W historii angielskiej Premier League nie brakuje emocjonujących momentów, które trwale wpisały się w pamięć kibiców na całym świecie. Jednym z aspektów, który zawsze przyciąga uwagę fanów futbolu, są rekordowe transfery, które potrafią wzbudzić kontrowersje, podnieść temperaturę oraz wywołać lawinę dyskusji. Jak wygląda aktualne zestawienie największych transferów w historii ligi? Prezentujemy listę.
Współczesny futbol to nie tylko sport, lecz ogromny rynek, w którym kwoty transferów potrafią przekraczać wszelkie granice wyobraźni. Co skłoniło kluby do wyłożenia fortuny na pojedynczego zawodnika? Jakie były oczekiwania i presje towarzyszące tym transakcjom? A przede wszystkim, jakie efekty przyniosły na boisku i poza nim? Transferowe zawirowania w Premier League od dawna wywołują emocje nie mniej intensywne niż same rozgrywki na boisku. Nie da się jednak ukryć, że w większą część operacji zamieszane są ekipy z Manchesteru.
10 – Jadon Sancho
Za Anglika podczas okna transferowego latem 2021 zapłacono Borussii Dortmund 85 milionów euro. Skrzydłowy nie nawiązał jednak do swojego poziomu z czasów gry w Bundeslidze, gdzie czarował i zachwycał kibiców BVB. W swoim pierwszym sezonie na Old Trafford w 38 meczach zanotował pięć goli i zaliczył trzy asysty, a w ubiegłej kampanii uzbierał 41 występów i nieznacznie poprawił swoje statystyki na siedem bramek i dokładając trzy asysty. Pod koniec poprzedniego roku Erik ten Hag otwarcie przyznał, że jego zawodnik nie jest w odpowiedniej formie fizycznej i mentalnej, przez co skrzydłowy podjął indywidualne treningi.
9 – Harry Maguire
Latem 2019 roku Manchester United zapłacił za niego Leicester City 87 milionów euro. 30-latek stosunkowo szybko stał się ważną postacią zespołu i już w pierwszym sezonie powierzono mu opaskę kapitana. Maguire popełniał jednak błędy, co tylko utwierdzało w przekonaniu, że nikt nigdy nie powinien zapłacić na niego aż tak dużych pieniędzy. W sezonie 2022/2023 trener Erik ten Hag odstawił go na boczny tor. Sam jednak sobie na to zapracował, niejednokrotnie przyprawiając fanów United o szybsze bicie serca.
8 – Josko Gvardiol
Defensywny hit transferowy tego lata należy do ekipy Obywateli. Chorwat został sprzedany z RB Lipsk do Manchesteru City za 90 milionów euro, stając się tym samym najdroższym obrońcą w historii futbolu. Pobił w ten sposób rekord Maguire’a. Oczekiwania wśród fanów Manchesteru City będą wobec niego bardzo duże. Już w ubiegłym sezonie ekipa z Etihad Stadium posiadała do spółki z Newcastle najlepszą defensywę w lidze.
7 – Antony
W ubiegłym roku zapłacono za niego Ajaksowi 95 milionów euro. Na razie nie należy zaliczyć Brazylijczyka do rozczarowań, jednak z pewnością oczekiwano po nim więcej, niż osiem goli i trzy asysty w 44 spotkaniach. Czy Antony podzieli los Jack'a Grealish'a?
6 – Paul Pogba
Latem 2016 roku Manchester United zapłacił za Francuza Juventusowi 105 milionów euro, co było wówczas największym transferem w historii futbolu. Pogba nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań, mimo że pierwsze trzy sezony miał jeszcze całkiem udane. W całej sprawie rekinami biznesu nie okazali się działacze Manchesteru United, którzy w 2012 roku oddali piłkarza do Juventusu za darmo, cztery lata później wydali za niego ponad 100 milionów euro, żeby na koniec znów nic na nim nie zarobić.
5 – Romelu Lukaku
Wielki powrót Belga. Latem 2021 roku Chelsea zapłaciła za niego Interowi Mediolan 115 milionów euro. Tym samym napastnik powrócił na Stamford Bridge po siedmioletniej przerwie i wszyscy mieli nadzieję, że jego drugie podejście do ekipy „The Blues” okaże się dużo lepsze. Tak się jednak nie stało. Po roku Belg odszedł na wypożyczenie do Interu Mediolan. Wszystko wskazuje na to, że Belg teraz jest na dobrej drodze, by zmienić klub we Włoszech. Jak poinformował Fabrizio Romano, 30-letni napastnik wstępnie porozumiał się z Juventusem.
4 – Declan Rice
Na trzecią pozycję tego lata wskoczył Declan Rice. Arsenal zapłacił za niego West Hamowi United 116,6 miliona euro. Kanonierzy długo negocjowali warunki transferu 24-letniego zawodnika i w końcu dopięli swego. 43-krotny reprezentant Synów Albionu stał się najdroższym nabytkiem Kanonierów w dziejach.
3 – Jack Grealish
Latem 2021 roku przeszedł z Aston Villi do Manchesteru City za 117,5 miliona euro. W pierwszym sezonie po przybyciu do zespołu „The Citizens” nie spełniał pokładanych w nim oczekiwań, jednak z czasem udowodnił, że jest światowej klasy piłkarzem i niezwykle ważnym elementem w układance trenera Pepa Guardioli.
2 – Enzo Fernandez
Ostatniego dnia minionego zimowego okienka transferowego Chelsea wyłożyła za Argentyńczyka astronomiczne 121 milionów euro, co przełożyło się wówczas na szóstą najwyższą transakcję w historii futbolu.
1 – Moises Caicedo
Saga transferowa z udziałem Moisesa Caicedo dobiegła końca. Władze Chelsea przebiły ofertę Liverpoolu i zapłaciły za Ekwadorczyka aż 115 mln funtów (w przeliczeniu 133,5 miliona euro), a do Brighton może jeszcze trafić 15 mln bonusów w brytyjskiej walucie. Kontrakt Caicedo będzie obowiązywać do 2031 roku z opcją przedłużenia o kolejny sezon. Dla Brighton sprzedaż Ekwadorczyka okazała się kapitalnym biznesem nie tylko ze względu na kwotę sprzedaży. W lutym 2021 roku sami zapłacili za niego... zaledwie 4,5 miliona funtów, wykupując piłkarza z Independiente del Valle.
Zobacz także: Najdroższe transfery w historii piłki nożnej [TOP 10]
1. Moises Caicedo z Brighton do Chelsea – 133,5 miliona euro (lato 2023)
2. Enzo Fernandez z Benfiki do Chelsea – 121 milionów euro (zima 2023)
3. Jack Grealish z Aston Villi do Manchesteru City – 117,5 miliona euro (lato 2021)
4. Declan Rice z West Hamu United do Arsenalu – 116,6 miliona euro (lato 2023)
5. Romelu Lukaku z Interu Mediolan do Chelsea – 115 milionów euro (lato 2021)
6. Paul Pogba z Juventusu do Manchesteru United – 105 milionów euro (lato 2016)
7. Antony z Ajaksu Amsterdam do Manchesteru United – 95 milionów euro (lato 2022)
8. Josko Gvardiol z RB Lipsk do Manchesteru City – 90 milionów euro (lato 2023)
9. Harry Maguire z Leicester City do Manchesteru United – 87 milionów euro (lato 2019)
10. Jadon Sancho z Borussii Dortmund do Manchesteru United – 85 milionów euro (lato 2021)
1 - 2
Norwegia
0 - 1
Finlandia
16:00
Włochy
19:00
Portugalia
16:00
Szwecja
19:00
Polska
16:00
Holandia
19:00
Anglia
16:00
Finlandia
19:00
Islandia
16:00
Belgia
19:00
Włochy
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1012 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.