Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk) spadli po trzecim dniu mistrzostw świata w żeglarstwie z drugiego na trzecie miejsce w klasie 49er. Regaty w Hadze są pierwszą i główną kwalifikacją do igrzysk olimpijskich dla krajów. W 10 konkurencjach ściga się 1400 zawodników.
Mistrzostwa świata klas olimpijskich są pierwszą, ale jednocześnie najważniejszą żeglarską kwalifikacją dla krajów do przyszłorocznych igrzysk, których regaty odbędą się w Marsylii. Ta impreza rozgrywana jest raz na cztery lata, zawsze rok przed olimpijską rywalizacją.
W Holandii ściga się 36 Polaków. Występują w dziewięciu z 10 konkurencji – nie ma ich tylko w katamaranach Nacra 17. W niedzielę pływali przedstawiciele klas 49er, 49erFX i 470, po raz pierwszy na wodę zeszły również zawodniczki w klasie ILCA 6 oraz zawodnicy w klasie ILCA 7.
Trzeciego dnia zawodów nadal dobrze spisywali się Przybytek i Piasecki, którzy dotarli na metę na trzeciej, pierwszej i ósmej pozycji. Biało-czerwoni stracili jednak status wiceliderów, bowiem w niedzielę rewelacyjnie wypadli Hiszpanie Diego Botin Le Chever i Florian Trittel, którzy dwa razy okazali się najlepsi oraz wywalczyli drugie miejsce. Prowadzenie utrzymali broniący tytułu Holendrzy Bart Lambriex i Floris van de Werken.
Znaczący awans, z 23. na 14. pozycję, zanotowali Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (OŚ AZS Poznań). Stało się tak za sprawą wygrania trzeciego wyścigu, poza tym ten duet był ósmy i trzeci.
W gronie 83 załóg na 22. pozycji plasują się Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk), a na 51. Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus YC Olsztyn).
W kobiecej klasie 49erFX, w której rywalizuje 58 ekip, także do zdobycia jest 10 olimpijskich nominacji. Po dziewięciu wyścigach Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Sandra Jankowiak (OŚ AZS Poznań) utrzymały 20., a Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) 32. lokatę.
Liderkami pozostały wicemistrzynie świata Szwedki Vilma Bobeck i Rebecca Netzler, które triumfowały w sześciu wyścigach.
W niedzielę odbyły się pierwsze wyścigi w klasach ILCA 6 oraz ILCA 7. Startuje 110 kobiet, ale Polek nie ma w czołówce. Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń) zamyka drugą "10", a Agacie Barwińskiej (SSW MOS Iława) przypada 32. miejsce. Na czele znajduje się Węgierka Maria Erdi.
W klasie ILCA 7 po dwóch startach jedyny Polak Piotr Malinowski (SSW MOS Iława) sklasyfikowany jest na 124. pozycji. Stawkę 138 zawodników otwiera utytułowany Tonci Stipanovic – Chorwat to dwukrotny wicemistrz olimpijski oraz wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy.
W klasach ILCA 6 oraz ILCA 7 do zdobycia jest po 16 przepustek na igrzyska. W poniedziałek rywalizację rozpoczną w Holandii zawodnicy w klasach Formula Kite i iQFoil.
Za rok w Marsylii ścigać się będzie 330 żeglarzy (20 mniej niż w Tokio), w równej liczbie po 165 kobiet i mężczyzn.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.