Ostatni polski mistrz świata w zawodowym boksie, Krzysztof Głowacki, po raz kolejny w karierze spróbuje oszukać przeznaczenie. "Główka" znalazł się na kursie kolizyjnym z "Nocnym Pociągiem", bowiem taki pseudonim nosi niepokonany Richard Riakporhe. Brytyjczyk może być nie tylko przyszłą gwiazdą boksu, ale także wzorem do naśladowania. Z londyńskiej dzielnicy biedy trafia na sportowe salony. Transmisja gali w Manchesterze dzisiaj: od 19:00 w TVPSPORT.PL i naszej aplikacji mobilnej, a od 21:00 również w TVP Sport.
Pełnoletni dryg
33-letni Richard Riakporhe nie jest typowym przykładem utalentowanego wyspiarza-pięściarza. W przeciwieństwie do wielu znanych kolegów nie może pochwalić się udaną karierą w boksie olimpijskim. Stoczył zaledwie 17 walk (Krzysztof Głowacki ma w dorobku ponad 120) i błyskawicznie zdecydował się przejść na zawodowstwo. Nie miał też specjalnie dużo czasu, bowiem pierwszy raz rękawice na rękach miał w wieku 19 lat.
Późny start powoduje, że biologiczny zegar londyńczyka tyka zdecydowanie wolniej. Jak w przypadku George'a Foremana, który pierwsze kroki w ringu stawiał co prawda dwa lata wcześniej niż sobotni rywal Polaka, a tytuł czempiona wszechwag potrafił odzyskać mając 45 lat. Do królewskiej kategorii wagowej jeszcze zresztą wrócimy...
Londyński brutalizm
Rodzice Riakporhe'a mają afrykańskie korzenie, a w domu nie było luksusów. Mieszkali na londyńskim osiedlu zbudowanym w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, reprezentującym tzw. brutalizm architektoniczny. Aylesbury to dziwny twór – na relatywnie małym skrawku ziemi pełnym starych wieżowców mieszkało blisko 8 tysięcy ludzi.
Dużą część mieszkań stanowiły budynki socjalne, a przez kolejne dekady było tam coraz niebezpieczniej. Wieżowce dookoła, a w wewnątrz... Wieża Babel. Ponoć wieczorami można było usłyszeć tam 40 różnych języków świata, kulturowy tygiel. W 1997 roku Tony Blair został premierem Wielkiej Brytanii, a inauguracyjną przemowę wygłosił właśnie tam. Przemawiał do "najbiedniejszych ludzi, zapomnianych przez poprzednie rządy, obszar z pozoru bez nadziei".
– Chcę pomóc ludziom odzyskać wiarę w zwycięstwo. Ta wola powinna napędzać kraj do rozwoju, dać możliwość realizowania swoich celów – mówił z przekonaniem. Nawet gdyby siedmioletni mały Richard uwierzył w te deklaracje, to osiem lat później poznał najciemniejsze oblicze regionu.
Młodzież bawiła się tam tak, jak zwykle. Alkohol, jointy, drobne rozróby – to tylko małe grzeszki Aylesbury. Napaści na tle rabunkowym były chlebem powszednim i w splot niefortunnych zdarzeń wplątał się 15-letni Riakporhe. Na imprezie mała banda dopadła inną grupę i zaczęła polowanie na telefony komórkowe i inne kosztowności. Część karnie pozbywała się swojego majątku, ale Riakporhe zaprotestował. W rewanżu został dźgnięty nożem w klatkę piersiową, rana była głęboka, doznał wewnętrznego krwotoku i wymagał natychmiastowej operacji. Cudem przeżył i otrzeźwiał. Od śmierci, dosłownie, dzieliły go centymetry.
– Jeśli nie zmienię swojego życia trafię do więzienia albo po prostu umrę. Ci, którzy tego nie zrobili są w potrzasku. Uświadomiłem sobie, że chcę i mogę postępować inaczej – powiedział.
W 2012 roku, gdy marzył już o pięściarskich podbojach, w rodzinnych stronach popełniono ponad 1500 przestępstw, w tym 218 przestępstw z użyciem przemocy, 217 rabunków, 81 incydentów związanych z narkotykami i 359 zachowań antyspołecznych. Ponad 4 przestępstwa dziennie. Wtedy był już daleki od wpisywania się policyjną kartotekę. Zatrważające liczby, Aylesbury niebezpiecznie rymowało się ze slumsami. W 2015 roku rozpoczęto proces rozbiórki owianego złą sławą osiedla.
Wierzył, że przyszłość zwiąże ze sportami walki, ale trener kilka lat wcześniej powiedział "nie możesz wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka, ucz się, dbaj o rozwój na wielu płaszczyznach". Z początku traktował to jako manifest braku wiary w sportową drogę, później zrozumiał. I trafił na uczelnię Kingston University. Studia, kierunek "marketing i komunikacja rynkowa". Tym samym wywalczył, jak sam opowiada, "pierwszy mistrzowski pas".
Do krainy olbrzymów
Riakporhe zapewnia, że udzieli Głowackiemu – byłemu mistrzowi świata – surowej lekcji i wyjątkowo bolesnego rytuału zapoznawania się z siłą jego ciosu. Tę faktycznie ma ponad przeciętną – mierzy 196 cm, na co dzień waży ponad 100 kilogramów. Zawodowo boksuje od 2016 roku, w 2023 planuje zostać mistrzem świata. A to początek mocarstwowych planów.
Zapatrzony w Evandera Holyfielda i Aleksandra Usyka zamierza wykonać zuchwały skok do wagi ciężkiej, ale dopiero z koroną króla dywizji junior ciężkiej. Sparował już z King-Kongami i miał sobie nieźle radzić. Z jednym zresztą związany jest kumpelską relacją, jego mentorem jest Anthony Joshua. Kilka dni przed bojem z Głowackim dłużej ze sobą rozmawiali, "AJ" prosił o koncentrację, medytację i luz.
Bokserski park rozrywki w Manchesterze obejmuje jeszcze inne atrakcje. W akcji zobaczymy Josepha Parkera, mistrza WBO w najcięższej wadze w latach 2016-2018. Po drugiej stronie barykady miejscowy ulubieniec Jack Massey. W walce wieczoru zaś hit brytyjskiej sceny, czyli starcie pięściarskich familii: Chris Eubank Junior vs Liam Smith. Konfrontacja na słowa była zabawna, brutalna, momentami brudna. W ringu ma być krwawa jatka.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1019 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.