Szczelnie wypełnione trybuny w niewielkich Dusznikach obejrzały tyczkarski mityng "Lisek w Domu" – inaugurację letniego sezonu lekkoatletycznego w Polsce. Organizator zawodów Piotr Lisek zaczął występy od 5,71 metra. – Jesteśmy tuż po ciężkim obozie, forma ma przyjść później – zapowiada rekordzista kraju.
>> WARTO PRZECZYTAĆ: KOGO UWAŻNIEJ ŚLEDZIĆ W 2023? TU KAŻDY MA JAKĄŚ HISTORIĘ
Po znakomitej, zeszłorocznej edycji domowych zawodów Piotra Liska w Dusznikach k. Poznania kolejne takie zawody stały na jeszcze lepszym poziomie organizacyjnym. Jedyny polski sześciometrowiec w sobotę już trzeci raz zaprosił do rodzinnej wsi rywali z tyczkarskich skoczni. Zawody śledził nadkomplet publiczności.
Mimo wczesnej pory poziom sportowy nie rozczarował. Gospodarz także.
Sezon lekkoatletyczny 2023 w Polsce rozpoczęty. Piotr Lisek najlepszy u siebie w domu
Do Dusznik przyjechali nie tylko Robert Sobera i Paweł Wojciechowski – koledzy z reprezentacji Polski. Wśród gości był też m.in. Emmanouil Karalis – kolega Liska z grupy treningowej Marcina Szczepańskiego, ten, który zimą w Stambule zajął z Polakiem ex aequo drugie miejsce w rywalizacji o halowe mistrzostwo Europy. Niestety, po trzech strąconych próbach na 5,31 metra Grek nieoczekiwanie odpadł z konkursu zanim jeszcze Lisek oddał pierwszy skok.
Sobera i Wojciechowski zatrzymali się, zaliczając po 5,51 m. Piotr na kolejnej wysokości też miał kłopoty, ale gdy zaliczył 5,61, to na poprzeczce zawieszonej o jeszcze 10 cm wyżej był tylko raz. Po skoku na 5,71 metra okazało się, że z walki odpadli już Matt Ludwig i Ben Broeders. Amerykaninowi pękła tyczka, a Belg zgłosił ból łydki i wycofał się z konkursu. Lisek został sam. I skakał bardzo obiecująco, zwłaszcza w pierwszej próbie na 5,81. Nie zaliczył żadnego z trzech podejść do tej wysokości, ale i tak widać, że czas od sezonu halowego minął mu bardzo efektywnie. To, jak prezentował się w Dusznikach, może być z pewnością zapowiedzią rosnącej dyspozycji.
Rekordem mityngu pozostaje ubiegłoroczne 5,80 m gospodarza imprezy.
– Wszyscy dopiero wróciliśmy ze zgrupowań, wszyscy mamy w nogach dopiero zakończone zgrupowania. Ciężka praca za nami, która ma nam "oddać" nie tyle teraz, co w najważniejszym momencie sezonu. Czyli na MŚ w Budapeszcie. Minimum jest wysokie, bo wynosi 5,81 m, ale nie martwię się o wyjazd. Są w końcu też awanse z rankingów. To oczywiście nie oznacza, że taki wynik nie padnie. Jestem ambitny, chcę tyle skoczyć, żeby liczyć się na Węgrzech w walce o medale. Oby – zapowiada Lisek.
Piotr Lisek skakał przed znajomymi i rodziną. "Ze stresu nie spałem kilka dni"
Niezależnie od wyników, mityng należy uznać za organizacyjny sukces. Na trybunach – jak sam przyznał gospodarz zawodów – zasiedli niemal wszyscy, których osobiście lub z widzenia zna. Nie zabrakło jego żony i córki, a także m.in. mamy i dziadka.
– Nie spałem kilka dni, ze stresu, bo tak chciałem z pomagającymi mi ludźmi, żeby wszystko się udało. Jestem pod wrażeniem, że to z roku na rok się udaje. Bez wsparcia nie dałbym rady. Ten mityng jest dla mnie tak samo ważny, jak konkurs o mistrzostwo Europy. Naprawdę. Chcę ludziom podziękować za to, że mi kibicują i przedstawić naszą konkurencję. Wielu dopiero przychodząc na takie zawody, orientuje się, jak to jest wysoko. Jak to jest trudne – przyznał przed kamerą TVP Sport Lisek.
21 maja tyczkarze spotkają się ponownie. W Białymstoku odbędzie się Mityng na Rynku Kościuszki, który pokażemy w Telewizji Polskiej.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1009 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.