| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa
Za niespełna miesiąc początek sezonu 2023/24 PKO Ekstraklasy, ale kurz po ostatniej kampanii jeszcze nie opadł. W tabeli najlepszy był Raków Częstochowa, najgorsza – Miedź Legnica. A jak wyglądało wszystko w detalach? PKO Ekstraklasa przygotowała szczegółowe, statystyczne podsumowanie ostatniego sezonu.
Sezon 2022/23 PKO Ekstraklasy pod wieloma względami był wyjątkowy. Pierwsze w historii mistrzostwo Polski wygrał Raków Częstochowa, z kolei po latach z elitą pożegnały się Lechia Gdańsk i Wisła Płock. A jak miniony sezon wyglądał statystycznie, biorąc pod uwagę różne, także te najbardziej nietypowe zestawienia?
Najbardziej bolesne porażki w zeszłym sezonie ponieśli spadkowicze – Wisła Płock i Lechia Gdańsk. Płocczanie zebrali lanie aż 1:7 od późniejszego mistrza Polski – Rakowa Częstochowa. Piłkarze z Gdańska przyjęli z kolei bardzo bolesną lekcję w Poznaniu – z Lechem przegrali 0:5.
Dwóch piłkarzy z całej ligi rozegrało wszystkie 34 spotkania w pełnym wymiarze czasowym – Virgil Ghita z Cracovii i Bartosz Mrozek ze Stali Mielec.
Największy progres względem sezonu 2021/22 zaliczyła Legia Warszawa. Stołeczny klub zakończył ostatnią kampanię osiem miejsc wyżej (z 10. na 2.). Największy regres? Lechia Gdańsk. W sezonie 2021/22 było miejsce czwarte, a w tym roku – 17.
Choć przepis o młodzieżowcu dalej wzbudza kontrowersje, to kilka klubów przekonało się, że warto stawiać na piłkarzy młodego pokolenia. Najbardziej zyskał Górnik Zabrze. Łącznie młodzieżowcy zapewnili zabrzanom 12 goli. Wydatnego efektu w liczbach nie miały z kolei cztery kluby – Korona Kielce, Lechia Gdańsk, Radomiak Radom i Raków Częstochowa. Te zespoły bramek młodzieżowców się nie doczekały.
Dwóch najlepszych strzelców ligi miała Jagiellonia Białystok – Marca Guala i Jesusa Imaza. To jednak w Pogoni Szczecin był as w talii, który potrafił wnieść jakość z ławki. Wahan Biczachczjan strzelił łącznie pięć goli po wejściu z ławki. Jedno trafienie mniej zaliczyli Kristoffer Hansen (Widzew Łódź), Marko Kolar (Wisła Płock), Tomasz Pieńko (Zagłębie Lubin) i Damian Warchoł (Wisła Płock).
Z kolei w bramce największych pewniaków miał Raków Częstochowa i Lech Poznań. Vladan Kovacević i Filip Bednarek zaliczyli po 16 czystych kont w sezonie ligowym. Najwięcej strzałów odbił za to Zlatan Alomerović (Jagiellonia Białystok) – 121.
Goli nie byłoby bez tych, który podają. A najwięcej piłek w sezonie przekazywał Damian Dąbrowski (Pogoń Szczecin). Łącznie podawał 2471 razy, z czego 2195 razy celnie (88,8 procenta dokładności podań). Najwięcej z podań swojego zawodnika skorzystał Górnik Zabrze – Lukas Podolski zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji asyst mając ich dziewięć. Kluczowe podania to z kolei statystyka Kamila Grosickiego (Pogoń Szczecin) – miał ich 94.
Miniony sezon obfitował w gole piękne i wyjątkowe. A także takie, do których, przynajmniej w teorii, nie powinno dojść. Mowa tu przede wszystkim o trafieniu Podolskiego z meczu 16. kolejki Pogoń – Górnik. Prawdopodobieństwo trafienia, według współczynnika xG, wynosiło... 0,0005. Mimo tego gwiazda Górnika trafiła do bramki z ponad połowy boiska. Na drugim miejscu w zestawieniu jest gol Roberta Dadoka z meczu z Wisłą Płock (xG: 0,0016).
Najwięcej w całym sezonie biegali piłkarze Wisły Płock (średnio 118,72 km), a najmniej Radomiaka Radom (średnio 107,8 km). Jeśli chodzi o biegający najszybciej, to klasyfikacja zdominowało trzech piłkarzy – Pontus Almqvist (Pogoń Szczecin), Denis Jastrzembski (Śląsk Wrocław) i Michał Skóraś (Lech Poznań). Najszybszy sprint w sezonie zaliczył Almqvist – w meczu z Górnikiem zmierzono mu prędkość 35,37 km/h. Największy dystans przebiegnięty w jednym meczu miał z kolei Koki Hinokio (Stal Mielec) – 13,51 km w meczu z Legią Warszawa.
Najwyższe zwycięstwa:
Najwięcej rozegranych minut:
Najwięcej strzelonych goli:
Najwięcej goli strzelonych przez młodzieżowców:
Najwięcej goli strzelonych przez zmienników:
Najwięcej czystych kont:
Najwięcej obronionych strzałów:
Najwięcej podań:
Najwięcej kluczowych podań:
Najwięcej asyst:
Gole z najniższym xG:
Największy średni przebiegnięty dystans w meczu:
Najszybsza prędkość osiągnięta przez zawodników:
Największy dystans przebiegnięty w jednym meczu:
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.