Chcemy, by działania w polskich skokach zostały ujednolicone. Do tej pory kluby trenowały inaczej niż kadry. Był chaos. Potem narzekaliśmy na brak wyników – mówi Rafał Kot. Członek zarządu PZN zapewnia, że robi się wiele, by sytuacja uległa poprawie. Na efekty prac trzeba będzie jeszcze poczekać.
Filip Kołodziejski, TVPSPORT.PL: – Zacznijmy od ostatnich wydarzeń, które miały miejsce w kadrze B. Zmiana trenera na Davida Jiroutka wyjdzie wszystkim na dobre?
Rafal Kot: – Mieliśmy okazję, jako zarząd, rozmawiać z trenerem Thomasem Thurnbichlerem. Przedstawił nam tę kandydaturę. Podkreślił, że bierze za nią całkowitą odpowiedzialność. Podkreślał, iż zna się z Davidem od lat. Wie, jak działał we Włoszech. Bardzo mu to odpowiadało. Nadają na tych samych falach. Będzie miał stuprocentową pewność, że praca opierać się będzie na planach, które zaproponuje Austriak.
– Co się wyczerpało we współpracy Thurnbichlera z Maciejem Maciusiakiem?
– To nie tak, że coś się wyczerpało. Cały zarząd PZN mówił jednym głosem. Jesteśmy pełni uznania dla trenera Maciusiaka. Ma znakomity warsztat. Świetnie dogadywał się z zawodnikami. Wyciągał niejednokrotnie talenty z dołka. Nikt z nas nie był za jego zwolnieniem. Po prostu nie zaiskrzyło, jeśli chodzi o współpracę ze sztabem kadry A. Nie do końca się dogadywali. Maćka nikt nie zwolnił. Do końca chcieliśmy, by został w innych grupach. Sam złożył wypowiedzenie. Zagrały emocje. Gdy opadną na pewno będziemy chcieli wracać do rozmów na temat współpracy. Maciusiak zawsze będzie miał otwarte drzwi.
Bezmyślny ruch FIS, a na stole leży inna zmiana. W tenisie się sprawdza
– Co rok, to zmiana. Nadeszły czasy "świeżości".
– Chodzi o to, że Thomas oprócz prowadzenia pierwszej kadry, ma również rozwijać program szkolenia w skokach w Polsce. Chcemy, by działania zostały ujednolicone. Do tej pory kluby trenowały inaczej niż kadry. Był chaos. Potem narzekaliśmy na brak wyników. Zawodnicy przechodzący ze słabszych grup do najlepszych nie potrafili odnaleźć się w szkoleniu. To bardzo komplikowało sytuację. Liczymy, że efekty pojawią się też w Szkołach Mistrzostwa Sportowego. Plany są konkretne. Trzeba działać. Nie chcemy, żeby młodsi bardzo odczuwali różnice w technice treningu, jeśli nagle zostaną powołani na zawody wyższej rangi. Przed nami czasochłonna praca, ale efekty na pewno będą zadowalające. Trener Thurnbichler podkreślał, że musi mieć osoby w pozostałych grupach, które będą z nim ściśle współpracować.
– Nawiązując do głównego szkoleniowca nie mogę nie zapytać o skład kadr narodowych na kolejny sezon. Jakie odczucia?
– Spodziewaliśmy się takiego podziału. Wiedzieliśmy kogo na co stać. Jedyną niespodzianką jest Kacper Juroszek w kadrze A. Większość obstawiała Jana Habdasa. Trener rozłożył wszystko na czynniki pierwsze i wytłumaczył decyzję. Obserwuje Kacpra od dawna. Wie, że ma niesamowite możliwości. Nie mógł ich wykorzystać w minionym sezonie przez kłopoty zdrowotne. Habdas natomiast to nadal bardzo młody zawodnik. Nie powinien mieć kłopotu, jeśli jeszcze rok spędzi w drugiej kadrze. Pamiętajmy, że to "papierowy" podział zawodników przed konkursami najwyższej rangi. Sprawa jest jasna: będą startować najlepsi. Każdy może otrzymać szansę. Poza tym teraz normalnością będą wspólne zgrupowania. Za zawodnikami już jedno z nich. W Spale pojawili się wszyscy. Teraz czas na Szwecję i tunel aerodynamiczny. Następnie ma być obóz w Szczyrku. Kadry mają być bardziej scementowane.
Nowe kadry i nowi trenerzy. Idą zmiany w polskim narciarstwie
– Na koniec podpytam o "zawodników bazowych". W tym gronie znaleźli się: Maciej Kot, Jarosław Krzak oraz Szymon Jojko. Jak będą wyglądały ich przygotowania?
– Kadry mają określoną pojemność. Jeśli wrzucilibyśmy wszystkich w jedno miejsce nie byłoby przestrzeni do działania. Indywidualna praca z trenerami może przynieść lepszy efekty. Na przykład Maciej będzie współpracował z Wojciechem Toporem i Zbigniewem Klimowskim. Poza tym pojawi się na zgrupowaniach kadr A i B. Zawodnicy z grupy, o którą pan pyta będą musieli udowodnić wynikami swoją przydatność dla polskich skoków. Przecież chcemy ich "odzyskać". To zawodnicy ze sporym potencjałem. Muszą mocno pracować i wykonywać plany Thurnbichlera. Będą finansowani. Będą mieli zapewniony sprzęt, finansowanie i obozy. Czekamy na efekty.
214.5
199.2
191.2
188.5
187.9
182.3
181.4
176.6
169.4
10
167.6
11
166.4
12
162.4
13
158.3
14
157.8
155.7
16
155.6
17
154.7
153.5
19
152.8
147.9
21
147.6
144.6
23
143.9
24
143.5
25
140.0
139.7
27
138.0
28
136.1
29
133.6
132.3
214.5
199.2
191.2
188.5
187.9
182.3
181.4
176.6
169.4
10
167.6
11
166.4
12
162.4
13
158.3
14
157.8
155.7
16
155.6
17
154.7
153.5
19
152.8
147.9
21
147.6
144.6
23
143.9
24
143.5
25
140.0
139.7
27
138.0
28
136.1
29
133.6
132.3
1
129.0
2
126.5
3
125.8
4
102.9
93.9
93.6
7
70.0
8
51.1
37.2
33.5
11
23.6
12
20.3
436.1
427.8
422.7
413.5
398.6
392.1
390.1
386.4
381.8
375.1
11
372.3
360.9
13
355.4
354.8
350.7
16
340.6
17
332.8
18
332.4
19
330.8
329.9
21
323.4
321.3
23
320.7
24
317.1
316.3
26
297.6
27
294.9
28
291.4
29
281.5
30
279.8
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (960 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.