| Lekkoatletyka

Sofia Ennaoui: wyjazd do Barcelony był spełnieniem moich marzeń

Robert Lewandowski, Sofia Ennaoui (fot. Getty Images/ Facebook.com/ennaoui.sofia)
Robert Lewandowski, Sofia Ennaoui (fot. Getty Images/ Facebook.com/ennaoui.sofia)

Wyjazd do Barcelony był spełnieniem moich marzeń – powiedziała biegaczka Sofia Ennaoui, która po udanym sezonie halowym wypoczywała w stolicy Katalonii i na stadionie Camp Nou obejrzała mecz z Realem Madryt z udziałem Roberta Lewandowskiego.

Pia Skrzyszowska: po igrzyskach chcę znaleźć drugą życiową drogę

Czytaj też

Pia Skrzyszowska (fot. Getty)

Pia Skrzyszowska: po igrzyskach chcę znaleźć drugą życiową drogę

27-latka tegoroczny sezon halowy rozpoczęła 15 lutego, zdobywając srebrny medal mistrzostw Polski w biegu na 1500 m. W Toruniu uzyskała wynik 4.15,52. Wyprzedziła ją Martyna Galant:

Podeszłam do tego spokojnie. Po miesiącach treningów przed sezonem halowym byłam przekonana, że jestem w bardzo dobrej formie. Stoper na treningach nie może kłamać każdego dnia. Wiedziałam, że moja forma zwyżkuje. Dzień po mistrzostwach Polski rozchorowałam się. Już podczas zawodów czułam się osłabiona, w dzień startu byłam na lekach. Miałam dreszcze i pojawiły się stany gorączkowe. Potem nie trenowałam parę dni. Jednak wszystko się dobrze skończyło. Może tak miało być – zaznaczyła.

Później w finałowym mityngu World Indoor Tour Gold w Birmingham Ennaoui czasem 2.35,69 zajęła trzecie miejsce i pobiła halowy rekord kraju na 1000 m. Wyprzedziły ją jedynie Brytyjka Laura Muir i Rumunka Claudia Bobocea. Poprzedni rekord przez 20 lat należał do Lidii Chojeckiej.

Ten bieg wspominam bardzo dobrze. Bicie wieloletnich rekordów Polski jest czymś, czego oczekuję, na co liczę. W 2020 roku udało mi się ustanowić rekord kraju na 1000 m na otwartym stadionie. Teraz dołożyłam kolejną cegiełkę i bardzo się z tego cieszę – wskazała. Oceniła, że to był przełomowy występ w zimowym sezonie.

Ten bieg bardzo mnie ucieszył również z tego względu, że byłam świeżo po chorobie i nie czułam się najlepiej. To był znak, że wszystko szło w dobrą stronę i pech w hali mnie już opuścił. Celowałam też w rekord Polski na 1500 m, gdyż Lidia Chojecka wiele lat temu ustanowiła rekordy na 1000 i 1500 metrów w odstępie dwóch dni – kontynuowała.



Ennaoui na początku marca w Stambule zdobyła brązowy medal halowych mistrzostw Europy na dystansie 1500 m.

Wszystko wskazywało, że będę walczyć o medal, chociaż rywalizacja była bardzo zacięta do ostatniej chwili. Rywalki były w świetnej formie. W lepszej niż się spodziewałam. Myślałam, że wiele zawodniczek będzie zmęczonych po dwóch ważnych imprezach w sezonie letnim. Mieliśmy przecież MŚ i ME. Przygotowanie dwóch szczytów formy to spore obciążenie dla każdego lekkoatlety. Jednak nikt nie odpuszczał. Poziom był bardzo wysoki, więc tym bardziej cieszy mnie ten medal – zaznaczyła.

W finale HME pobiła rekord życiowy na 1500 m – 4.04,06. Podobnie jak w Birmingham, wyprzedziły ją tylko Muir i Bobocea.

Na pewno nie mam sobie nic do zarzucenia. Wszystko poszło zgodnie z planem. Chciałam być blisko czołówki, żeby niczego nie przegapić i mieć pełną kontrolę nad biegiem. Dałam z siebie wszystko. Śmiałyśmy się z tego, że skład podium był identyczny, jak czołowa trójka w biegu na 1000 m w Birmingham. To była dla mnie wyjątkowa chwila – powiedziała. Po sezonie halowym Ennaoui miała trochę wolnego i pojechała do Barcelony.

To był szczególny tydzień. Wyjazd do Barcelony był spełnieniem moich marzeń. Byłam tam wcześniej w 2012 roku, ale jeszcze wtedy nie skupiałam się na wyjątkowości tego miejsca i atrakcjach turystycznych. To były absolutnie magiczne doznania. Barcelona zachwyca turystę na każdym zakręcie. Wszędzie są tam przepiękne miejsca, które można odwiedzić. Spędziłam tam sześć dni, ale to absolutnie za mało. Mam nadzieję, że w najbliższych latach będę jeszcze mogła wrócić do Barcelony. To miasto, które za każdym razem można zgłębiać zupełnie inaczej i dostrzegać zupełnie coś innego – opisała.

Dekadę wcześniej była w stolicy Katalonii przy okazji startu w mistrzostwach świata juniorów.

Po wielu latach znowu spacerowałam po wzgórzu Montjuic. Rzuciłam też okiem na stadion lekkoatletyczny. Dla mnie to było wyjątkowe przeżycie. Odżyły wspomnienia, bo byłam tu wcześniej jako 17-latka. Wracałam myślami do całej drogi, która doprowadziła mnie do tego miejsca, w którym jestem teraz. Fajnie było spojrzeć na stadion, na którym rywalizowałam jako bardzo młoda zawodniczka. To było sentymentalne – wyznała.


Jedną z atrakcji, które czekały na Ennaoui, był słynny piłkarski klasyk między Barceloną, z Robertem Lewandowskim w składzie, a Realem Madryt (2:1). – Mecz był w zasadzie główną atrakcją tego wyjazdu. Zupełnie inaczej ogląda się wydarzenia sportowe na żywo. Jestem fanką sportu i wielokrotnie oglądałam El Clasico w telewizji, więc mam porównanie. To zupełnie inne emocje. W telewizji jest bardzo dobra realizacja, ale atmosfery na stadionie nie można porównać z niczym innym. To było super doznanie i fajnie, że mogłam być na trybunach. Barcelona wygrała i strzelała gole, co niosło publiczność – relacjonowała lekkoatletka.

Ennaoui przyznała, że śledzi występy Lewandowskiego.

Bardzo trzymam kciuki za polskich sportowców. To, że mamy Polaka w Barcelonie, jest czymś wyjątkowym. Utożsamiam się z rodakami, którzy również są na szczycie w innych dyscyplinach sportu – podkreśliła.

Przekazała również, że już rozpoczęła przygotowania do sezonu letniego.

Na przełomie marca i kwietnia wróciłam do pełnych przygotowań. Staram się trenować dwa razy dziennie i sprawdzam, jak reaguje mój organizm. Skutki niedawnej choroby powodują jednak, że trenuję spokojniej. Jest dużo czasu do mistrzostw świata i wierzę, że wszystko będzie dobrze – zapewniła.

W najbliższym czasie będzie trenować w Polsce. – Na razie ćwiczę tam, gdzie mieszkam przez większość roku, czyli w Barlinku, gdzie jest mój trener. Tutaj spokojnie przygotowujemy się do sezonu. Na razie nie planuję zagranicznych zgrupowań. Kocham przebywać w swoim domu. To mi daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Lubię spędzać czas na miejscu, bo wtedy czuję się spokojniej. Tu mam swoje życie – nadmieniła.

W 2022 roku Ennaoui wywalczyła brąz ME w Monachium i była piąta podczas MŚ w Eugene. W tym roku najważniejszą imprezą będą sierpniowe MŚ w Budapeszcie.


Pia Skrzyszowska: po igrzyskach chcę znaleźć drugą życiową drogę

Czytaj też

Pia Skrzyszowska (fot. Getty)

Pia Skrzyszowska: po igrzyskach chcę znaleźć drugą życiową drogę

Genialny bieg sprinterki w USA! Natura nie dała napisać historii [WIDEO]

Czytaj też

Sha'Carri Richardson (fot. Getty)

Genialny bieg sprinterki w USA! Natura nie dała napisać historii [WIDEO]

Będę walczyła o najwyższe lokaty. Zajmowanie miejsc w okolicach 10. czy 12. już mnie nie satysfakcjonuje. Na pewno będę się chciała zbliżyć do podium. Sport jest bardzo nieprzewidywalny. Przez ostatnie lata nauczyłam się, że do wszystkiego trzeba mieć dystans. Zrobię jednak wszystko, żeby stanąć na podium – zadeklarowała. 


Do światowej czołówki i rekordowego biegania, które prezentują Kenijki czy Etiopki jeszcze jest daleko. Jednak jak wszystko dobrze pójdzie, to myślę, że trzecie miejsce jest w moim zasięgu. Jeśli ominą mnie kontuzje i choroby, to moja forma powinna bardzo dobrze wyglądać w sezonie letnim – dodała. 

W czerwcu na Stadionie Śląskim odbędą się lekkoatletyczne drużynowe ME. Polska trzeci raz z rzędu będzie gospodarzem tej imprezy. W 2021 roku w Chorzowie i dwa lata wcześniej w Bydgoszczy biało-czerwoni zajęli w niej pierwsze miejsce. 

 – Dla mnie ta impreza będzie symboliczna. Podczas DME wygrywałam swoje biegi w 2015, 2017 i 2019 roku. Żadna inna lekkoatletka nie może pochwalić się takim osiągnięciem. Natomiast w 2021 roku dwa tygodnie przed DME doznałam kontuzji, która wykluczyła mnie z całego sezonu, w tym igrzysk w Tokio. Fajnie będzie znów reprezentować Polskę. Start na własnej ziemi to wielki zaszczyt i nobilitacja – powiedziała biegaczka. 

Zawody w Chorzowie w tym roku są organizowane w ramach Igrzysk Europejskich, których gospodarzem jest oficjalnie Kraków. Od 21 czerwca do 2 lipca sportowcy będą rywalizować w 29 dyscyplinach. 

 – To wyjątkowe wydarzenie na wielką skalę, które wykracza poza lekkoatletykę. Mam nadzieję, że po raz kolejny zdobędziemy medal jako drużyna – wspomniała. 

Biegaczka poinformowała, że w sezonie letnim skoncentruje się na koronnym dystansie 1500 m, ale nie wyklucza też startów na 800 m. – Nie wyobrażam sobie jednak biegania tylko po to, żeby zaliczać starty. Mam już 28 lat i satysfakcjonują mnie jedynie wartościowe występy na najwyższym poziomie bądź ważne imprezy. Do każdego biegu podchodzę bardzo poważnie i chcę, żeby był na miarę tego, jak ciężko trenuję – oznajmiła. 

Święta spędza w rodzinnym domu. – To moja tradycja. Nie wyobrażam sobie, żeby gdzieś indziej spędzać święta. To okazja do rodzinnej celebracji i spotkania się. Pęd życia jest nieunikniony i mam wrażenie, że z roku na rok jest coraz większy. Warto czasami się zatrzymać i zwrócić uwagę na drugiego człowieka – podsumowała Ennaoui.

Genialny bieg sprinterki w USA! Natura nie dała napisać historii [WIDEO]

Czytaj też

Sha'Carri Richardson (fot. Getty)

Genialny bieg sprinterki w USA! Natura nie dała napisać historii [WIDEO]

Jóźwik: decyzję o końcu kariery podjęłam wiele miesięcy temu
(fot. TVP)
Jóźwik: decyzję o końcu kariery podjęłam wiele miesięcy temu

Zobacz też
Znakomity bieg Polaka! Drugi czas w historii Europy! [WIDEO]
Jakub Szymański (fot. Getty Images)

Znakomity bieg Polaka! Drugi czas w historii Europy! [WIDEO]

| Lekkoatletyka 
"Nie chcemy przywilejów". Parytety wywołały dyskusję
Monika Pyrek o parytetach w związkach sportowych: nie chcemy przywilejów (fot. PAP)

"Nie chcemy przywilejów". Parytety wywołały dyskusję

| Lekkoatletyka 
Andrejczyk zaskakuje. "Zrobię otwarty trening. Ciekawe, ilu cwaniaczków przyjedzie"
Maria Andrejczyk (fot. Getty Images)

Andrejczyk zaskakuje. "Zrobię otwarty trening. Ciekawe, ilu cwaniaczków przyjedzie"

| Lekkoatletyka 
Mamy nowy rekord Europy! Znakomity wynik
Andreas Almgren pobił rekord Europy w biegu na 10 kilometrów (fot. Getty).

Mamy nowy rekord Europy! Znakomity wynik

| Lekkoatletyka 
Organizatorzy musieli sięgnąć do kieszeni. "Kosztowne zawody"
Armand Duplantis podczas Diamentowej Ligi w Chorzowie (fot. Getty).

Organizatorzy musieli sięgnąć do kieszeni. "Kosztowne zawody"

| Lekkoatletyka 
wyniki
Wyniki
12 czerwca 2024
Lekkoatletyka
4 x 100 m, finał

1

Włochy
Włochy

0:37.82

2

Holandia
Holandia

0:38.46

3

Niemcy
Niemcy

0:38.52

4

Belgia
Belgia

0:38.65

5

Szwajcaria
Szwajcaria

0:38.68

6

Dania
Dania

0:39.21

7

Grecja
Grecja

0:39.39

-

Polska
Polska

 

Rozwiń
1500 m, finał

1

Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen

3:31.95

2

Jochem Vermeulen
Jochem Vermeulen

3:33.30

3

Pietro Arese
Pietro Arese

3:33.34

4

Ruben Verheyden
Ruben Verheyden

3:33.40

5

Adel Mechaal
Adel Mechaal

3:33.58

6

Raphael Pallitsch
Raphael Pallitsch

3:33.60

7

Azeddine Habz
Azeddine Habz

3:33.70

8

Robert Farken
Robert Farken

3:33.98

9

Neil Gourley
Neil Gourley

3:34.11

10

Isaac Nader
Isaac Nader

3:34.22

11

Romain Mornet
Romain Mornet

3:34.33

12

Adam Fogg
Adam Fogg

3:34.44

13

Andrew Coscoran
Andrew Coscoran

3:34.76

14

Ossama Meslek
Ossama Meslek

3:36.35

15

Federico Riva
Federico Riva

3:37.37

16

Ignacio Fontes
Ignacio Fontes

3:45.80

-

Samuel Pihlstroem
Samuel Pihlstroem

 

Rozwiń
10000 m, finał

1

Dominic Lokinyomo Lobalu
Dominic Lokinyomo Lobalu

28:00.32

2

Yann Schrub
Yann Schrub

28:00.48

3

Thierry Ndikumwenayo
Thierry Ndikumwenayo

28:00.96

4

Andreas Almgren
Andreas Almgren

28:01.16

5

Jimmy Gressier
Jimmy Gressier

28:01.42

6

Patrick Dever
Patrick Dever

28:04.43

7

Tadesse Getahon
Tadesse Getahon

28:09.87

8

Abdessamad Oukhelfen
Abdessamad Oukhelfen

28:10.97

9

Simon Bedard
Simon Bedard

28:11.61

10

Valentin Gondouin
Valentin Gondouin

28:11.86

11

Illias Fifa
Illias Fifa

28:14.10

12

Efrem Gidey
Efrem Gidey

28:16.94

13

Jonas Raess
Jonas Raess

28:17.79

14

Isaac Kimeli
Isaac Kimeli

28:17.84

15

Davor Aaron Bienenfeld
Davor Aaron Bienenfeld

28:18.19

16

Nils Voigt
Nils Voigt

28:21.28

17

Zakariya Mahamed
Zakariya Mahamed

28:25.31

18

Noah Schutte
Noah Schutte

28:28.52

19

Rory Leonard
Rory Leonard

28:33.66

20

Brian Fay
Brian Fay

28:40.53

21

Barry Keane
Barry Keane

28:53.34

22

Peter Lynch
Peter Lynch

29:02.00

23

Yitayew Abuhay
Yitayew Abuhay

29:05.32

24

Cormac Dalton
Cormac Dalton

29:15.30

25

Bukayawe Malede
Bukayawe Malede

29:27.90

-

Yemaneberhan Crippa
Yemaneberhan Crippa

 

-

Samuel Barata
Samuel Barata

 

-

Pietro Riva
Pietro Riva

 

Rozwiń
4 x 100 m, finał

1

Belgia
Belgia

2:59.84

2

Włochy
Włochy

3:00.81

3

Niemcy
Niemcy

3:00.82

4

Francja
Francja

3:01.43

5

Hiszpania
Hiszpania

3:01.44

6

Portugalia
Portugalia

3:01.89

7

Great Britain & N.I.
Great Britain & N.I.

3:01.89

8

Węgry
Węgry

3:02.10

Rozwiń
Rzut oszczepem, finał

1

Jakub Vadlejch
Jakub Vadlejch

88.65

2

Julian Weber
Julian Weber

85.94

3

Oliver Helander
Oliver Helander

85.75

4

Edis Matusevicius
Edis Matusevicius

83.96

5

Teura'itera'i Tupaia
Teura'itera'i Tupaia

82.98

6

Lassi Etelaetalo
Lassi Etelaetalo

82.80

7

Patriks Gailums
Patriks Gailums

82.28

8

Artur Felfner
Artur Felfner

81.38

10

Toni Keraenen
Toni Keraenen

80.76

11

Andrian Mardare
Andrian Mardare

80.22

12

Max Dehning
Max Dehning

76.16

Rozwiń
Skok o tyczce, finał

2

Emmanouil Karalis
Emmanouil Karalis

5.87

3

Ersu Sasma
Ersu Sasma

5.82

3

Oleg Zernikel
Oleg Zernikel

5.82

5

Thibaut Collet
Thibaut Collet

5.82

6

Torben Blech
Torben Blech

5.75

8

Menno Vloon
Menno Vloon

5.75

9

Baptiste Thiery
Baptiste Thiery

5.75

10

Matej Scerba
Matej Scerba

5.65

11

Robin Emig
Robin Emig

5.65

12

David Holy
David Holy

5.50

13

Ben Broeders
Ben Broeders

5.50

Rozwiń
4 x 100 Metres, finał

1

Great Britain & N.I.
Great Britain & N.I.

0:41.91

2

Francja
Francja

0:42.15

3

Holandia
Holandia

0:42.46

4

Niemcy
Niemcy

0:42.61

5

Hiszpania
Hiszpania

0:42.84

6

Belgia
Belgia

0:43.48

-

Polska
Polska

 

-

Szwajcaria
Szwajcaria

 

Rozwiń
800 Metres, finał

1

Keely Hodgkinson
Keely Hodgkinson

1:58.65

2

Gabriela Gajanova
Gabriela Gajanova

1:58.79

3

Anais Bourgoin
Anais Bourgoin

1:59.30

4

Lena Kandissounon
Lena Kandissounon

1:59.81

5

Majtie Kolberg
Majtie Kolberg

1:59.87

6

Anna Wielgus
Anna Wielgus

1:59.99

7

Lore Hoffmann
Lore Hoffmann

2:01.13

8

Angelika Sarna
Angelika Sarna

2:01.21

Rozwiń
4 x 400 Metres, finał

1

Holandia
Holandia

3:22.39

2

Irlandia
Irlandia

3:22.71

3

Belgia
Belgia

3:22.95

4

Włochy
Włochy

3:23.40

5

Francja
Francja

3:23.77

6

Polska
Polska

3:23.91

7

Hiszpania
Hiszpania

3:26.94

8

Niemcy
Niemcy

3:27.11

Rozwiń
Long Jump, finał

1

Malaika Mihambo
Malaika Mihambo

7.22

2

Larissa Iapichino
Larissa Iapichino

6.94

3

Agate De Sousa
Agate De Sousa

6.91

4

Mikaelle Assani
Mikaelle Assani

6.91

5

Hilary Kpatcha
Hilary Kpatcha

6.88

6

Annik Kaelin
Annik Kaelin

6.82

7

Plamena Mitkova
Plamena Mitkova

6.80

8

Fatima Diame
Fatima Diame

6.69

9

Alina Rotaru-Kottmann
Alina Rotaru-Kottmann

6.68

10

Jogaile Petrokaite
Jogaile Petrokaite

6.68

11

Filippa Kviten
Filippa Kviten

6.58

12

Magdalena Bokun
Magdalena Bokun

6.38

Rozwiń
Najnowsze
Polacy grają o Puchar Prezydenta. Kiedy oglądać mecze w TVP?
nowe
Polacy grają o Puchar Prezydenta. Kiedy oglądać mecze w TVP?
| Piłka ręczna / Reprezentacja mężczyzn 
Polacy grają o Puchar Prezydenta. Kiedy oglądać mecze na MŚ? (fot. PAP)
Tragiczna frekwencja. Na meczu Polaków na MŚ było... 168 osób
Wtorkowy mecz Polaków z Algierią śledziło z trybun 168 osób... (fot. Paweł Bejnarowicz/ZPRP / TVP Sport)
Tragiczna frekwencja. Na meczu Polaków na MŚ było... 168 osób
(fot. własne)
Maciej Wojs
Nowa dyscyplina na igrzyskach. Polka jest w niej w czołówce PŚ!
Iwona Januszyk w trakcie zawodów Pucharu Świata w skialpinizmie (fot.
Nowa dyscyplina na igrzyskach. Polka jest w niej w czołówce PŚ!
(fot. )
Justyna Pietraszko
NBA: popisowy mecz i rekord Gilgeousa-Alexandra
Shai Gilgeous-Alexander (fot. Getty Images)
nowe
NBA: popisowy mecz i rekord Gilgeousa-Alexandra
| Koszykówka / NBA 
"Brakuje im dyscypliny". Polski klub wybrał rządy twardej ręki? To ma pomóc w utrzymaniu
Ante Simundża został trenerem Śląska Wrocław po zakończeniu rundy jesiennej. Słoweniec uratuje WKS przed spadkiem z PKO BP Ekstraklasy? (fot: 400mm.pl)
"Brakuje im dyscypliny". Polski klub wybrał rządy twardej ręki? To ma pomóc w utrzymaniu
fot. TVP
Piotr Kamieniecki
Zieliński: byliśmy czujni, uważni i wygraliśmy [WIDEO]
Piotr Zieliński (fot. Getty)
Zieliński: byliśmy czujni, uważni i wygraliśmy [WIDEO]
| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
Świątek zagra dziś w półfinale AO. O której mecz z Madison Keys?
Świątek w półfinale AO. Kiedy i o której mecz z Madison Keys? (fot. Getty)
Świątek zagra dziś w półfinale AO. O której mecz z Madison Keys?
| Tenis / Wielki Szlem 
Do góry