Logo Nadawcy

| Paryż 2024

Jezdnia pod specjalnym nadzorem i kara za... internet. Igrzyska olimpijskie w Paryżu "od środka"

Jezdnia pod specjalnym nadzorem i kara za... internet. Igrzyska "od środka" (fot. Getty/własne)
Jezdnia pod specjalnym nadzorem i kara za... internet. Igrzyska "od środka" (fot. Getty/własne)

Już w piątek oficjalnie rozpoczną się igrzyska olimpijskie w Paryżu. W TVPSPORT.PL opisywaliśmy już, jakie warunki spotkały nas na miejscu. Niewiele osób ma jednak świadomość, że nad samą organizacją transmisji z punktu widzenia jej nadawcy pracuje się tak naprawdę dużo, dużo wcześniej. Czy w obiektach olimpijskich można zrobić "hotspot"? Czy samemu można wybrać sobie hotel na igrzyskach? Czy akredytować może się każdy dziennikarz?

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Z nim nasi sportowcy mają łatwiej. "Zapraszają mnie do domów"

Czytaj też

Ksiądz Edward Pleń, kapelan polskich sportowców (fot. PAP).

Z nim nasi sportowcy mają łatwiej. "Zapraszają mnie do domów"

Igrzyska olimpijskie to gigantyczne przedsięwzięcie. Przygotowania do nich trwają niemalże od zakończenia jednej edycji do końca kolejnej. To nie miesiące, a lata testowania wypracowanych wcześniej systemów i rozwijania produktu tak, by był jak najbardziej atrakcyjny dla widza. To również olbrzymi koszt. Nie płaci się bowiem wyłącznie za same prawa (a to największy "uszczerbek" finansowy), ale również za obsługę. A i to spory wydatek.


Codzienność podczas igrzysk olimpijskich? Kilka telefonów na raz 

To, jak wysokie koszty poniesie nadawca igrzysk, zależy od formatu obsługi tej imprezy – punktem "ciężkości" mogą być zarówno ekipy działające zdalnie, jak i zgromadzeni na miejscu reporterzy, prowadzący studio czy komentatorzy. Wszystkich działających "lokalnie" ludzi – w tym też ekipę produkcyjną oraz techniczną, która jest znacznie liczniejsza niż grupa osób, którą widzi się przed kamerami – ktoś musi koordynować. Z ramienia Telewizji Polskiej w Paryżu jest to producent Łukasz Klim, producentka Aneta Kolasińska–Dudek, technical manager Paweł Gomułka oraz Dominik Kopacz, International Coordinator.

Już pięć minut przebywania w towarzystwie osoby tak mocno zaangażowanej w organizację transmisji pozwala stwierdzić, że nie jest to łatwa praca. O kwestiach technicznych organizacji igrzysk staraliśmy się porozmawiać z Dominikiem Kopaczem przez pierwsze 20 minut drogi z IBC (International Broadcast Center – międzynarodowe centrum transmisyjne – przyp. red.) do hotelu na południu Paryża, w którym jako ekipa jesteśmy częściowo zakwaterowani. Nie było to jednak możliwe, bowiem dostawał telefon za telefonem. Dzwoniono w każdej możliwej sprawie – od procedur związanych z wypożyczeniem dodatkowego samochodu po kolaudację plansz sponsorskich, które pojawią się przed poszczególnymi olimpijskimi transmisjami. 

Mulitzadaniowość to wymóg tej pracy, a jej "obwarowań" jest bardzo dużo.

Z nim nasi sportowcy mają łatwiej. "Zapraszają mnie do domów"

Czytaj też

Ksiądz Edward Pleń, kapelan polskich sportowców (fot. PAP).

Z nim nasi sportowcy mają łatwiej. "Zapraszają mnie do domów"

International Broadcast Center (fot. Getty)
International Broadcast Center (fot. Getty)

Chciałeś akredytację? Trzeba było za to zapłacić

Marzeniem każdego dziennikarza jest udział w najważniejszych zawodach czterolecia. Są to jednak jedne z tych zmagań, na które najtrudniej się dostać. Na igrzyska nie można się akredytować "z ulicy". – Choć w umowie licencyjnej nie ma wskazanej liczby akredytacji, to każdy nadawca zgłasza swoje potrzeby do OBS, czyli Olympic Broadcasting Services, który potwierdza ostateczną liczbę akredytacji dla każdego z nadawców w oparciu o jego plany produkcyjne na miejscu – mówi Dominik Kopacz.

– Wcześniej za każdą pojedynczą akredytację Telewizja Polska była obciążana dodatkowo. Od tej edycji, z tego, co wiem, jest to już wliczone w koszt licencji – dodaje. A ile kosztowała dotychczas taka akredytacja? Mówi się o kwotach rzędu kilkuset euro od sztuki.

"Obostrzenia" dotyczące liczby akredytacji są celowe. Chodzi o to, by nieco skontrolować liczbę osób, które przybywają na igrzyska. Każda z nich generuje bowiem szereg wyzwań infrastrukturalnych, którymi trzeba się zająć. Są one często tak trywialne, że nawet się o nich nie pomyśli. To kwestie komunikacji, zabezpieczenia posiłków na miejscu, a nawet wywozu śmieci. – To wszystko nakłada się na koszty, które generowane są podczas imprezy – przyznaje Dominik Kopacz.

Z każdym człowiekiem pracującym przy igrzyskach idzie też inne zaplecze, które trzeba zagwarantować.


Wybierz swój hotel, ale licz się z brakiem udogodnień

Jak wygląda kwestia bazy noclegowej? Czy można wybrać dowolne rozwiązanie hotelowe? Okazuje się, że tak, ale jest pewno "ale".

Jest lista obiektów proponowana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Można też skorzystać z własnej bazy hotelowej. Trzeba mieć jednak świadomość, że indywidualny wybór noclegu wiązać się będzie z brakiem możliwości skorzystania z autobusów przeznaczonych wyłącznie do komunikacji olimpijskiej, które są gwarantowane dla pracujących przy imprezie ludzi – wyjaśnia Kopacz. Pojazdy te dowożą dziennikarzy i pracowników technicznych do poszczególnych obiektów, zapewniają przejazd między innymi na lotnisko, ale przejeżdżają wyłącznie pomiędzy oficjalnymi hotelami. 

W Paryżu organizatorzy zagwarantowali każdej osobie posiadającej akredytację jeszcze jedno dogodne rozwiązanie. Przy odbiorze dokumentów na lotnisku dostawało się bowiem kartę uprawniającą do przejazdu po stolicy Francji i okolicach za darmo każdym środkiem transportu – zarówno autobusami, metrem, jak i lokalnymi pociągami.

Bilet na komunikację miejską w Paryżu (fot. własne)
Bilet na komunikację miejską w Paryżu (fot. własne)

Jezdnia pod specjalnym nadzorem

Każda redakcja nadawcza pracująca przy igrzyskach może się dodatkowo "zaopatrzyć" w samochody potrzebne do przemieszczania po mieście. To dobre rozwiązanie, ponieważ ekipy reporterskie składają się zwykle z dziennikarza i operatora. Ten drugi nosi ze sobą spory sprzęt – kamerę, statyw, często światło i dodatkowe, ciężkie baterie. Trudno byłoby przeciskać się z takim bagażem przez bramki metra.

Jeśli ktoś nie ma na to ochoty, to musi najpierw odebrać auto z IBC (to około 40 minut drogi od centrum), a następnie zaopatrzyć je w szereg naklejek, pozwalających na swobodne poruszanie się po mieście. Kilka musi być umieszczonych na przodzie samochodu, a jedna – ta najważniejsza – widnieć musi z tyłu. Brak choć pojedynczej może poskutkować brakiem możliwości skorzystania z kolejnego zaproponowanego przez organizatora udogodnienia.

Samochody dla broadcasterów mają dodatkowe prawa. Mogą one korzystać ze specjalnych pasów olimpijskich, oczywiście mając "vapsy", czyli "permit passes", pozwalające się poruszać na drodze na szczególnych warunkach – wyjaśnia. Dzięki temu rozwiązaniu można nieco szybciej przemieszczać się przez paryskie korki.

Mix zon w Paris Arena (fot. własne)
Mix zone w Paris Arena (fot. własne)

Internet? Uważaj, bo spotka cię kara!

Komitet Olimpijski zapewnia dostęp do Internetu na wszystkich arenach. Na każdym loginie przeznaczonym dla akredytowanego dziennikarza można podłączyć aż pięć urządzeń. Jeśli jednak i to nie wystarczy, to można uruchomić własny hotspot. Problem w tym, że najpierw trzeba... ubiegać się o własną częstotliwość, żeby nie zagłuszać i nie wchodzić w konflikt z częstotliwościami, używanymi przez olimpijskich nadawców.

Co jednak, gdy uruchomi się hotspota, nikomu tego wcześniej nie zgłaszając? – Od razu cię złapią. Wiem, że jest za to kara, ale nie wiem konkretnie jaka, bo jeszcze, całe szczęście, nie mieliśmy w tej mierze okazji testować cierpliwości osób zatrudnionych przez organizatora – zdradza Dominik Kopacz. Na obiektach olimpijskich obecne będą bowiem komórki, które jedyne, co będą robić, to właśnie sprawdzać częstotliwości – czy nie ma w nich konfliktów, i czy są jakieś niezgłoszone oficjalnie. 

W interesie organizatorów jest, by igrzyska były odwiedzane przez wielu ludzi pracujących dziennikarsko. Jednocześnie nie może być ich jednak zbyt wielu. Przygotowano więc rozwiązania, które są dostępne w każdym miejscu na świecie, czyli w przypadku Telewizji Polskiej – na Woronicza. To dostęp do wielu materiałów, źródeł. Nie trzeba być więc na miejscu w Paryżu, by mieć "z góry" gotową bazę materiałów do wykorzystania przy transmisjach.

Dopiero budowane studio w hali siatkarskiej (fot. własne)
Dopiero budowane studio w hali siatkarskiej (fot. własne)

"Alarm ewakuacyjny", ale by się ewakuować musisz znać francuski

Podczas przygotowań do startu igrzysk dochodzi do różnych sytuacji – nawet tych testowych i dość nieoczekiwanych. W IBC przeprowadzono... "alarm ewakuacyjny". Pierwsze komunikaty w tak międzynarodowym środowisku nadawców z absolutnie całego świata podawano jednak w języku francuskim. – Zakładam, że pierwszego komunikatu 90 procent zgromadzonych w IBC osób słuchało i nie wiedziało do końca co się dzieje oraz, co się do nich mówi – przyznaje Dominik Kopacz.

Nie dziwi to jednak. W paryskim metrze nawet w czasie igrzysk komunikaty o opóźnieniach, nieoczekiwanych zmianach kierunku jazdy podawane są właśnie po francusku. Trudno więc domyślić się, co się dzieje. Ale spokojnie, igrzyska to impreza pod specjalnym nadzorem.

Metro w Paryżu podczas nieoczekiwanego postoju (fot. własne)
Metro w Paryżu podczas nieoczekiwanego postoju (fot. własne)
Zobacz też
MKOl w dużych opałach. Wycofują się sponsorzy!
Przewodniczący MKOl Thomas Bach ma spory zgryz (Fot. Getty)

MKOl w dużych opałach. Wycofują się sponsorzy!

| Paryż 2024 
Srebrny medal Zwolińskiej ma nowego właściciela. Zawrotna suma
Klaudia Zwolińska (fot. Getty)

Srebrny medal Zwolińskiej ma nowego właściciela. Zawrotna suma

| Paryż 2024 
Podczas IO udaremniono próby ataku terrorystycznego
Symbol igrzyska olimpijskich na Wieży Eiffla

Podczas IO udaremniono próby ataku terrorystycznego

| Paryż 2024 
Prezez PKOl odmówił ministrowi sportu. "Nie ma pan prawa..."
Radosław Piesiewicz (Fot. Getty)

Prezez PKOl odmówił ministrowi sportu. "Nie ma pan prawa..."

| Paryż 2024 
"Działacze w hotelach, a lekarz siatkarzy w domu pielgrzyma"
Sławomir Nitras (fot. PAP)

"Działacze w hotelach, a lekarz siatkarzy w domu pielgrzyma"

| Paryż 2024 
Prezes PKOl o pieniądzach na polski sport. Zdradził kwoty!
Radosław Piesiewicz (Fot. Getty)
tylko u nas

Prezes PKOl o pieniądzach na polski sport. Zdradził kwoty!

| Paryż 2024 
Igrzyska w Paryżu zaszkodziły kulturze. Ucierpiały Luwr i Wersal
Luwr ucierpiał na olimpijskich zmaganiach (fot. Getty)

Igrzyska w Paryżu zaszkodziły kulturze. Ucierpiały Luwr i Wersal

| Paryż 2024 
Premier oczekuje olimpijskich wyjaśnień. "Rozliczenie jest niezbędne"
Kajakarstwo klasyczne nie dało nam olimpijskiego medalu po raz pierwszy od 1980 roku (fot. Getty)

Premier oczekuje olimpijskich wyjaśnień. "Rozliczenie jest niezbędne"

| Paryż 2024 
To nie miało prawa się udać. A jednak! Szokująca strona IO 2024
Znicz olimpijski ulokowano w wyjątkowym miejscu (fot. Getty Images)
polecamy

To nie miało prawa się udać. A jednak! Szokująca strona IO 2024

| Paryż 2024 
Znakomite wyniki igrzysk dla TVPSPORT.PL! Dziękujemy!
Podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu padły kolejne rekordy oglądalności w social mediach TVP Sport (fot. PAP)

Znakomite wyniki igrzysk dla TVPSPORT.PL! Dziękujemy!

| Paryż 2024 
Wyniki
11 sierpnia 2024
Piłka ręczna

Niemcy

Dania

Koszykówka

Francja

USA

Piłka wodna

Serbia

13 - 11

Chorwacja

Kolarstwo torowe
Omnium , finał

1

Jennifer Valente
Jennifer Valente

144

3

Ally Wollaston
Ally Wollaston

125

4

Lotte Kopecky
Lotte Kopecky

116

5

Georgia Baker
Georgia Baker

108

6

Maike van der Duin
Maike van der Duin

106

7

Amalie Dideriksen
Amalie Dideriksen

105

8

Anita Stenberg
Anita Stenberg

102

9

Maggie Coles-Lyster
Maggie Coles-Lyster

101

10

Lara Gillespie
Lara Gillespie

99

11

Olivija Baleisyte
Olivija Baleisyte

80

12

Aline Seitz
Aline Seitz

69

13

Letizia Paternoster
Letizia Paternoster

64

14

Maria Martins
Maria Martins

61

15

Neah Evans
Neah Evans

52

16

Valentine Fortin
Valentine Fortin

50

17

Yumi Kajihara
Yumi Kajihara

44

18

Franziska Brausse
Franziska Brausse

41

19

Jiali Liu
Jiali Liu

38

20

Sze Wing Lee
Sze Wing Lee

26

21

Ebtissam Mohamed
Ebtissam Mohamed

15

22

Victoria Velasco
Victoria Velasco

-32

Rozwiń
ODWOŁANY Sprint indywidualny , finał
Sprint indywidualny , finał

1

Ellesse Andrews
Ellesse Andrews

 

2

Lea Friedrich
Lea Friedrich

+0.624

Omnium - wyścig punktowany , 4. kolejka

2

Ally Wollaston
Ally Wollaston

51

3

Lotte Kopecky
Lotte Kopecky

44

4

Maike van der Duin
Maike van der Duin

42

5

Neah Evans
Neah Evans

37

6

Anita Stenberg
Anita Stenberg

26

7

Jennifer Valente
Jennifer Valente

26

8

Valentine Fortin
Valentine Fortin

25

9

Yumi Kajihara
Yumi Kajihara

25

10

Lara Gillespie
Lara Gillespie

23

11

Olivija Baleisyte
Olivija Baleisyte

22

12

Aline Seitz
Aline Seitz

21

13

Amalie Dideriksen
Amalie Dideriksen

21

14

Maria Martins
Maria Martins

7

15

Maggie Coles-Lyster
Maggie Coles-Lyster

5

16

Victoria Velasco
Victoria Velasco

3

17

Franziska Brausse
Franziska Brausse

2

18

Sze Wing Lee
Sze Wing Lee

0

19

Georgia Baker
Georgia Baker

0

20

Jiali Liu
Jiali Liu

0

21

Letizia Paternoster
Letizia Paternoster

0

22

Ebtissam Mohamed
Ebtissam Mohamed

-20

Rozwiń
Keirin , finał

1

Harrie Lavreysen
Harrie Lavreysen

 

2

Matthew Richardson
Matthew Richardson

+0.056

3

Matthew Glaetzer
Matthew Glaetzer

+0.881

4

Jack Carlin
Jack Carlin

 

4

Shinji Nakano
Shinji Nakano

 

6

Muhammad Shah Sahrom
Muhammad Shah Sahrom

 

Rozwiń
Keirin , mecz o miejsca 7/12

1

Cristian Ortega
Cristian Ortega

 

2

Samuel Dakin
Samuel Dakin

+0.015

3

Luca Spiegel
Luca Spiegel

+0.147

4

Mateusz Rudyk
Mateusz Rudyk

+0.248

5

Hamish Turnbull
Hamish Turnbull

 

Sprint indywidualny , mały finał

1

Emma Finucane
Emma Finucane

 

2

Hetty van de Wouw
Hetty van de Wouw

+0.160

Polecane
Najnowsze
Polskie siatkarki zagrają o finał Ligi Narodów! Kiedy mecz z Włoszkami?
Polskie siatkarki zagrają o finał Ligi Narodów! Kiedy mecz z Włoszkami?
| Siatkówka / Reprezentacja 
Polskie siatkarki zagrają o finał Ligi Narodów! Kiedy mecz z Włoszkami? (fot. Getty)
Zmiana planów Barcelony! Klub rozwiał wątpliwości
Robert Lewandowski i Wojciech Szczęsny (fot. Getty Images)
Zmiana planów Barcelony! Klub rozwiał wątpliwości
| Piłka nożna / Hiszpania 
Nadzieje Motoru. Powalczą o podtrzymanie znakomitej serii
Piłkarze Motoru powalczą o punkty w Szczecinie (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
Nadzieje Motoru. Powalczą o podtrzymanie znakomitej serii
Wojciech Frączek
Wojciech Frączek
Polacy grają na mistrzostwach Europy! Oglądaj ich mecz!
Reprezentanci Polski do lat szesnastu (fot. CEV)
transmisja
Polacy grają na mistrzostwach Europy! Oglądaj ich mecz!
| Siatkówka 
Wielkie tenisowe emocje w TVP! Cztery tenisistki z "TOP 100"
Anna Bondar będzie turniejową "jedynką" w Warszawie (fot. Getty).
Wielkie tenisowe emocje w TVP! Cztery tenisistki z "TOP 100"
| Tenis / WTA (kobiety) 
Trener Luks: złoto to złoto. Nie ma znaczenia w jakiej kategorii [WIDEO]
fot. TVP
Trener Luks: złoto to złoto. Nie ma znaczenia w jakiej kategorii [WIDEO]
| Inne / Sport akademicki 
Tego jej brakowało. Frappart sędzią finału Euro 2025
Stephanie Frappart sędziowała mecz Polek z Niemkami, a w niedzielę poprowadzi finał Anglia – Hiszpania. (zdjęcie: Getty Images)
Tego jej brakowało. Frappart sędzią finału Euro 2025
Fot. TVP
Rafał Rostkowski
Do góry