Zatrzymano dziewięć osób, zlikwidowano fabryki sterydów, trzy magazyny i przejęto około 300 tysięcy nielegalnych produktów medycznych, różnego rodzaju surowców i komponentów – służących do nielegalnej produkcji. Na wysokości zadania stanęły: Polska Agencja Antydopingowa POLADA, przy wsparciu kontrterrorystów z wielu SPKP w kraju, CBŚP oraz Prokuratura Krajowa. Nielegalne tabletki i ampułki trafiały między innymi do... siłowni.
Medalistka olimpijska apeluje po operacji: nie róbcie ze mnie jeszcze emerytki!
– Po raz kolejny mamy dowody na to, że zorganizowana przestępczość to dziś nie tylko narkotyki, to także rynek sterydów, podrabianych suplementów oraz innych nielegalnych i często zagrażających zdrowiu i życiu substancji. Skala tej konkretnej sprawy powinna być kolejnym ostrzeżeniem dla całego społeczeństwa, a dla sportowców w szczególności – mówi Michał Rynkowski, dyrektor POLADA.
Policjanci z Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, że na terenie województwa łódzkiego działa zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się produkcją, przechowywaniem, wprowadzaniem do obrotu oraz odpłatnym udostępnianiu sfałszowanych produktów leczniczych. Na bazie zebranych informacji prokuratorzy Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu wszczęli śledztwo.
W jego efekcie policjanci CBŚP przeprowadzili akcję, w trakcie której zlikwidowali nielegalną fabrykę substancji anabolicznych, przejmując sześć profesjonalnych maszyn służących do produkcji anabolików, m.in. dwie tabletkarki, trzy wirówki oraz aplikator do ampułek, całość warta około 200 tysięcy złotych. Zlikwidowano także trzy magazyny, zabezpieczając 185 kartonów, w których może być nawet 300 tysięcy różnego rodzaju nielegalnych substancji anabolicznych w postaci ampułek i tabletek. Wartość zabezpieczonego towaru wstępnie szacowana jest na około 3,9 miliona złotych.
Według śledczych wyprodukowane w nielegalnej fabryce tabletki i ampułki były rozprowadzane w klubach fitness czy siłowniach, głównie na terenie województwa łódzkiego. – To nie pierwszy raz, kiedy Polska Agencja Antydopingowa może współpracować ze służbami w tak ważnych sprawach związanych z ochroną zdrowia i tak istotnych ze względu na środowisko sportowe. Każdy, kto ma w planach kupowanie odżywek, suplementów czy leków powinien to robić w najbardziej bezpieczny sposób. W aptekach, w sprawdzonych sklepach i u sprawdzonych producentów. Warto też konsultować się z lekarzami czy dana suplementacja jest faktycznie wskazana. Od tych wszystkich zagrożeń nie są wolni także sportowcy profesjonalnie, dlatego każda tego typu sprawa jest tak ważna dla POLADA – dodał Rynkowski.
"W trakcie akcji funkcjonariusze zatrzymali dziewięć osób, którym przedstawiono łącznie 19 zarzutów. Osiem osób podejrzanych jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, z czego jednej z nich przedstawiono zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Pozostałe przestępstwa zarzucane zatrzymanym dotyczą wytwarzania fałszywych produktów leczniczych zawierających substancje zabronione w związku ze zwalczaniem dopingu w sporcie, przechowywanie ich, dystrybuowanie, a także wytwarzanie i obrót produktami leczniczymi bez wymaganego zezwolenia. Śledczy dwóm z zatrzymanych zarzucają także pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw" – czytamy w oficjalnym materiale POLADA.
Sprawa pozostaje rozwojowa. Aktualnie sprawdzane jest m.in. to, czy produkując oraz wprowadzając do obrotu wskazane produkty farmaceutyczne podejrzani mogli sprowadzili niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób.
– Coraz częściej tego rodzaju współpraca, z różnymi organizacjami, w tym Europolem, INTERPOLEM i urzędów celnych, staje się owocna i przynosi konkretne rezultaty dla sportowców na całym świecie. Zobowiązuję się do stałego wsparcia WADA w celu ograniczenia globalnej produkcji, sprzedaży i dostaw substancji zwiększających wydolność – podsumował Witold Bańka, Prezydent Światowej Agencji Antydopingowej