Robert Lewandowski wykonuje rzuty karne prawie perfekcyjnie. Jeśli bramkarz broni, to zwykle łamiąc przepisy. Jednak sposób wykonywania "jedenastek" irytuje nawet wielu kibiców biało-czerwonych. Niektórzy uważają, że taki sposób powinien być zakazany. Bo: "zatrzymał się, stanął, zrobił to na dwa razy".
Nie widziałem jeszcze ani jednego rzutu karnego wykonywanego przez Roberta Lewandowskiego niezgodnie z „Przepisami gry”. W czasie rozbiegu przed wykonaniem rzutu karnego „Lewy” robi zwody, nagle zwalnia i przyspiesza, a po dobiegnięciu do piłki strzela, najczęściej blisko słupka lub poprzeczki. W taki sposób wykonał rzut karny w meczu z Francją zarówno za pierwszym razem, kiedy bramkarz obronił, ruszając się z linii zbyt wcześnie, jak i za drugim razem, gdy bramkarz już nie miał szans.
Taki styl wykonywania rzutów karnych może nie podobać się kibicom, ale z sędziowskiego punktu widzenia nie ma podstaw do interwencji. Zarzuty, że wykonanie karnego po "zatrzymaniu się" czy "stanięciu" jest niedozwolone, mijają się z prawdą.
W kontekście wykonywania rzutów karnych przez Roberta Lewandowskiego w „Przepisach gry” istotny jest artykuł 14 „Rzut karny” i fragment pod tytułem „Przewinienia i sankcje”, w którym czytamy:
„Wyjątkami są następujące sytuacje, gdy gra zostanie przerwana i wznowiona rzutem wolnym pośrednim, bez względu na to, czy piłka wpadnie do bramki, czy nie:
● gdy piłka z rzutu karnego zostanie zagrana do tyłu,
● gdy rzut wykona współpartner zidentyfikowanego wykonawcy (sędzia karze napomnieniem zawodnika, który to zrobił),
● gdy wykonawca rzutu wykonuje zwody taktyczne po dobiegnięciu do piłki (wykonywanie zwodów w trakcie dobiegania do piłki jest dozwolone); sędzia karze napomnieniem wykonawcę rzutu".
Z ostatniego punktu jasno wynika, że w czasie zbliżania się do piłki można wykonywać zwody. Przepisy nie określają, jakie zwody są dozwolone, a jakie nie. Można więc zmieniać tempo biegu, nawet gwałtownie zwalniając czy nagle przyspieszając. Po dobiegnięciu do piłki, wykonawca rzutu karnego musi po prostu ją kopnąć. Może to zrobić dowolną częścią stopy, również piętą, ale musi zagrać piłkę do przodu, czyli w kierunku linii bramkowej.
To znaczy, że będąc już przy piłce, kiedy oczekiwany jest strzał, wykonawca rzutu karnego nie może „machnąć” nogą nad piłką czy obok piłki, żeby w ten sposób zmylić bramkarza. Nie może też wtedy stanąć udając, że nie wykona rzutu karnego, aby po wprowadzeniu w błąd bramkarza nagle kopnąć piłkę. Takie postępowanie mogłoby zostać uznane za niesportowe zachowanie i złamanie przepisów.
Polak doprowadził taki sposób wykonywania rzutów karnych prawie do perfekcji. Jeśli bramkarze bronią, to zwykle dlatego, że wychodzą z linii bramkowej zbyt wcześnie, ułatwiając sobie interwencję w sposób niezgodny z przepisami. Dlatego obronione rzuty karne po strzałach Lewandowskiego w czasie mistrzostw świata w Katarze czy w czasie meczu z Francją na Euro 2024 zostały powtórzone.
Takie karne irytują niektórych kibiców, ale również… niektórych bramkarzy, którym trudno jest wytrzymać w gotowości do wykonania interwencji aż tak długo. Gdy rzucają się, próbując przewidzieć kierunek strzału, Lewandowski często już wie, gdzie ma strzelić.
Nie jest prawdą, że bramkarz w momencie rzutu karnego musi stać na linii bramkowej. W tym samym artykule 14 w punkcie pod tytułem „Procedura” czytamy: „W momencie zagrania piłki przynajmniej część stopy broniącego bramkarza musi dotykać linii bramkowej, być na jej wysokości lub za linią bramkową”.
To oznacza, że bramkarz może się poruszać wzdłuż linii bramkowej, zarówno po linii, jak i za linią, może biegać, chodzić czy skakać, lecz musi się tylko pilnować, aby w momencie kopnięcia piłki nie być dwiema stopami przed linią bramkową bez styku z tą linią (również bez styku z wirtualną „ścianą stojącą na linii bramkowej”).
Euro w telewizji. Takie imprezy mają przed sobą przyszłość
Szokujące kulisy finału Euro. Policja udaremniła atak ISIS
Trener uczestnika Euro 2024 podał się do dymisji!
Bohater Hiszpanii dotrzymał słowa. Wygląda jak... "Mała Syrenka"
Anglicy niemal pewni. To on zastąpi w kadrze Southgate'a!
Lewandowski łamie przepisy? "Absolutnie jest do zmiany"
Anglicy dziękują Southgate'owi. Piękne słowa Beckhama
17-latek z najładniejszym golem na Euro! UEFA zadecydowała [WIDEO]
Hiszpanie w opałach. Skargę do UEFA złożył na nich... Gibraltar
niedziela, 14.07, 21:00
środa, 10.07, 21:00
wtorek, 09.07, 21:00
sobota, 06.07, 21:00
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.