W sobotę na Estadio La Cartuja w Sewilli Real Madryt i Osasuna Pampeluna zmierzą się w finale Pucharu Króla. Hiszpańskie media przypominają, że Osasuna już raz wygrała mecz finałowy rozgrywany na tym stadionie – 22 lata temu drużyna prowadzona przez Jana Urbana została młodzieżowym mistrzem Hiszpanii.
Do tej pory Osasuna grała w finale Pucharu Króla tylko raz – w sezonie 2004/2005 w decydującym meczu rozgrywanym na Estadio Vicente Calderon w Madrycie musiała uznać wyższość Betisu, z którym przegrała 1:2 po dogrywce. Zwycięstwo w sobotę byłoby największym sukcesem w historii klubu z Nawarry, jednak piłkarzy czeka nie lada wyzwanie, bo zmierzą się z Realem Madryt. Dla "Królewskich" będzie to pierwszy finał od 2014 rok. Wtedy też triumfowali w tych rozgrywkach ostatni raz, w decydującym meczu pokonując Barcelonę 2:1.
Przed sobotnim meczem dziennik Noticias de Navarra przypomniał jedyne finałowe zwycięstwo Osasuny na Estadio La Cartuja w Sewilli. Miało ono miejsce w maju 2001 roku, kiedy to drużyna prowadzona przez Jana Urbana w finale młodzieżowych mistrzostw Hiszpanii mierzyła się z Atletico Madryt, w barwach którego występował m.in. Fernando Torres. Osasuna zwyciężyła 1:0, a dziennikarze Noticias de Navarra zaprosili wszystkich członków tamtej drużyny na wspólną sesję zdjęciową. Zabrakło jedynie kilku zawodników zawodników i rzecz jasna, twórcy tamtego sukcesu, czyli Jana Urbana, który w piątek przypieczętował pozostanie Górnika Zabrze w PKO Ekstraklasie.
"Osasuna zakwalifikowała się do fazy finałowej, w której trafiła do grupy z Barceloną i Valladolid. Drużyna Urbana zremisowała 5:5 z Barcą i wygrała 2:1 z Valladolid, dzięki czemu mogła zmierzyć się w wielkim finale z Atletico" – czytamy w artykule. Co ciekawe, turniej z 2001 roku był pierwszym w historii rozgrywek młodzieżowych, transmitowanym na żywo w telewizji. Mecz finałowy przyciągnął na trybuny aż 15 tysięcy ludzi!
"Urban podjął specjalne środki przed tym meczem. Jeszcze przed wyjazdem do Sewilli zorganizował trening na stadionie El Sadar w Pampelunie, by jego podopieczni przyzwyczaili się do dużego stadionu. W dniu meczu zorganizował rozgrzewkę pod trybunami La Cartuja, by nie stresować dodatkowo zawodników".
To najwyraźniej pomogło, bo Osasuna wygrała z faworyzowanym rywalem 1:0 po golu Mikela Markulety. Kapitanem tamtej drużyny był Inaki Casado i to on wzniósł trofeum, jak się okazało ostatnie, na długi czas. Dopiero w 2019 roku klub z Nawarry zdobył kolejny puchar, tym razem w rywalizacji seniorskiej, za zwycięstwo w Segunda Division. Czy w sobotę do gabloty trafi trofeum za zwycięstwo w Copa del Rey? Odpowiedź poznamy około północy.
Finał Młodzieżowych Mistrzostw Hiszpanii
Osasuna Pampeluna – Atletico Madryt 1:0
33' Mikel Markuleta (1:0)
10 maja, 2001 roku, Estadio La Cartuja – Sewilla
Sędziował: Luis Medina Cantalejo, Widzów: 15 000
Osasuna: Javier Montoro – Javier Flano, Omar Molina, Inaki Casado, Miguel Flano, Luis Sota, David López (46' Iker Zuasti), Nacho Borda (86' Ruben Gil), Mikel Markuleta (54' Jorge Armendariz), Mikel Loperena, Sergio Galan (90' Arkaitz Alvaro)
Atletico: Moreiras; Jorge, AÁlex Ruiz, Balbino (80' Minguez), Mata (74' Alex Rullan), Pozo, Ongil (Toche, m. 55), Brenes, Aznar, Fernando Torres, Juanma Ortiz
Finał Pucharu Króla/Copa del Rey 2022/23 Real Madryt – Osasuna [szczegóły transmisji]
Kiedy mecz: sobota, 6 maja o godz. 22:00
Gdzie oglądać: od 21:15 w TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej, Smart TV i HbbTV, od 21:35 w TVP 1
Kto skomentuje: Jacek Laskowski i Robert Podoliński
Prowadzący studio: Patryk Ganiek
Goście/eksperci: Łukasz Gikiewicz, Marek Wasiluk