| Motorowe / Formuła 1

Formuła 1 2023. Alpine. Czysto francuska robota z myślą o przyszłości

Między kierowcami jeżdżącymi w jednym zespole rzadko panuje sielanka, ale burzliwa znajomość między Estabanem Oconem a Pierre'm Gaslym rzuca się cieniem na wszystkie inne aspekty przygotowań Alpine do nowego sezonu. Czy kompleksowe podejście zespołu do wszelakich aspektów sprawdzi się też w tym przypadku? (fot. Getty)
Między kierowcami w jednym zespołe rzadko panuje sielanka, ale burzliwa znajomość między Estebanem Oconem a Pierre'm Gaslym rzuca się cieniem na wszystkie inne aspekty przygotowań Alpine do nowego sezonu. Czy kompleksowe podejście zespołu do wszelakich aspektów sprawdzi się też w tym przypadku? (fot. Getty)
Sebastian Muraszewski

Alpine F1 Team ma za sobą udany sezon, jednak nie udało się uniknąć niesnasek personalnych. Teraz kierowcami będą dwaj przyjaciele z dzieciństwa, którzy w ostatnich latach mocno się poróżnili. Czy połączy ich wspólny cel, czyli wprowadzenie swego zespołu choć raz na wyścigowe podium?

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Czytaj również: Impas w sprawie kontraktu Lewisa Hamiltona

Narodowe dziedzictwo, międzynarodowe kłótnie, nieprzeciętny pech

Alpine funkcjonuje w Formule 1 pod obecną nazwą już od trzech sezonów. Tradycja pojazdów napędzanych silnikami Renault jest znacznie dłuższa i sięga kilku dekad. To ta marka jako pierwsza zaprezentowała jednostkę napędową z turbodoładowaniem, co okazało się rozwiązaniem dominującym w F1 w latach osiemdziesiątych. W poprzedniej dekadzie triumfy dzięki silnikom Renault święcił zespół Red Bull Racing - konkretniej cztery mistrzostwa kierowców oraz cztery konstruktorów. Współpraca na tej linii stawała się coraz bardziej trudna, stąd też po burzliwych negocjacjach Red Bull w 2018 roku ogłosił przejście na jednostki Hondy.

Krnąbrny charakter pokazał też inny bohater wykorzystujący maszynerię Renault do odniesienia triumfów. Fernando Alonso, mistrz świata z 2005 i 2006 roku, wrócił do znanej mu ekipy dwa lata temu, ogłaszając powrót do F1. Jak to z powrotami bywa, przyświecał mu cel ponownego pokazania się w jak najlepszej dyspozycji. Uznawał, że Alpine jest tego godne. Wydarzenia z 2021 roku sprawiły, że zdecydował się na przedłużenie kontraktu na sezon 2022. Patrząc na zapowiedzi inżynierów, można było pozostawać dobrej myśli.

Owszem, Alpine A522 pozwolił na zajęcie przez francuską ekipę czwartego miejsca w klasyfikacji konstruktorów. Podium w choć jednym wyścigu było jednak w sferze marzeń. Alonso miał prawo czuć się zawiedzionym, szczególnie że jego bolid borykał się z licznymi usterkami technicznymi. Skala ich występowania była tak spora, że Hiszpan utyskiwał na towarzyszącego mu pecha na każdym kroku. Przez nie głównie przegrał wewnętrzną rywalizację z Estebanem Oconem. Między kierowcami zaiskrzyło po zderzeniach w wyścigu sprinterskim w Brazylii. Alonso nie gryzł się w język, obarczając winą swego partnera zespołowego. Narrację podchwycili jego fani, co sprawiło, że zespół musiał wydać specjalne oświadczenie w tej sprawie:

Nerwowa atmosfera zrodziła się latem. Alonso ogłosił przejście do Astona Martina, czego nie był świadom dyrektor wyścigowy zespołu Otmar Szafnauer. Decyzja była kierowana wieloma ambicjami. Jedną z nich była chęć zawarcia przez Hiszpana kontraktu dłuższego niż tylko na kolejny rok, ale niesnaski z Alpine dotyczyły też innych kwestii. Czterdziestojednolatek zajął miejsce Sebastiana Vettela, który odszedł na wyścigową emeryturę. Wyniki przedsezonowych testów potwierdzają, że nie pomylił się w kwestii oceny możliwości zespołu.

Alpine działało równie dynamicznie. Tego samego dnia, gdy świat dowiedział się o przyszłości dwukrotnego mistrza świata, na profilach zespołu w mediach społecznościach pojawiły się informacje o tym, kto go zastąpi. Miał to być Oscar Piastri, związany z Alpine od kilku lat, utytułowany w seriach juniorskich. Już w 2022 roku mówiono, że może się znaleźć dla niego miejsce w roli kierowcy podstawowego - musiał się jednak zadowolić wyłącznie sesjami treningowymi. Obawiano się o podobny stan rzeczy w następnych latach, stąd też jego agenci prowadzili intensywne negocjacje z innymi zespołami jak Williams i McLaren, gdzie również był kierowcą testowym.

Piastri zaprzeczył wszelkim doniesieniom łączącym go z Alpine w sezonie 2023. W Enstone, gdzie znajduje się siedziba ekipy, zapanowało spore rozgoryczenie. Trwały gorączkowe próby wyjścia z twarzą z sytuacji, która w historii Formuły 1 nie miała wcześniej miejsca. Szafnauer zarzucał Piastriemu brak lojalności, ale udowodnienie jakichkolwiek zobowiązań przed wyższymi instancjami było niemożliwe. Stąd też młodzi kierowcy wspierani przez Alpine mają w swoich kontraktach odpowiednie zapisy zabezpieczające zespół.


Starzy niezbyt przychylni sobie znajomi

Kandydatów do jazdy w nowym sezonie było wielu, ale wybrano tego, który również stanął przed poważnym dylematem. Pierre Gasly zdołał zaprezentować się jako solidny kierowca. Oprócz nieudanego półrocznego epizodu w Red Bullu w każdym sezonie okazywał się lepszy od swych zespołowych partnerów. Cały czas jednak chciał pchnąć swoją karierę do przodu, najlepszym sposobem na to byłby kolejny awans do zespołu numer 1 w świecie Czerwonych Byków. Tyle że tam niezachwianą pozycję ma Sergio Perez, który po GP Monako 2022 przedłużył kontrakt o kolejne dwa lata.

Niedługo potem na podobny ruch, ale wyłącznie na sezon 2023 w AlphaTauri, zdecydował się Gasly. Powstałe kilka tygodni później zamieszanie w Alpine stało się dla niego niespodziewaną szansą na podjęcie nowej przygody. Gdyby pozostał w AlphaTauri, nie byłoby pewnym, czy utrzymałby się w sezonie 2024 w Formule 1, o czym przebąkiwał szef tego zespołu, Franz Tost. Stąd też Red Bull uznał, że pozostawanie na siłę przy współpracy z Francuzem nie miałoby sensu. Opór wygasł całkowicie po wstępnych ustaleniach z Nyckiem de Vries'em.

Żaden zespół nie miał w swoich szeregach kierowców znających się tak długo. Zarówno Gasly, jak i Ocon, pochodzą z Normandii, a wychowywali się w miejscach odległych od siebie zaledwie o kilkanaście kilometrów. Obaj zaczęli karierę kartingową w tym samym roku i szybko się zaprzyjaźnili, wspierając się nawzajem na torze i poza nim. Dobre relacje panowały też między ich rodzinami.

Potyczki w różnych seriach całkowicie pogrzebały tę przyjaźń. Niezależnie, czy w kartingu, czy w seriach juniorskich, czy już w Formule 1, incydenty między Oconem a Gasly'm potrafiły przybrać dość ostry przebieg. Więcej na ich temat mówi starszy o pięć miesięcy Gasly. Oskarża kolegę o nieostrożną jazdę i niebezpieczne manewry. Ocon pozostaje bardziej oszczędny w słowach, ale w zeszłorocznym zamieszaniu wypowiadał się z aprobatą dla Micka Schumachera, widząc go chętniej w roli swojego przyszłego zespołowego kolegi. Oczywiście po dołączeniu Gasly'ego do Alpine obaj Francuzi wyrażają pochlebne opinie na swój temat, lecz z zachowaniem drobnego dystansu.

Na zakończeniu tego sporu i odejściu prztyczków z obu stron w niebyt najbardziej zależy szefostwu Alpine. Oprócz oświadczeń i jowialnych wypowiedzi postawiono na czyny. Rodziny Francuzów nie będą mogły przyjechać na ten sam wyścig. Zapobieganie spotkaniom i konfrontacjom ma na celu zmniejszenie ryzyka rozdrapywania starych ran. Burza medialna nie będzie służyła kierowcom, z czego rację zdają sobie sami zainteresowani. W styczniu wraz z innym przyjacielem z dzieciństwa, Charles'em Leclerkiem, pojawili się na trybunach meczu NBA w Paryżu. Należy liczyć na to, że w ciągu sezonu nie dojdzie do wydarzeń psujących atmosferę między nimi.

Sekretny Bahrajn i dbanie o przyszłość

Nie wiadomo, kto wywalczy pierwszeństwo w hierarchii. Ocon nie miewał zbyt pozytywnych relacji z kierowcami, którzy towarzyszyli mu w zespole. Sergio Perez i Fernando Alonso nie byli skłonni do pochwał na temat kooperacji z Francuzem. Nie można mu jednak odmówić wytrwałości. Nie pochodzi ze zbyt zamożnej rodziny jak na standardy Formuły 1. Dzięki ciężkiej pracy dał radę dostać się do elity, gdzie mimo wielu perypetii zabawił na dłużej. Francja nie dysponowała tak dobrymi kierowcami od wielu lat. Gasly i Ocon mają na swoim koncie po jednym zwycięstwie, nie mówiąc już o miejscach na podium.

Czy mogą poprawić ten dorobek w tym sezonie? Szczególnie trudno to przepowiedzieć. Testy przedsezonowe nie powinny być zbyt poważnym wyznacznikiem formy poszczególnych ekip, jednak Alpine pozostawało szczególnie tajemnicze. Zespół nie był skupiony na osiąganiu jak najlepszych czasów, bardziej sprawdzano poszczególne ustawienia, w tym te najbardziej ekstremalne. Nie wykonano zbyt wielu okrążeń w porównaniu do innych. Z wypowiedzi członków zespołu przebija się jednak masa optymizmu i zapowiedzi wdrożenia poprawek przed pierwszym wyścigiem. Ważne jest, że uniknięto poważniejszych problemów w zeszłym tygodniu.

Celem jest utrzymanie miana najlepszej ekipy spoza najlepszej trójki z chęcią zmniejszenia do niej dystansu. Panuje stanowisko, że prawdziwym testem dla zespołu będą sesje kwalifikacyjne GP Bahrajnu. Tegoroczny sezon jest tak długi, że nie należy myśleć krótkoterminowo. A co po nim? Alpine nie zapomina o pokoleniu przyszłych kierowców, dbając o rozwój programu Akademia Alpine. Jego główną postacią jest jedyny kierowca testowy stajni w tym roku, Jack Doohan. Dwudziestoletni Australijczyk będzie łączył swe obowiązki z jazdą w Formule 2, gdzie celuje w zdobycie mistrzostwa serii.

Na liście kierowców pod opieką Alpine jest kilka obiecujących postaci, w tym również kobiety. W zeszłym roku uruchomiono inicjatywę Rac(H)er, która ma na celu stworzenie równych możliwości w sportach motorowych niezależnie od płci. Członkiniami Akademii Alpine są Sophia Florsch i Abbi Pulling, specjalne wsparcie zapewniono też dla sześciu nastolatek ścigających się na co dzień w kartingu. Przejdą one specjalne szkolenia fizyczne i psychologiczne, by być w jak najlepszej dyspozycji na torach. Nie zapomina się też o programach dla kobiet ubiegających się o podjęcie edukacji i pracy w rolach inżynierskich. Działania obejmują między innymi specjalne spotkania w szkołach.

Nie kończy się tylko na inwestycjach w kapitał ludzki. Od miesięcy świat Formuły 1 mówi o nowym zespole, który miałby dołączyć do zamkniętej i hermetycznej od kilku lat stawki. Andretti-Cadillac chciałoby stać się jedenastym elementem tej układanki. Większość ich ewentualnych konkurentów wyraża sprzeciw. Alpine nie. Gdyby Amerykanie weszliby do serii, francuski zespół byłby dostarczycielem silników do ich bolidów. Alpine wyszłoby pozytywnie na tej współpracy, zyskując solidnego partnera do sprawdzania różnych parametrów swych jednostek. Nawet gdy "El Plan" Fernando Alonso okazał się chybiony, widać, że Alpine myśli na kilka kroków do przodu. Tylko czy los pozwoli na uniknięcie problemów? 

Zobacz też
Pole position Lando Norrisa w Belgii
Lando Norris (fot. Getty)

Pole position Lando Norrisa w Belgii

| Motorowe / Formuła 1 
GP Belgii 2025: kiedy i o której kolejny wyścig F1?
GP Belgii 2025 – kiedy wyścig F1 na torze Spa-Francorchamps? (fot. Getty)

GP Belgii 2025: kiedy i o której kolejny wyścig F1?

| Motorowe / Formuła 1 
Legenda F1 kończy karierę
Jenson Button (fot. Getty Images)

Legenda F1 kończy karierę

| Motorowe / Formuła 1 
Szok w Red Bull Racing! Kluczowa postać zwolniona
Christian Horner i Max Verstappen (fot. Getty Images)

Szok w Red Bull Racing! Kluczowa postać zwolniona

| Motorowe / Formuła 1 
Kiedy kolejny wyścig Formuły 1? Sprawdź terminarz sezonu 2025
Terminarz wyścigów F1 na 2025 rok. Kiedy wyścigi Formuły 1? Sprawdź kalendarz

Kiedy kolejny wyścig Formuły 1? Sprawdź terminarz sezonu 2025

| Motorowe / Formuła 1 
Norris blisko Piastriego! Sprawdź klasyfikację generalną F1
F1: klasyfikacja generalna Formuły 1 w sezonie 2025 [AKTUALIZACJA]

Norris blisko Piastriego! Sprawdź klasyfikację generalną F1

| Motorowe / Formuła 1 
Niemiec bohaterem Silverstone! Czekał na podium... 239 wyścigów
Nico Huelkenberg zapisał się w historii F1 podczas GP Wielkiej Brytanii 2025 (fot. Getty Images)

Niemiec bohaterem Silverstone! Czekał na podium... 239 wyścigów

| Motorowe / Formuła 1 
Verstappen z pole position w GP Wielkiej Brytanii. O której wyścig?
Oscar Piastri (fot. Getty Images)

Verstappen z pole position w GP Wielkiej Brytanii. O której wyścig?

| Motorowe / Formuła 1 
Walka o mistrzostwo F1 trwa. Verstappen goni faworyta
Max Verstappen (fot. Getty Images)

Walka o mistrzostwo F1 trwa. Verstappen goni faworyta

| Motorowe / Formuła 1 
Max Verstappen komentuje spekulacje nt. zmiany zespołu
Max Verstappen (fot. Getty Images)

Max Verstappen komentuje spekulacje nt. zmiany zespołu

| Motorowe / Formuła 1 
wyniki
terminarz
tabela
Wyniki
26 lipca 2025
Formuła 1
Grand Prix Belgii - Kwalifikacje

1

Lando Norris
Lando Norris

1:40.562

2

Oscar Piastri
Oscar Piastri

1:40.626

3

Charles Leclerc
Charles Leclerc

1:40.900

4

Max Verstappen
Max Verstappen

1:40.903

5

Alexander Albon
Alexander Albon

1:41.201

6

George Russell
George Russell

1:41.254

7

Yuki Tsunoda
Yuki Tsunoda

1:41.245

8

Isack Hadjar
Isack Hadjar

1:41.281

9

Liam Lawson
Liam Lawson

1:41.297

10

Gabriel Bortoleto
Gabriel Bortoleto

1:41.336

11

Esteban Ocon
Esteban Ocon

1:41.525

12

Oliver Bearman
Oliver Bearman

1:41.617

13

Pierre Gasly
Pierre Gasly

1:41.633

14

Nico Hulkenberg
Nico Hulkenberg

1:41.707

15

Carlos Sainz
Carlos Sainz

1:41.691

16

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton

1:41.939

17

Franco Colapinto
Franco Colapinto

1:42.022

18

Kimi Antonelli
Kimi Antonelli

1:42.139

19

Fernando Alonso
Fernando Alonso

1:42.385

20

Lance Stroll
Lance Stroll

1:42.502

Rozwiń
Grand Prix Belgii - Sprint

1

Max Verstappen
Max Verstappen

26:37.997

2

Oscar Piastri
Oscar Piastri

++0.753

3

Lando Norris
Lando Norris

++1.414

4

Charles Leclerc
Charles Leclerc

++10.176

5

Esteban Ocon
Esteban Ocon

++13.789

6

Carlos Sainz
Carlos Sainz

++14.964

7

Oliver Bearman
Oliver Bearman

++18.610

8

Isack Hadjar
Isack Hadjar

++19.119

9

Gabriel Bortoleto
Gabriel Bortoleto

++22.183

10

Liam Lawson
Liam Lawson

++22.897

11

Yuki Tsunoda
Yuki Tsunoda

++24.551

12

George Russell
George Russell

++25.969

13

Lance Stroll
Lance Stroll

++26.595

14

Fernando Alonso
Fernando Alonso

++29.046

15

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton

++30.175

16

Alexander Albon
Alexander Albon

++30.941

17

Kimi Antonelli
Kimi Antonelli

++31.981

18

Nico Hulkenberg
Nico Hulkenberg

++32.867

19

Franco Colapinto
Franco Colapinto

++38.072

20

Pierre Gasly
Pierre Gasly

DNF

Rozwiń
25 lipca 2025
Formuła 1
Grand Prix Belgii - Kwalifikacje do sprintu

1

Oscar Piastri
Oscar Piastri

+

2

Max Verstappen
Max Verstappen

++0.477

3

Lando Norris
Lando Norris

++0.618

4

Charles Leclerc
Charles Leclerc

++0.768

5

Esteban Ocon
Esteban Ocon

++1.055

6

Carlos Sainz
Carlos Sainz

++1.251

7

Oliver Bearman
Oliver Bearman

++1.347

8

Pierre Gasly
Pierre Gasly

++1.449

9

Isack Hadjar
Isack Hadjar

++1.461

10

Gabriel Bortoleto
Gabriel Bortoleto

++1.666

11

Liam Lawson
Liam Lawson

+

12

Yuki Tsunoda
Yuki Tsunoda

+

13

George Russell
George Russell

+

14

Fernando Alonso
Fernando Alonso

+

15

Lance Stroll
Lance Stroll

+

16

Alexander Albon
Alexander Albon

+

17

Nico Hulkenberg
Nico Hulkenberg

+

18

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton

+

19

Franco Colapinto
Franco Colapinto

+

20

Kimi Antonelli
Kimi Antonelli

+

Rozwiń
Grand Prix Belgii - Trening 1

1

Oscar Piastri
Oscar Piastri

1:42.022

2

Max Verstappen
Max Verstappen

1:42.426

3

Lando Norris
Lando Norris

1:42.526

4

George Russell
George Russell

1:42.598

5

Charles Leclerc
Charles Leclerc

1:42.928

6

Kimi Antonelli
Kimi Antonelli

1:42.979

7

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton

1:43.085

8

Lance Stroll
Lance Stroll

1:43.112

9

Fernando Alonso
Fernando Alonso

1:43.120

10

Isack Hadjar
Isack Hadjar

1:43.122

11

Carlos Sainz
Carlos Sainz

1:43.217

12

Alexander Albon
Alexander Albon

1:43.261

13

Gabriel Bortoleto
Gabriel Bortoleto

1:43.262

14

Nico Hulkenberg
Nico Hulkenberg

1:43.470

15

Liam Lawson
Liam Lawson

1:43.478

16

Esteban Ocon
Esteban Ocon

1:43.570

17

Pierre Gasly
Pierre Gasly

1:43.929

18

Yuki Tsunoda
Yuki Tsunoda

1:44.492

19

Franco Colapinto
Franco Colapinto

1:44.847

20

Oliver Bearman
Oliver Bearman

1:45.077

Rozwiń
06 lipca 2025
Formuła 1
Grand Prix Wielkiej Brytanii - Wyścig

1

Lando Norris
Lando Norris

1:37:15.735

2

Oscar Piastri
Oscar Piastri

++6.812

3

Nico Hulkenberg
Nico Hulkenberg

++34.742

4

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton

++39.812

5

Max Verstappen
Max Verstappen

++56.781

6

Pierre Gasly
Pierre Gasly

++59.857

7

Lance Stroll
Lance Stroll

++60.603

8

Alexander Albon
Alexander Albon

++64.135

9

Fernando Alonso
Fernando Alonso

++65.858

10

George Russell
George Russell

++70.674

11

Oliver Bearman
Oliver Bearman

++72.095

12

Carlos Sainz
Carlos Sainz

++76.592

13

Esteban Ocon
Esteban Ocon

++77.301

14

Charles Leclerc
Charles Leclerc

++84.477

15

Yuki Tsunoda
Yuki Tsunoda

+1 lap

16

Kimi Antonelli
Kimi Antonelli

DNF

17

Isack Hadjar
Isack Hadjar

DNF

18

Gabriel Bortoleto
Gabriel Bortoleto

DNF

19

Liam Lawson
Liam Lawson

DNF

20

Franco Colapinto
Franco Colapinto

DNS

Rozwiń
05 lipca 2025
Formuła 1
Grand Prix Wielkiej Brytanii - Kwalifikacje

1

Max Verstappen
Max Verstappen

1:24.892

2

Oscar Piastri
Oscar Piastri

1:24.995

3

Lando Norris
Lando Norris

1:25.010

4

George Russell
George Russell

1:25.029

5

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton

1:25.084

6

Charles Leclerc
Charles Leclerc

1:25.121

7

Kimi Antonelli
Kimi Antonelli

1:25.374

8

Oliver Bearman
Oliver Bearman

1:25.471

9

Fernando Alonso
Fernando Alonso

1:25.593

10

Pierre Gasly
Pierre Gasly

1:25.711

11

Carlos Sainz
Carlos Sainz

1:25.746

12

Yuki Tsunoda
Yuki Tsunoda

1:25.826

13

Isack Hadjar
Isack Hadjar

1:25.864

14

Alexander Albon
Alexander Albon

1:25.889

15

Esteban Ocon
Esteban Ocon

1:25.950

16

Liam Lawson
Liam Lawson

1:26.440

17

Gabriel Bortoleto
Gabriel Bortoleto

1:26.446

18

Lance Stroll
Lance Stroll

1:26.504

19

Nico Hulkenberg
Nico Hulkenberg

1:26.574

20

Franco Colapinto
Franco Colapinto

1:27.060

Rozwiń
Grand Prix Wielkiej Brytanii - Trening 3

1

Charles Leclerc
Charles Leclerc

1:25.498

2

Oscar Piastri
Oscar Piastri

1:25.566

3

Max Verstappen
Max Verstappen

1:25.585

4

Lando Norris
Lando Norris

1:25.606

5

Yuki Tsunoda
Yuki Tsunoda

1:26.104

6

Oliver Bearman
Oliver Bearman

1:26.112

7

Alexander Albon
Alexander Albon

1:26.119

8

George Russell
George Russell

1:26.125

9

Isack Hadjar
Isack Hadjar

1:26.129

10

Liam Lawson
Liam Lawson

1:26.256

11

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton

1:26.332

12

Carlos Sainz
Carlos Sainz

1:26.332

13

Esteban Ocon
Esteban Ocon

1:26.377

14

Kimi Antonelli
Kimi Antonelli

1:26.422

15

Nico Hulkenberg
Nico Hulkenberg

1:26.499

16

Gabriel Bortoleto
Gabriel Bortoleto

1:26.501

17

Fernando Alonso
Fernando Alonso

1:26.894

18

Franco Colapinto
Franco Colapinto

1:27.597

19

Lance Stroll
Lance Stroll

1:27.600

20

Pierre Gasly
Pierre Gasly

1:27.878

Rozwiń
04 lipca 2025
Formuła 1
Grand Prix Wielkiej Brytanii - Trening 2

1

Lando Norris
Lando Norris

1:25.816

2

Charles Leclerc
Charles Leclerc

1:26.038

3

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton

1:26.117

4

Oscar Piastri
Oscar Piastri

1:26.286

5

Max Verstappen
Max Verstappen

1:26.314

6

Kimi Antonelli
Kimi Antonelli

1:26.383

7

Lance Stroll
Lance Stroll

1:26.430

8

George Russell
George Russell

1:26.523

9

Isack Hadjar
Isack Hadjar

1:26.524

10

Liam Lawson
Liam Lawson

1:26.624

11

Alexander Albon
Alexander Albon

1:26.840

12

Fernando Alonso
Fernando Alonso

1:26.876

13

Gabriel Bortoleto
Gabriel Bortoleto

1:26.904

14

Esteban Ocon
Esteban Ocon

1:26.941

15

Yuki Tsunoda
Yuki Tsunoda

1:26.980

16

Carlos Sainz
Carlos Sainz

1:27.159

17

Nico Hulkenberg
Nico Hulkenberg

1:27.165

18

Pierre Gasly
Pierre Gasly

1:27.174

19

Oliver Bearman
Oliver Bearman

1:27.226

20

Franco Colapinto
Franco Colapinto

1:27.289

Rozwiń
Grand Prix Wielkiej Brytanii - Trening 1

1

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton

1:26.892

2

Lando Norris
Lando Norris

1:26.915

3

Oscar Piastri
Oscar Piastri

1:27.042

4

Charles Leclerc
Charles Leclerc

1:27.095

5

George Russell
George Russell

1:27.163

6

Isack Hadjar
Isack Hadjar

1:27.217

7

Alexander Albon
Alexander Albon

1:27.304

8

Liam Lawson
Liam Lawson

1:27.351

9

Kimi Antonelli
Kimi Antonelli

1:27.367

10

Max Verstappen
Max Verstappen

1:27.432

11

Fernando Alonso
Fernando Alonso

1:27.678

12

Lance Stroll
Lance Stroll

1:27.844

13

Carlos Sainz
Carlos Sainz

1:27.909

14

Arvid Lindblad
Arvid Lindblad

1:27.958

15

Esteban Ocon
Esteban Ocon

1:28.057

16

Franco Colapinto
Franco Colapinto

1:28.086

17

Paul Aron
Paul Aron

1:28.142

18

Oliver Bearman
Oliver Bearman

1:28.147

19

Pierre Gasly
Pierre Gasly

1:28.332

20

Gabriel Bortoleto
Gabriel Bortoleto

1:28.397

Rozwiń
29 czerwca 2025
Formuła 1
Grand Prix Austrii - Wyścig

1

Lando Norris
Lando Norris

1:23:47.693

2

Oscar Piastri
Oscar Piastri

+2.695

3

Charles Leclerc
Charles Leclerc

+19.820

4

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton

+29.020

5

George Russell
George Russell

+62.396

6

Liam Lawson
Liam Lawson

+67.754

7

Fernando Alonso
Fernando Alonso

+1 lap

8

Gabriel Bortoleto
Gabriel Bortoleto

+1 lap

9

Nico Hulkenberg
Nico Hulkenberg

+1 lap

10

Esteban Ocon
Esteban Ocon

+1 lap

11

Oliver Bearman
Oliver Bearman

+1 lap

12

Isack Hadjar
Isack Hadjar

+1 lap

13

Pierre Gasly
Pierre Gasly

+1 lap

14

Lance Stroll
Lance Stroll

+1 lap

15

Franco Colapinto
Franco Colapinto

+1 lap

16

Yuki Tsunoda
Yuki Tsunoda

+2 laps

17

Alexander Albon
Alexander Albon

DNF

18

Max Verstappen
Max Verstappen

DNF

19

Kimi Antonelli
Kimi Antonelli

DNF

20

Carlos Sainz
Carlos Sainz

DNS

Rozwiń
Terminarz
dzisiaj
Formuła 1
15:00 Grand Prix Belgii - Wyścig
01 sierpnia 2025
Formuła 1
13:30 Grand Prix Węgier - Trening 1
17:00 Grand Prix Węgier - Trening 2
02 sierpnia 2025
Formuła 1
12:30 Grand Prix Węgier - Trening 3
16:00 Grand Prix Węgier - Kwalifikacje
03 sierpnia 2025
Formuła 1
15:00 Grand Prix Węgier - Wyścig
29 sierpnia 2025
Formuła 1
12:30 Grand Prix Holandii - Trening 1
16:00 Grand Prix Holandii - Trening 2
30 sierpnia 2025
Formuła 1
11:30 Grand Prix Holandii - Trening 3
15:00 Grand Prix Holandii - Kwalifikacje
Tabela
 
Drużyna
M
+/-
Pkt
1
Oscar Piastri
Oscar Piastri
0
241.0
2
Lando Norris
Lando Norris
0
232.0
3
Max Verstappen
Max Verstappen
0
173.0
4
George Russell
George Russell
0
147.0
5
Charles Leclerc
Charles Leclerc
0
124.0
6
Lewis Hamilton
Lewis Hamilton
0
103.0
7
Kimi Antonelli
Kimi Antonelli
0
63.0
8
Alexander Albon
Alexander Albon
0
46.0
9
Nico Hulkenberg
Nico Hulkenberg
0
37.0
10
Esteban Ocon
Esteban Ocon
0
27.0
11
Isack Hadjar
Isack Hadjar
0
22.0
12
Lance Stroll
Lance Stroll
0
20.0
13
Pierre Gasly
Pierre Gasly
0
19.0
14
Fernando Alonso
Fernando Alonso
0
16.0
15
Carlos Sainz
Carlos Sainz
0
16.0
16
Liam Lawson
Liam Lawson
0
12.0
17
Yuki Tsunoda
Yuki Tsunoda
0
10.0
18
Oliver Bearman
Oliver Bearman
0
8.0
19
Gabriel Bortoleto
Gabriel Bortoleto
0
4.0
20
Franco Colapinto
Franco Colapinto
0
0.0
21
Jack Doohan
Jack Doohan
0
0.0
Rozwiń
Polecane
Najnowsze
Sportowy wieczór 26.07.
Sportowy wieczór 26.07.
| Sportowy wieczór 
Sportowy wieczór (26.07.2025) [transmisja na żywo, online, live stream]
Zacięty drugi półfinał LN. Polki poznały rywalki
Brazylijki zmierzą się z Włoszkami w finale Ligi Narodów (fot. Getty)
Zacięty drugi półfinał LN. Polki poznały rywalki
| Siatkówka 
Lech z piekła do nieba. Pierwszy taki przypadek od ponad 14 lat!
Piłkarze Lecha Poznań (fot. PAP/Marcin Gadomski)
Lech z piekła do nieba. Pierwszy taki przypadek od ponad 14 lat!
FOTO
Wojciech Papuga
Niezbędnik 2. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Sprawdź szczegóły
Niezbędnik kibica 2. kolejki PKO BP Ekstraklasy (fot. Getty Images)
Niezbędnik 2. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Sprawdź szczegóły
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Zadania wykonane. Lekkoatleci z nadziejami na medale
Maciej Wyderka (fot. Grzegorz Michałowski)
Zadania wykonane. Lekkoatleci z nadziejami na medale
| Inne / Sport akademicki 
Cracovia na czele. Zobacz tabelę PKO BP Ekstraklasy
Tabela PKO BP Ekstraklasa – rankingi 2025/26 [AKTUALIZACJA]
Cracovia na czele. Zobacz tabelę PKO BP Ekstraklasy
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Dudek przyznaje: pomyliłem się trochę z okrążeniami [WIDEO]
Patryk Dudek (fot. TVP SPORT)
Dudek przyznaje: pomyliłem się trochę z okrążeniami [WIDEO]
| Motorowe / Żużel 
Do góry