowie.